Hirdetés

Több szigetes előadón is kiborult a mesterséges intelligencia

A kommentelőink egy része szerint az ideális koncertkritikát vagy egy rajongó írja, aki nem túl meglepő módon kizárólag rajonghat a kedvence iránt, vagy objektív, vélemények nélküli, és száraz tényekre alapszik. Vagyis nagyjából annyi, hogy leírjuk, milyen dalok szóltak, és milyen póló volt a zenészeken. A Szigeten gondoltunk egyet, és kipróbáltuk, hogy a mesterséges intelligencia hogyan látja a koncerteket. 


A mesterséges intelligencia – legalábbis az elképzelések szerint – nem ítélkezik, nem véleményez, igaz nem is rajongó, de objektíven tud összefoglalni dolgokat. Vagyis tökéletes lehet arra, hogy rábízzuk, hogy elmondja, mi is történik a koncerteken. Ehhez pedig elég volt egy telefon a kezünkbe. Mi élveztük a koncertet, a mobil meg tette a dolgát, majd két kattintással összefoglalta, hogy miről is volt szó. 

A Szigetet végigbulizta velünk a Samsung AI is

Liam Gallagher nem tetszett

Jó, ezt így nem lehet kijelenteni, de tény, hogy a teszten nálam lévő Samsung Z Fold 6 készülék a koncert után nem volt túl lelkes Gallagher összekötőszövegeit illetően. A módszer egyébként baromi egyszerű, a telefon saját Hangrögzítő alkalmazása felveszi a dalok közti átkötőszöveget, majd leiratozza, és végül a mesterséges intelligencia össze is foglalja, miről volt szó. Kivéve Liam Gallagher esetében, ahol erre csak hosszas könyörgés árán volt hajlandó, az első néhány alkalommal arra jutott, hogy ez az előadó túl vulgáris. A sokadik próbálkozás után enyhült meg és adta meg magát, de ekkor is csak három dolgot emelt ki: 

  • az énekes kifejezte támogatását a Manchester City focicsapata felé
  • az énekes megfenyegetett valakit, hogy elküldi a koncertről
  • az énekes kulturálisan nem megfelelően beszélt az olasz nézőkről

Az utolsóhoz azt kell tudni, hogy az olasz rajongókat pizzaevőnek és lasagnaevőnek nevezte, ami hozzá képest kifejezetten kedves, de a mesterséges intelligencia szerint nem túl barátságos. 

Halsey dilemmája

A csütörtöki napon Halsey kifejezetten sokat beszélt a közönséghez, akik vegyesen reagáltak ugyan rá, de ez nem szegte az énekesnő kedvét, hogy akár dal közben is elmélázzon azon, milyen cukin naiv volt, amikor az adott dalt írta. Hogy mi mit gondoltunk a koncertről, azt már leírtuk, a Samsung AI három pontban összegezte a mondanivalóját. Egyrészt a személyes visszacsatolásokra, amelyek

  • az énekesnő kifejezte izgalmát és idegességét az új dala előadása miatt
  • reflektált a személyes növekedésére és magabiztosságára, ami az első albuma óta nagyobb
  • küldött egy dalt a szingliknek, akik nem élnek boldog kapcsolatban
Halsey-t érdekesnek találta a Samsung AI Fotó: Artlasso

A második pont a zenész dilemmája, ahogy a rock és a pop műfajok között egyensúlyoz:

  • az énekes kifejezte, mennyire szeret rock és pop zenét is írni
  • úgy érzi nem szabadna, hogy a két műfaj között választania kelljen
  • miközben erről beszélt bemutatott egy új dalt

A harmadik fontos napirendi pont a mesterséges intelligencia szerint az volt, ahogyan a Lucky című új dalát először mutatta be élőben

  • az énekesnő úgy jellemezte a számot, mint egy kellemes popdal
  • kifejezte izgalmát azzal kapcsolatban, hogy most mutatja meg először élőben a közönségnek
  • azt mondta a dalról, hogy nagyon különleges a jelentése számára és a közönség számára is. 

