Idén lenne 54 éves Kurt Cobain, aki 1994 április 5-én lett öngyilkos. A születésnapja és a halálának napja magasságában minden évben rengeteg rajongó tűnődik azon, hogy vajon milyen dalokat írna most, 2021-ben. Bár erre a kérdésre sosem fog tudni senki válaszolni, a Google Magenta AI és egy mentális egészséggel foglalkozó szervezet úgy gondolta, hogy megpróbálkozik a lehetetlennel.
Az Over The Bridge szervezet és a Google mesterséges intelligenciája több tucat Nirvana-dal segítségével hozott létre egy újat Drowned in the Sun címmel. A dalt Eric Hogan, egy Nirvana tribute-zenekar frontembere énekelte fel, és a végeredmény valóban nem áll távol mondjuk az egyik legutolsó, You Know You’re Right című daltól.
Hogan hangján kívül mindent a mesterséges intelligencia hozott létre. A szervezet először a Magenta AI-ba adagolt MIDI fájlokat, hogy a szoftver elemezhesse és megtanulhassa a zenekarra jellemző sajátos harmóniákat és hangokat. Állítólag nagyon sokat kellett próbálkozni, ugyanis pont Cobain gitárjátéka nagy gondot okozott a mesterséges intelligenciának, és a legtöbbször egy agyontorzított valami lett az eredmény. A lehetséges zenei és szövegmintákból egy kreatív csapat választotta ki a legjobbakat.
Amit viszont a mesterséges intelligencia sem tudott, hogy Cobain hogyan énekelné a szöveget, és itt jött képbe Hogan, aki nagyon sokat tanulmányozta Cobain énekstílusát, és megpróbálta mindezt visszaadni.
Milyen jó lenne, ha időben kapott volna segítséget
Nem ez az első olyan próbálkozás, amikor egy halott popsztárt szeretnének a mesterséges intelligencia segítségével megidézni, de itt teljesen más volt a cél. A felvétel az Over The Bridge szervezet „Lost Tapes of the 27 Club” kezdeményezésének része. A szervezet a zeneiparban dolgozók mentális egészségén szeretne javítani. A cél az, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy Cobain öngyilkosságához a depresszió vezetett, és hogy a hasonló gondolatokkal és betegséggel küzdő emberek számíthatnak a segítségre. A mesterséges intelligenciával generált dalok a 27 éves korukban meghalt zenészekre emlékeztetnek, hogy ezzel is hangsúlyozzák a mentális egészség fontosságát. A torontói szervezet online workshopokat és foglalkozásokat is kínál.
Mi lett volna, ha ezek a zenészek segítséget kapnak?
– tette fel a kérdést Sean O’Connor, a szervezet vezetőségének tagja, akik hasonló, mesterséges intelligenciával írt dalokkal szeretnének emlékezni arra, milyen jó lenne, ha még mindig alkotna Amy Winehouse vagy éppen Jimi Hendrix és Jim Morrison.
Valamiért a zeneiparban a depresszió normális és romantikus, mintha ez jelentené a hiteles szenvedést a zenén keresztül
– mondja O’Connor. Hogy mi lett volna, ha segítséget kapnak ezek a zenészek, az megint csak egy olyan kérdés, amit lehetetlen megválaszolni, de a szervezet azon dolgozik, hogy minél több zenészen és zeneipari szakemberen segítsen annak érdekében, hogy ők írják a saját dalaikat, és ne a mesterséges intelligencia.
A projekt olyan előadók dalait is tartalmazza, mint Amy Winehouse:
A Doors:
Vagy Jimmy Hendrix: