Idén 15 éve, hogy a Markusovszky térrel tették egyenlővé a ferencvárosi Kultiplexet. A túlzás nélkül legendás rendezvényhelyszín a mai magyar underground keltetője volt, működése során számtalan hazai és nemzetközi koncertnek, kisfesztiválnak adott otthont, de underground kiállítások és filmvetítések is várták a közönséget, és persze itt volt a Tilos Rádió székhelye is akkoriban. A szomorú évforduló apropóján, ahogy a szervezők fogalmaztak, Ferencváros Önkormányzata szeretne törleszteni karmikus adósságából, és a Budapest150 emlékév keretében egyhetes emlékfesztivált szervez a nyár utolsó hetében,
kiállítással, vetítésekkel, street art performanszokkal, és persze rengeteg koncerttel. A rendezvény hátteréről a Ferencváros alpolgármesterét, Döme Zsuzsannát, azaz Dada Suzit kérdeztük.
A Re-KultiFESZT augusztus 21 és 27 között kerül megrendezésre. Miért pont ezt az időszakot választottátok?
Az ötletelés viszonylag korai szakaszában arra jutottunk, hogy nem lesz jobb hely a Markusovszky térnél a koncertek megrendezéséhez, ezért fontos volt, hogy az időjárás kedvezzen a kültéri programoknak. Az is hamar eldőlt, hogy szeretnénk a Tilos rádióval valamilyen módon együttműködni, és mivel nekik a következő hétvégén lesz a Dürer kertben a szülinapjuk (ami egyébként a Re-Kultifeszt hivatalos afterje is egyben) ezért ez a hét volt a közös metszet.
Kik voltak a rendezvény ötletgazdái, mi volt az egyhetes emlékfesztivál alapgondolata, kiindulópontja azon kívül, hogy idén már 15. éve nincs Kultiplex?
Egy új kolléga tavaly nyáron kezdett nálunk a Ferencvárosi Önkormányzatnál, és reggelente a Kulti üres telke mellett vezetett az útja, ami ugye a mi fennhatóságunk alá tartozik. Egyik reggel nekem szegezte a kérdést, hogy „Te, Suzi, nem akarunk csinálni a Kultinak egy emlékfesztivált?”
Mivel én amióta alpolgármester vagyok Ferencvárosban, azon gondolkodtam, hogyan tehetné jóvá a városvezetés a Kulti lebontását, nem is volt kérdés a válasz. Az már csak véletlen, hogy idén van a bezárás 15 éves évfordulója, ez csak annyiban mozdította előre a szervezést, hogy tudtuk, nem húzhatjuk-halaszthatjuk a dolgot, úgy hogy bele is vágtunk.
A helyszín a Markusovszky tér lesz. Hogy néz majd ki a gyakorlatban a megvalósítás? Lesz egy teljes héten át üzemelő szabadtéri színpad, különféle programokkal, vagy valami másra is számíthat a közönség?
Mázlink volt, és a Budapest 150 emlékév alkalmából egy átfogó programsorozattal tudtunk pályázni, aminek egy része csak a Re-Kultifeszt. A Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény egy ferencvárosi mozikról szóló egy egyhetes eseménnyel készül, ami a Kulti mozis történelmét is bemutatja , és aminek keretein belül több helyszínen kiállítások és filmvetítések is lesznek. Más kerületi helyek, például a Ráday utcai Kettőspont Színház is csatlakoznak programokkal, itt lesz például diavetítés is a legkisebbeknek, a Mester galéria pedig egy beszélgetéssel készül a földalatti kultúra múltjáról és jelenéről. A Markusovszky tér pedig péntektől válik újra underground övezetté, minden nap déltől este tízig váltják majd egymást a kultikus dj-k és csapatok a Kulti fénykorából – valamint lesz csocsó, chill rész, szita workshop, Tilos sátor és persze rengeteg régi ismerős, mi már nagyon várjuk.
A részletes programokról – lehet, hogy én kerestem rossz helyen – egyelőre még nem találtam információt. Milyen zenekarok fellépése várható, és milyen más látni- hallani- vagy tennivalók lesznek a ReKultiFESZTEN az egy hét alatt?
