Képzeljük el könnyűzenei formációkat, mint a MÖRK, a Deep Glaze, a MORDÁI és a LAIHO, akiknek ha a tagjai összeállnak valami egészen váratlant kapunk. A New Fossils névre keresztelt jazzformáció pontosan így született meg, Szabó Ferenc Dániel, Ocsovay Damján, Varga Dániel, Gyányi Marcell és Tóth István együttműködésével. A debütáló lemez a streaming felületeken már elérhető, a bakelit gyártásra pedig egy egészen sajátos kezdeményezéssel álltak elő, miközben megalapították saját kiadójukat. Gyányi Marcival és Varga Danival beszélgettünk ezek kapcsán.
Hogyan kezdődött a ti zenei együttműködésetek?
Varga Dani: Marcival már egyetemista korom óta együtt játszom, hol saját, hol mások zenekariban, projektjeiben. Nem tudom pontosan hol kezdődött, szerintem kb ugyanakkor kerülhettünk Budapestre, én konzis voltam meg hatalmas Makrohang rajongó, és talán találkoztunk a suli folyosóján viszonylag gyakran, aztán egy idő után hasonló baráti, zenei kör is alakult ki. Amikor Grácban tanultam és jöttem haza, többször is jameltünk vagy nyaranta pár koncertet játszottunk is. Danival már másként indult. Ismertük szerintem egymást arcról meg talán személyesen is ütköztünk itt ott, de az első igazi élményem Danival a Mörk-ön keresztül indult, mivel nagy Mörk fan is vagyok. Valahogy az instán kezdtünk el chatelni, és aztán szóba jött hogy egy live koncert feat erejéig jöjjek játszani a Mörkbe. Így is lett. Aztán utána már amikor jöttem haza Budapestre akkor már Marcit és Danit is kértem hogy jöjjenek velem játszani, meg felvenni ezt-azt pályázatokhoz és versenyekhez. Aztán Dani is megkért ugyanerre és a Marci is. Majd mindkettőjüknél elkezdtem pedzegetni, hogy olvasszuk össze a két zenekart. Jött egy felkérés az Opustól, amit egyből be is dobtam a srácoknak, hogy én nem érzem most a saját zenéimet és lehetne-e azt, hogy velük a két zenekarral együtt összehozzunk egy bulit. Azóta, pedig elég jól egymásra talált mindenki, mint azt a sok koncert és a lemez is bizonyítja.
Korábban is voltak már hasonló terveitek, hogy jazz műfajban szeretnétek alkotni, vagy ez a megalakulásotok után történt?
Varga Dani: Én mindig is alkottam a jazz műfajban és az volt leginkább a fő csapásvonal. De folyamatosan kacsingattam kifelé, és a zenék amiket hallgattam, egyre kisebb százalékban álltak jazzből. 50-50ről mondjuk 70-30 lett a jazz, vagy manapság inkább 80-20. Voltak és még vannak nekem is próbálkozásaim indie és más műfajokban, mint Moped Loewen, Daniel Aron, de sose tudtam elhagyni a jazz szaxofonost, mint identitást, annak ellenére, hogy igyekszem, hogy ne ez határozza meg a fő identitásomat, csak a karakterek része legyen.
Gyányi Marci: Nekem sokáig nem szerepelt a terveim között, hogy saját zenét játszok majd a jazz műfajon belül. Amikor suliba jártam, nem voltunk nagy nyomás alatt, hogy keressük meg a saját hangunkat meg ez egy olyan műfaj, ahol tényleg képben kell legyél az alapokkal, hogy tudj valami újat alkotni és én nem annyira voltam képben. Aztán idővel elfogadtam, hogy egyszerű ötletek is tudnak jól működni a megfelelő társakkal.
Csakúgy, mint a New Fossils, a Morotva Records is a ti nevetekhez fűződik. Milyen terveitek vannak a kiadóval? Más zenekarok lemezeivel is fogtok foglalkozni?
Gyányi Marci: Igen, most a Nagy Emma Quintet lemeze lesz a következő kiadvány, de már dolgozom egy Dresch Quartet felvételen meg egy külföldi kollabon is, szóval sok izgi dolog lesz. Alapvetően azért hoztuk létre a kiadót, hogy a saját zenéinknek tudjunk jobb elérést biztosítani, de azt érzem belenyúltunk valamibe, mert nagyon sokan írnak vagy mondanak hihetetlen támogató dolgokat. Szerintem a hazai jazzben érik már egy paradigmaváltás és ez a kiadósdi nekem most egy nagyon reménykeltő vállalkozás.
