Jules War néven jelentette meg debütáló albumát Lovasi Eszter. A The Greatest Climber On Earth címet viselő lemezen olyan művészek működnek közre, mint Lovasi András (Kispál és a Borz, Kiscsillag), Nóvé Soma (Middlemist Red, Mordai, Samurai Drive), Lázár Ágoston (Esti Kornél, Lázár tesók), Farkas Zazie (Henri Gonzo és a Papírsárkányok), Gyányi
Hogyan kezdődött és hogyan alakult a zenei pályafutásod, mielőtt elkezdtél Jules War néven alkotni?
Soha nem voltak komolyabb céljaim a zenével kapcsolatosan, de már egészen kicsi korom óta írok dalokat saját magam szórakoztatására. Az első emlékem, hogy egy horvátországi nyaraláson vásárolt zenedoboz melódiájára írok, nagyjából hat-hét éves lehettem, mert nagyon csálén, de már le tudtam írni a szöveget egy kis cetlire, amit a mai napig őrzök. Így hangzott a dal:
Volt egyszer egy kiskirály
kiskirályból királylány
Kiskirály, kiskirály
miért lettél te királylány?
Királylányból kiskirály
nem lesz már soha talán.
Aztán tízévesen Andris barátommal zenekart is alapítottunk, a Pink Pancser névre hallgató formáció dalai a mai napig megtalálhatók a YouTube-on. Később már komolyabb hangvételt megütve jöttek a szomorú dalok, de nagyon figyeltem rá, hogy senki se értse, ezért japánul írtam a szövegeket. Ennek az albumnak a dalain pedig jó pár éve, a covid alatt kezdtem el dolgozni Maczkó Robival, az LA Gardens Stúdió hangmérnökével. Az évek során, ha rám jött a sírás, akkor sírtam, majd írtam egy dalt. Így lett kész egy albumnyi anyag.
Azt hiszem ezek alapján kijelenthető, hogy ez az album egyfajta terápiás célzattal született. Mit gondolsz a zenének a mentális egészségre gyakorolt hatásáról?
Valamilyen szinten van hatása, kezdő terápiának biztos jó, ha kimondod, hogy mi van.
Az, hogy ezt kiüvöltöd, kibeszéled, lefested vagy dalba írod, szerintem tök mindegy. Egy igazán jó terápiával nem ér fel, de legalább tudsz egy jót aludni utána, főleg, ha sokáig szöszmötölsz a gitáron.
Mit gondolsz, annak is van terápiás hatása, ha valaki nem írja, csak befogadja és hallgatja a zenéket?
Szerintem annyira van, mint a dalszerzésnek. Stabil ént nem varázsol, ami már egy következő nehezebb helyzetben nem rottyan meg. De persze, nagyon jó átmeneti mentőöv, ez biztos a zenének az egyik legfontosabb szerepe.
Milyen kilátásokkal indul el a zenei pályán valaki, aki zenész családból származik?
Személy szerint én mindenképpen pozitívan élem meg, hogy apukám zenész. Azon kevés ember között szerepel az életemben, akiknek bízom az ízlésében, ezért nagy segítség volt, amikor visszajelzéseket adott az elkészült vagy félkész dalaimra, amiből tudtam tovább haladni.
Az interjút megelőzően már beszélgettünk róla, hogy rengeteg helyen jártál a világban, amik mind meghatározó pontjai az életednek. A művészeted összefüggésben van azzal, hogy te szeretsz utazni? Szoktál utazni inspirációszerzés céljából, amik végül dalok formájában csapódnak le?
Általában a tanulmányaim miatt éltem külföldön, ez a lemez viszont sokkal személyesebb hangvételű. A legtöbbre úgy gondolok, hogy az éretlenségem és a csapongásaim szülték, nem kötöm őket bizonyos helyszínekhez, sőt, személyekhez sem. Mondjuk az album címadó dala pont egy kivétel.
A könnyebb pillanatok is lehetnek inspirálóak annyira, hogy azok később dalok formájában is megjelenjenek a te esetedben?
Sokat gondolkodtam ezen. Szerintem ezt a kérdést nem onnan kell megközelíteni, hogy tudok-e kifejezetten boldog dalokat írni, hanem tudok-e úgy alkotni, hogy nem azért ülök le írni, mert különben kiugrom az ablakon. Korábban részt vettem dalszerző táborokban, ahol egy adott beatre, vagy témára kellett írni, és már akkor is megtapasztaltam, hogy ha kötelességből kellett hozzáfognom, akkor nem ment. Nem ütöttem meg a saját mércémet, amire azt tudtam volna mondani, hogy elégedett vagyok. De nemrég írtam egy pozitív szerelmes dalt, ami újdonságnak számít a lemezen szereplő anyaghoz képest, szóval még az is lehet, hogy igen.
Az új dalok mellett vannak már más terveid is a jövőre nézve? Élőben is hallhatók lesznek a debütáló lemezed dalai valamilyen formában?
Abszolút. Időközben már készülőben vannak új dalok, közel egy lemeznyi anyagom már összegyűlt, de pontosan még nem tudom, hogy a jövőben ezek mikor fognak megjelenni. Emellett tervezünk egy live sessiont és lemezbemutató koncertet is, mindkettőt egy nagyon izgalmas helyszínen. Az első tapasztalataim elvették a kedvemet a koncertezéstől, de az utóbbi időben sok energiát fordítottam arra, hogy színpadképes legyek, és az új menedzsmentem, a Berg Talents mellett, végre van egy olyan zenekarom – aminek a tagjai, Bajnok Balázs, Lévai Marci és Szilágyi Domonkos lesznek – akikkel biztonságban érzem magam, és elkezdtem élvezni a próbákon a közös munkát, ami eddig inkább csak szorongással töltött el.
A teljes lemez meghallgatható itt: