Sleeper címmel érkezett meg a progresszív groove metalban utazó Stabbed új videója, ami amellett, hogy bő öt percben tiszteleg olyan rendezők munkássága előtt, mint David Lynch, vagy David Cronenberg, egyben szervesen kapcsolódik a zenekar előző klipjéhez is, olyannyira, hogy újra feltűnik egy sokak számára ismerős karakter. A kisfilmet a mozipremier után először a Lángolón láthatjátok, egy rövid interjú társaságában, emellett a kapcsolódó werkfilmet is megnézhetitek. A most debütáló videóról és a forgatásról a zenekar tagjait – Potkovácz Márk dobost, aki egyben a forgatókönyvet is írta, a főszereplőt alakító Gabó Ádám énekest, Kecskés Attila és Kovács Gergely gitárosokat – , illetve a Syndicate Studio részéről Baki Zoltán operatőrt és Molnár Péter rendezőt kérdeztük.
A Sleeper videóját felfoghatjuk akár egy zenés rövidfilmnek is. Milyen inspirációk mentén készült a forgatókönyv?
Potkovácz Márk: Csipke (Mögött Blog) tavaly készített velünk egy mélyinterjút, ahol szóba került, mennyire szerette Mikivel (Wackor, Ørdøg) a Breaking Dawn klipjét, és hogy mikor lesz már a végén elsütött hatásvadász „to be continued” beteljesítve? Én meg olyan vagyok, hogy ha A-t mondanak, akkor azért is B-t csinálok, ezért pár hónapra rá, amikor megtalált a Sleeper sztorijának váza, rájöttem hogy ez nem folytatás, hanem előzménysztori lesz. Az inspiráció úgy jött, hogy bevásárlásból sétáltam hazafele a Lidlből. Mire hazaértem, hívtam is Attilát telefonon, hogy írtam fejben egy rövidfilmet a Sleeper-hez, megcsináljuk? Amire az a válasz jött, hogy az életben nem fizetjük ezt ki. Végül sorsszerűen pont a Breaking Dawn-os kapcsolatok mentették meg a szitut, mert Baki Zoli, aki annak idején nagyjából nulla költségvetésből vállalta a munkát, közben már egy komoly studióval (Syndicate Studio) a háta mögött dolgozik olyan zenekaroknak mint a The Hellfreaks vagy az Ektomorf, és azonnal el is köteleződtek a projekt mellett.
A sztori, habár nem szeretem túlmagyarázni az ilyesmit, nekem arról szól, hogy mindenkinek van egy sötét énje, aki olyan, akár egy alvó ügynök. Ha nem vállaljuk fel a traumáinkat, vagy a társadalom által nem kívánatos érzelmeinket, akkor előbb-utóbb utolér minket és átveheti az irányítást, szabotálva az életünket. A zene pedig segít ránézni és transzformálni ezeket az énrészeket. De ahogy a Breaking Dawn-nak, úgy ennek a videónak is vannak a magyar undergrounddal kapcsolatos jelentésrétegei. Sőt, aki igazán szemfüles, észreveheti, hogy a sztori igazából az Exit Wound folytatása. Ezzel a rövidfilmmel nem titkoltan olyan filmes hőseim előtt is szerettem volna tisztelegni, mint David Lynch, Cronenberg vagy Nicolas Winding Refn.
Baki Zoltán (Syndicate Studio): Amikor a kezembe kaptam a forgatókönyvet, azonnal össze is hívtam a srácokat, hogy mindenki dobjon el mindent, mert itt bizony egy nagyon komoly dolog van készülőben. Márk egy rendkívül sötét világot képzelt el, ami közel áll a szívemhez, így teljes mértékben el tudtam merülni ebben az esős, sötét, brutálisan véres atmoszférában. Igyekeztem már az elején koncepció szintjén belecsempészni ezt a színes neon világot, hogy adjon egy minimális, nyolcvanas évek-hangulatú retro hatást.
Hol forgattatok, kik vettek részt a kisfilm elkészítésében?