Vannak ebben a műfajban példaképeitek?
Varga Dani: Példaképeim talán kevésbé vannak, inkább meghatározó referenciáim. Van, hogy egy albumot csak egy hétig hallgatok, de aztán valahogy egész évre hatással van rám. Inkább X előadók bizonyos karakterisztikája tetszik, de ott se konkrétan leszedem azt, hanem inspirál és késztet arra, hogy egy ötletet tovább vigyek, újat készítsek, vagy egy random imprós momentumban egyszer csak megtalál.
Gyányi Marci: Az utóbbi időben én inkább kiadók katalógusait böngészem, főleg az International Anthem, Minaret Records, Mercury KX, We Jazz Records, South of North.
Közösségi finanszírozás formájában szeretnétek elérhetővé tenni a lemezt bakeliten. Ez volt az eredeti elképzelésetek, hogy csak bakeliten lesz elérhető az online felületeken kívül?
Varniga Dani: Igen. Mi magunk is gyűjtői vagyunk ennek a terjesztési eszköznek, és úgy éreztük a zenénknek is ez állna legjobban.
Gyányi Marci: Csak ezt a kettőt tudom ennek a zenének elképzelni. Ha majd lesz más hangulatú anyagunk, akkor talán kazi.
Egyre több zenekar teszi elérhetővé az albumukat bakeliten. Mit gondoltok, mitől lehet újra népszerű?
Varga Dani: Azt nem tudom másoknak mit jelent, de nekem egy másfajta zenehallgatási szokás bakeliten zenét hallgatni. Amikor kezembe kapok egy új lemezt, felteszem és a lejátszó mellett szinte vigyázban ülve végig hallgatom. Vagy pedig amikor már lemezt veszek, hogy háttérben szóljon, akkor olyat is keresek ami a kis otthonunk, családunk hangulatához, a mi alaphangulatuonkhoz illik, mert ha figyelek rá akkor is jól esik, chillbe tesz. Vagy ha nem figyelek, akkor meg chillben tart.
Gyányi Marci: Egy gondosan megtervezett vinyl szerintem egy képzőművészeti alkotás tud lenni önmagában. Meg tényleg máshogy hallgatsz zenét is, szóval szerintem ez az egész analóg forradalom egy válaszreakció arra, hogy milyen világban és hogyan élünk.
A közösségi finanszírozás szerintem egy nagyon érdekes lehetőség. Ezzel elsősorban a bakelit keresettségét szerettétek volna felmérni, vagy elindítani ezt a folyamatot, ami ugyebár elég költséges?
Varga Dani: Az utóbbi. Nem csak a bakelit nyomás költséges, hanem már az első hangot lejátszani az első dalról. Próbaterem díjak, stúdió bérlés díjak, keverések, szakemberek bevonása, grafikusok stb. És bár nagyon sok mindent meg tudtunk oldani önerőből, a bakelit nyomáshoz már kell egy kis segítség. A kampány még most is tart, és nagyon szerencsések vagyunk, hogy ilyen támogató közönségünk van, mert már 45%-os támogatottság felett járunk.
Már ősszel jön is a második albumotok. Minek köszönhető, hogy ilyen gyors a dalszerzési folyamat nálatok?
Varga Dani: Az öt tagú zenekarból három ember fixen folyamatosan ír és hozza a dalokat. A 2022-es novemberi stúdiózásra annyira sok kompozíció összegyűlt, hogy az egy albumra nem tudott volna felférni.
Gyányi Marci: Ahogy telik az idő egyre jobban azt érzem, hogy ha jó flowban vagyok, akkor írok, ha rosszban, akkor is. Egyedül nyilván lassabban menne egy lemez összerakása de szerintem a New Fossils inkább egy alkotói közösség lesz, mint egy hagyományos zenekar frontemberrel meg kísérő zenészekkel.
Terveztek koncerteket vagy turnét már a közeljövőben?
Varga Dani: Igen. Több helyen is hallhatók leszünk, de amit talán most a legjobban várunk az a Turbina Nagyterem május 18-án.