Itthon is elérhetővé váltak a Tecno telefonok, aminek összességében semmi köze a zenei irányzathoz, mégis kevés ennél alapvetően zenei oldallal kompatibilis márkával találkoztunk az évek alatt, leszámítva persze az LG-t, ami ugye mint tudjuk a Lángoló Gitárok rövidítése. A bárgyú poén után térjünk a tárgyra, a Tecno Spark széria csúcskészülékét a 20 Pro+-t, és kisebb testvérét, a Spark 20-at elvittük magunkkal fesztiválozni, hogy kiderüljön melyik zenei stílus áll neki a legjobban, és gondoltuk, hogy majd erről írunk valami nagyívű és mérsékelten humoros megfejtést, de végül teljesen más lett a benyomás a készülékekről.
Tecnós vagy?
Két olyan készüléket vittem magammal, amelynek több előnye is van, de mégiscsak az az egyik hívószava, hogy mindkettő százezer forint alatt van. Nyilván vannak még így ezzel más készülékek is, vagyis ebben nincs semmi korszakalkotó, de nem mindegy azért, hogy mivel nézünk szembe. Ez az árkategória a lemondásokról és az elővigyázatosságról szól. A titok nyitja az, hogy pontosan tudja az ember, hogy mi az, amiről hajlandó lemondani, aztán vagy talál olyat, ami még belefér, vagy kénytelen lesz újragondolni az árkategóriát. A másik pedig az, hogy elővigyázatos legyen, ugyanis szintén ez az az árkategória, ahol a legkönnyebb belecsúszni abba, hogy vesz egy korábbi prémium készüléket olcsón, és vagy szerencséje van a vétellel vagy nem, és az sem mindegy, hogy meddig érkezik még arra a készülékre frissítés. A másik pedig a Kínából rendelés, ami egészen addig jó ötlet lehet, amíg meg nem hibásodik, mert ebben az esetben a garancia érvényesítése fogalmazzunk úgy, hogy nehézkes. Aki szereti a kockázatot, annak persze ez is lehet egyfajta extrémsport, aki nem, annak meg ott a Tecno, vagy éppen a szintén most piacra lépett Infinix.
Ez nem egy Slayer
A másik, amit tudatosítania kell magában az embernek, hogy a csúcstelefonok nem véletlenül kerülnek hatszor annyiba, mint ezek a készülékek. Azonban ez nem azt jelenti, hogy ezek hatszor rosszabbak lennének, hanem szimplán az, hogy nem lehet ugyanazt elvárni tőlük, és nem is lehet összehasonlítani egy flagship telefonnal. De a helyzet az, hogy nem véletlenül hoztuk ide a Slayert, mert ahogyan a Slayer sem való mindenkinek, pedig a világ legkeményebb zenekara, úgy a csúcstelefonok sem, egészen egyszerűen azért, mert az emberek jelentős része nem használja ki. Ebben az összefüggésben pedig inkább úgy közelíthető meg ez a kérdés, hogy minek fizessen valaki hatszor annyit, mikor egy Tecno telefon is tud mindent, amire neki szüksége van.
De mi az a minden?
Eredetileg ide jöttek volna a megfejtések, hogy a Tecno vajon a telefonok Scootere vagy Armin van Burenje-e, de miközben az Exiten tesztelgettem arra jöttem rá, hogy igazából nem előadókhoz, sokkal inkább fesztiválételhez fogom hasonlítani. Szóval a Tecno a fesztiválok pizzaszelete. Nem lesz a legjobb, amit valaha ettél, de megbízható minőséget hoz, mindig biztosra mehetsz vele, nem lesz tőle bajod, és az éhséged is elmúlik, és összességében nem bánod meg, hogy ezt választottad. Ugyanezt tudja a Tecno is. Nem ez a legnagyobb tudású telefon a piacon, de pontosan azt tudja, amire szükséged van. Megbízható, nem hagy cserbe, jól bírja az akkumulátora, teljesen korrekt képeket csinál napközben és rosszabb fényviszonyok mellett is, könnyű a használata, és nem próbál több lenni annál, ami valójában.
Kinek jó?
Egy összességében jól összerakott telefon, ami tökéletes arra, ha a legfőbb igény, hogy legyen egy készüléked, ami nem merül le gyorsan, lehet vele netezgetni, üzengetni és a legnépszerűbb alkalmazásokat futtatni, belefér még némi játék is, hogy a vécén se unatkozz, és meg tudsz örökíteni fontos pillanatokat az utókornak. Nem nyersz vele fotópályázatot, de mikor átküldöd másoknak, akkor nem is kell szégyenkezni miatta. Azoknak nem lesz jó, akik nagyon sokat fotóznak vagy nagyon nagy grafikai igényű játékokat futtatnak, de nekik nem lesz jó ebben az árkategóriában semmi. Azoknak sem feltétlenül lesz jó, akik a munkájukat is erről a készülékről intéznék, és ez esetleg több mint megválaszolni néhány emailt, hanem nagyobb fájlokkal, táblázatokkal kell dolgozni, de nekik nem is ez a kategória való. Viszont az emberek többségének a Pro verzió kifejezetten jó választás lehet, ezzel nyugodt szívvel nézhetnek videókat is vagy szólhat egész nap a zene, esetleg egy sorozat, igaz utóbbinál már azért elég erősen dolgozik a rendszer.
Jó egyébként gyerekeknek is, igen-igen, elveszik a telefonokat az iskolában, de addig is jól néz ki, nyomokban iPhone-t tartalmaz a megjelenése, és ha esetleg eltűnik, akkor sem egy többszázezer forintos készüléket kell pótolni.
Persze most lehet azt mondani, hogy ebben a telefonban nincs semmi izgalmas, ami igaz is, már leszámítva a nevét, de a teszt közben arra jöttem rá, hogy néha éppen az a jó, ha semmi izgalmas nincs egy készülékben. Szimplán megnyugtathat a tudat, hogy a minimál is lehet kifejezetten szórakoztató, pont mint a techno, mármint a zene.