Baki Zoltán: Stáb szintjén természetesen csak a legjobbak jöhettek szóba. Korpics Tibor például az ország legjobb stylistja és set designere, bármit beszerez másnapra, akkor is ha mondjuk 20 darab régi TV-ről van szó! A Syndicate Studio otthona egy régi gyártelep, így azonnal szerelmesek lettünk a lehetőségekbe, főleg miután kiderült, hogy Márk éppen ezen a környéken ihletődött meg a klip alapötletével. Hamar összeállt minden Molnár Péter kezében, hogy megrendezhesse a filmet. A költségvetésből igyekeztük a lehető legtöbbet kihozni, így a stábot minimalizáltuk. Peti rendezése mellett Hájas Máté volt a társam a fényekkel és a nyűgjeimmel, hogy mit hogyan szeretnék láttatni. Márton Betti, a maszkmesterünk rengeteg vérrel készült a forgatásra, hogy gondosan fel tudjuk vinni a valósághű sérüléseket, és bemázoljunk mindent IS vérrel. A forgatás napján, mintha csak tényleg a Sleeper világába csöppentünk volna, eleredt az eső, így egy pár órára meg is torpantunk, hogy hogyan vízmentesítsük a felszerelést és védjük a technikát. Aztán hamar átbillentünk, amint a kamerába nézve megláttuk az első képet, ahogy Ádám (VoidCaller) áll és cigizik az esőben a kocsi mellett… hidegrázás volt!
Márk: Az egész projekt igazi csapatmunka volt, több kelléket, köztük a Voidcaller bőrdzsekit és a „cybertöviskoszorút” is Ádi készítette. Én igazi control freak-ként felügyeltem a rendezést – persze fölöslegesen – , meg a vágásnál asszisztáltam. Az egyik viccforrás végül abból adódott, hogy bár én nem terveztem, de nekem kellett eljátszanom az áldozat szerepét, hogy Ádinak ne kelljen folyton átöltöznie, így például Misel, a zenekar basszusgitárosa itatott sörrel, amíg le voltam kötözve 1 órán át, meg hasonlók.
Kovács Gergely: Nekem a legviccesebb az volt, amikor hajnali fél 2 fele odamentem Attilához – Kecskés Attila, gitáros – és vigyorogva azt mondta:
„Nekem ez a legszebb napom, amióta megszületett a gyerekem! Láttam, ahogy Márkot véresen húzzák a földön, mint egy hullát!”
Amúgy neki köszönhetjük, hogy minden apró részlet előre ki volt találva, a stáb laza profizmusa is szimpatikus volt, nekik hála minden olajozottan haladt. Mikit is nagyon jó volt újra látni, igazi élmény volt részt venni egy komoly forgatáson, úgyhogy semmi dolgom nem volt, azon kívül, hogy Attilát részegen hazafuvarozzam Székesfehérvárra! (Félreértés ne essék, nem én voltam, aki ivott!)
Molnár Péter (Syndicate Studio): Mindenki beleadott apait-anyait, egész éjjel forgattunk. Márkot többször végighúztuk a földön, bekentük vérrel, zsákot húztunk a fejére, bedobtuk megkötözve a hátsó ülésre, és végigkocsikáztattuk a fél városon. Minden elismerést megérdemel! Se ő, se Ádi nem kímélte magát, és ez jelentősen megdobta a csapat morálját. Ritka, hogy egy zenekar ennyire elkötelezett legyen egy videóklip kapcsán.
Gabó Ádám: Mindenki pozitív visszacsatolásai ellenére utólag bevallom, én nem éreztem magam annyira jónak. De amikor megérkeztek a nyers vágások, majd a végére értünk a munkának, maximálisan megszerettem minden képkockát. Mivel a reklámszakmában dolgozom, számomra nem ismeretlen a forgatás világa, volt egy kis rutinom, hogy belemagyarázzak például a fényelésbe, de szerencsére nem nagyon kellett. Ha tehetném, csak ilyen produkciókban vennék részt a jövőben.
Hogy került a képbe Nagy-Miklós Péter, vagy ahogy sokan ismerik, WackorMiki, a Wackor, az Ørdøg, és a Diabolus in Musica gitárosa?