Nem helyénvaló tartalmak a nagyszínpadon 

A Sziget hetében a másik kedvenc szórakozásunk az volt, hogy egy-egy szám után megkértük a mesterséges intelligenciát, hogy ugyan magyarázza már el, hogy mégis miről szólt ez a dal. Kylie Minogue Padam Padam című dalával kezdtünk, ami a helyszíni hangfelvétel alapján arról szól, hogy valaki nagyon furcsán viselkedik. Ha a Notes alkalmazásba töltöttem be a dalszöveget, akkor már kicsit jobban kifejtette, hogy mit is ért nagyon furcsa viselkedés alatt. Bár itt is csak a sokadik próbálkozásra, mert először meg akart győzni, hogy nem helyénvaló ez a tartalom. Aztán elmondta, hogy “a dal az énekes vonzódásáról szól egy olyan személy iránt, akivel több időt szeretne együtt tölteni. Énekel arról a fizikai és érzelmi jelenségekről, amelyeket akkor érez, amikor az adott személlyel tölti együtt az időt, ideértve a borzongást és a pillangókat. Az énekes azt javasolja, hogy hagyják ott a zsúfolt szórakozóhelyet, és menjenek egy privátabb helyszínre, ahol jobban megismerhetik egymást”. 

Kylie dalszövege nem éppen helyénvaló Fotó: Artlasso

Nem csak Liam Gallagher és Kylie Minogue akasztotta ki a mesterséges intelligenciát, hanem Sam Smith Unholly című dala is. Itt kellett a legtovább viaskodni vele, hogy mondjon már valamit azon túl, hogy ez nem helyénvaló tartalom, míg végül annyival elintézte az egészet, hogy egy édesapáról szól, aki házasságtörő kapcsolatot tart fenn, amiről a felesége nem tud. 

Sam Smith slágeréről inkább nem is akar beszélni Fotó: Máté Évi / Photographic

Dalok mondanivalóval

MØ Diplóval közös slágere néhány éve tarolt a listákon. De tudod miről szól a Lean On? Az AI szerint arról, hogy “a múltban ártatlanok voltak, és törődtek egymással a dal szereplői, ahogy öregednek, az életben úgy jönnek a fenn és lenn élmények, és olyan emberekhez fordulunk segítségért, akire számíthatunk a kihívásokkal teli időszakunkban. Ahogy öregszünk arra gondolunk, hogy vajon továbbra is együtt nézünk-e szembe az élet akadályaival, és minden ellenére egymás jelenlétében találjuk meg a vigaszt  és az erőt”. 

Raye sokak szerint a következő szupersztár lesz, és nagyjából ez volt az utolsó lehetőség, hogy viszonylag közelről, még az előtt megnézzük, hogy mindenki rajongani kezdene érte. Na de miről énekel? A Bigger című, Beyoncéval közös dalát mutattuk meg a Samsung AI-nak, ami szerint a dal arról szól, hogy az emberiség része valaminek, ami sokkal nagyobb, mint mi magunk. Nem vagyunk jelentéktelenek, hanem a létezés élő szavai vagyunk. Meg kell értenünk a lelkünkben lévő kérdést, és fel kell ismernünk, hogy a válaszok kibontakoznak, ha felfelé nézünk. Az élet a születési jogunk, és ki kell használnunk ezt a lehetőséget. Mindannyian egy nagy egész részei vagyunk, és együtt kell dolgozni, hogy elérjük a céljainkat. Nem állítom, hogy én már értem, miről van szó, de ez volt az az összefoglaló, amit a mesterséges intelligencia valamiért magyarul írt meg angol helyett. 

Raye elég filozófikussá tette az algoritmusokat. Fotó: Máté Évi / Photographic

És aminek semmi értelme

A mesterséges intelligencia megpróbált értelmet keresni Skrillex Bangarang című slágerében is. Szerinte „A dal egy csapat elveszett fiúról szól, akik vadulnak. Kiabálnak, lármásak és közben érzik a zenét, ami tele van energiával és izgatottsággal. A fiúk nem aggódnak semmi miatt, csak jól érzik magukat.

Elveszettek, de jól érzik magukat

– váltott az utolsó napra kicsit filozofikus szemléletűvé a Samsung AI, ami pár pillanat alatt elég magabiztosan elmezte a dalokat a dalszöveg alapján vagy foglalta össze a koncertet az átkötőszövegeket vizsgálva, azonban a zenei színtéren talán még edződnie kell, mert most még tényleg sok dolgon borult ki. Kérdés, hogy idővel edzettebb lesz-e, vagy egyfajta morális iránytűként emlékezteti a hallgatókat, hogy kicsit gondolkozzon el azon, milyen szövegeket hallgat.

Skrillex, Raye, Big Thief, Fontaines D.C., Yard Act, Wednesday, Editors, Crystal Fighters (galéria)

Sziget-mellékletünket a Samsung támogatja

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

39,101KedvelőTetszik
3,071KövetőKövetés
4,960FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tesztek