Egy friss kutatás szerint a magyar otthonokban jelentős mennyiségű, használaton kívüli mobiltelefon halmozódott fel. A Magyar Telekom felmérése szerint a háztartások átlagosan 1,7 darab, összesen pedig mintegy 2,7 millió nem használt mobilkészüléket tárolnak.
A felmérés rávilágít a mobiltelefonok életciklusával kapcsolatos fogyasztói szokásokra is. Eszerint a jelenleg használt mobilok átlagéletkora 2,8 év, és ezeknek 11%-a korábban már használt vagy felújított állapotban került a jelenlegi tulajdonosához. A Recommerce adatai szerint a magyar fogyasztók 41%-a nyitott a felújított készülékek vásárlására megbízható forrásból.
A Magyar Telekom a körforgásos gazdaság elveit követve lehetőséget biztosít ügyfeleinek a régi, használhatatlan készülékek leadására újrahasznosítás céljából, a használható készülékek értékesítésére, valamint felújított készülékek vásárlására.
Egy másik, a Recommerce Csoport és a Kantar által készített reprezentatív kutatás szerint az európai vásárlók 30%-a már vásárolt felújított okostelefont. Magyarországon ez az arány egy év alatt 22%-ról 25%-ra nőtt, és a fogyasztók 41%-a fontolóra venné a felújított készülék vásárlását.
A Magyar Telekom kutatása feltárta, hogy a használaton kívüli mobiltelefonok jelentős része (58%) tartalékként van megtartva a háztartásokban. A válaszadók 18%-a fontos adatokat vagy fényképeket tárol a régi készülékeken, 17%-uk pedig környezetvédelmi okokból vagy bizonytalanság miatt nem válik meg tőlük. Érdekesség, hogy a megkérdezettek 58%-a ellentételezés nélkül is leadná a használaton kívüli készülékeit, amennyiben tudná, hogy hol és hogyan teheti ezt meg. Ugyanakkor 19%-uk valamilyen motivációt (például kedvezményt, adományt vagy faültetést) igényelne a leadáshoz, míg 23%-uk egyáltalán nem kíván megválni a régi készülékeitől.
A kutatás a fogyasztói magatartás alapján három csoportot különített el a használaton kívüli mobiltelefonokkal való rendelkezés szempontjából. A legnagyobb csoport (66%) megtartja a régi készülékeit, gyakran tartaléknak vagy bizonytalanság miatt. A második legnagyobb csoport (22%) elajándékozza a készülékeket, főként családon belül vagy ismerősöknek. A legkisebb csoport (7%) értékesíti a régi telefonjait új készülék vásárlása előtt vagy után.
A Telekom kutatása szerint a jelenleg használt mobilok átlagéletkora 2,8 év, ami enyhe csökkenést mutat az öt évvel ezelőtti 3,1 évhez képest. A jelenlegi készülékek 11%-a használt vagy felújított állapotban került a tulajdonosokhoz. A vásárlók többsége (56%) továbbra is személyesen, üzletben vásárolja új mobiltelefonját, de az online vásárlások aránya enyhén növekszik (mobilszolgáltató webshopjából 7%, más online boltból 11%). A megkérdezettek 37%-a valószínűleg a saját mobilszolgáltatójától, 9% valószínűleg máshonnan szerzi majd be a következő készülékét, míg 48% számára mindkét lehetőség nyitott.
A Magyar Telekom a mobilkészülékek teljes életciklusára megoldásokat kínál. A vállalat évek óta gyűjti a működésképtelen mobilokat újrahasznosításra, és csak tavaly 5 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött be ügyfeleitől, visszanyerve értékes anyagokat, mint például arany, ezüst, réz és palládium. Emellett a Telekom és partnere, a Recommerce, online platformot biztosít a jó minőségű, használható telefonok értékesítésére. A Magyar Telekom 2023 októbere óta kínál felújított készülékeket is, és 2024-ben az online értékesített készülékek 10%-a már felújított volt. A vállalat szerint ezzel az ügyfelek jelentős mennyiségű Co2-kibocsátást és alapanyag-felhasználást takarítottak meg.