Márk: Amikor a Breaking Dawn klipjén dolgoztunk, valami igazán zord, „hitman” embert képzeltem el, aki sorra kinyírja az underground zenekarokat itthon, nevezhetjük akár “Magyar Zeneiparnak” is az entitást. Miki is a magyar metal undergound fénykorának oszlopos tagja volt, így természetesen adatott a megtiszteltetés, hogy fejbe lőjjön minket, ennek a haldokló napnak a képviselőiként. Így aztán az előzménysztoriból is kihagyhatatlan volt Miki, hogy átíveljük a két idősávot. Ádi is több mint 10 éve „halt ki” a zeneiparból, amikor már leáldozóban volt a 2000-es évek „aranykora” és kezdtek eltűnni az olyan eredeti zenekarok, mint az IHM, Superbutt, és még sokan mások. Mi is nagyjából harakirit követtünk el minden énekesváltásnál, ezt is szimbolizálhatja a sok halál, újraéledés, identitásváltás a videóban.
Ádi, a klip többszörös főszereplőjeként milyen élményeid voltak a forgatás közben? Volt-e olyan helyzet, amire azt mondtad, hogy ez már tényleg kívül esik a komfortzónán?
Ádám: Gyerekkoromban nagy filmrajongó voltam, a szüleim mindig tudták, milyen műsor ment a tv-ben, mert az udvaron reprodukáltam az aktuális westernt vagy krimit. Később Spiró György Csirkefejek című művében egy rendőrfőnököt alakítottam, aki magában motyogott valamit a kocsibejáróról, de a legjobban azt élveztem, hogy a szerep részeként fiatalon rágyújthattam a színpadon! Ezt a formámat most is hoztam a videóban.
Márk kifejezetten abban a szellemben álmodta meg a Sleepert, hogy az Other Way forgatásán már ujjongott, hogy végre van itt valaki, aki tud színészkedni, pedig ott csak pofákat vágtam. Ezt most odáig eszkaláltuk, hogy egy pszichopata gyilkost csinált belőlem. Sokat olvastam a témáról, milyen traumák vezetnek oda, hogy valaki ennyire elferdüljön belül, úgyhogy a forgatás napjain engem delejezett a hangulat. A stáb odaadása és lelkesedése, a felkészülés, beöltözés, igazi átszellemülést tett lehetővé. Az esőáztatta hideg éjszaka ellenére is élmény volt minden pillanat, bár utána azért prüszköltem vagy két hétig!
Nem került még szóba, hogy mit kell tudnunk a dalról zeneileg?
Kecskés Attila: A Sleeper instrumentális demó változata még 2021 nyarán készült, a munkacíme „Rántott Hús” volt. Akkoriban úgy éreztem, jobb lenne irányt váltani, egyszerűsíteni a dalokon, inkább helyezzük a hangsúlyt az érzésekre és hangulati elemekre – aztán ez lett belőle. Sok modern, mondhatni „pop” metal ment akkortájt nálam, próbáltam belőlük inspirálódni, de mivel a teljes nyúlás sosem ment, akkor se, ha nagyon akartam, ilyen Stabbed-féle torz módon lett „hallgatóbarát, táncolható” ez dal. A korábbi számaink közül talán a Cyclonous-sal érzek némi rokonságot, ott is az egyszerű dalszerkezet volt jellemző, sok tiszta énekkel, kevesebb kiabálással.
Egyébként nemrég meghallgattam a Sleeper első demós verzióját, és konstatáltam, hogy a frazírokat leszámítva zeneileg körülbelül semmi nem változott. Ez ritka nálunk, mert azért általában futnak jó pár kört a demók a zenekaron belül, és elég sokat változtatunk, mire eljutunk a végleges változatig. Az pedig mindenképpen büszkeség, amikor sikerül egyből ennyire betalálni egy dallal a zenekaromnál!
Hol lesz látható a zenekar élőben a közeljövőben?
Legközelebb október 7-én játszunk a nagyszerű 7/8 Feszten, amit a Mad Robots-os barátaink szerveznek a matekos zenéket kedvelők számára. Nem sokkal utána, október 21-én Veszprémbe ruccanunk ki a Hypocrites Breed társaságában.
További információk a Stabbed közösségi felületein!