A zenei line-up már megtekinthető a Re-KultiFESZT – Kultiplex Emlékhét Ferencvárosban facebook eseményében, de rakosgatjuk össze a végső programbontást is, összefésülve a partnerintézményekkel, hogy ne maradjon le senki semmiről. Vannak még alakuló elemek, várhatóan augusztus közepén már minden véglegesítve lesz. Érdemes az In memoriam Kultiplex fb csoportot is bekövetni az érdeklődőknek, ott szoktuk kommunikálni a fejleményeket, illetve az eseményben is megjelenik majd a pontos menet.
Egy hét emlékfesztivál a Ferencváros egyik lakóövezetében: hogyan lehet ezt úgy kivitelezni, hogy a környéken lakók se aggódjanak a nyugalmuk miatt, vagy tegyenek bejelentést minden másnap a zaj és a tömeg miatt?
A neccesebb része ugye a péntek-szombat-vasárnap lesz, amikor viszonylag hangos zene szól majd közterületen, de csak este tízig, és bízunk benne, hogy a programok színvonala inkább odavonzza mintsem elijeszti a környék lakóit. Meg aztán van a Bakáts fesztiválunk is minden év szeptemberében, ami lehet hogy nem ennyire underground, de hangosnak hangos, mégis túlnyomóan pozitívak a visszajelzések. Készülünk a tömegre, úgy néz ki, a Nehru parton lévő Pavilon bárral is össze fogunk dolgozni, hogy működjenek egy alternatív helyszínként, ha tényleg mind a háromezer ember el fog jönni, aki visszajelzett. Saját személyzettel gondoskodunk majd a szabályok betartásáról és a tisztaságról, de természetesen számítunk a megjelentek belátására is, hiszen ha jók lesznek az idei tapasztalatok, egyszerűbb dolgunk lesz a jövőben akár valamiféle folytatással is.
Kiket vártok a fesztiválra, kik azok, akiknek mindenképp érdemes eljönniük az egy hét során?
Mindenkinek érdemes: aki ismerte és szerette a Kultit, azért, aki meg már lecsúszott róla, azért. Vicces belegondolni, hogy a Kulti csak egy részét foglalta el a Markusovszky térnek, mégis, most hogy nincs, valahogy kisebbnek tűnik az egész… ezzel sajnos számolni is kell, nem fog beférni a színpad elé végtelen számú ember, viszont reméljük, aki eljön, benéz a Helytörténetibe vagy a Kettőspontba, vagy megnézi, épp mire lehet táncolni a Pavilonban. Meg hát ott a Ráday utca tele vendéglátóhelyekkel, ahova be lehet ülni pár sörre a régi arcokkal dumálni. Reméljük sok ilyen találkozás lesz a különböző helyszíneken.
Kik azok, akiknek esetleg köszönet jár a rendezvény létrejöttét illetően?
Az önkoris és Ferencvárosi Művelődési Központos kollégáknak, a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteménynek, a zenei szervezőnknek, a Budapest150-nek és természetesen a Kulti szellemét őrző közösségnek, akik jelentkeztek fellépőnek, küldték a fotókat és emlékeket, és akik nélkül bele se kezdtünk volna a szervezésbe.
Tervezitek-e esetleg a ReKultiFESZT folytatását később, bármilyen formában?
Ha csak azokra az ötletekre és résztvevőkre gondolunk, amik és akik a mostaniból kimaradtak, már kész is a jövő évi progi.
Személyesen neked mi a legmaradandóbb élményed a Kultiplexről, vagy a hellyel kapcsolatban? Miért volt fontos ez a hely, miért érdemes emlékezni rá?
Viccesen szoktuk mondogatni, hogy aki pontosan emlékszik, mi folyt a Kultiban, sosem volt igazán ott, de persze ez csak vicc, hiszen nem véletlen az, hogy ennyi embernek ilyen meghatározó hely volt az életében. Talán pont ettől volt különleges, hogy ennyi különféle szubkultúra békésen megfért egymás mellett. Még a híres nyugat-európai undergroundhoz képest is egyedülálló volt az, hogy egy művelődési központ egyszerre mozi, klub, koncerthelyszín, kocsma, rádió, és egy olyan találkozóhely, ahova mindenki szívesen jár, mert mindenki ott van és mindig történik valami izgalmas.
Én is jártam ide még szegedi egyetemistaként, sőt, hozhatott ide graffitis/streetartos programot az akkori egyesületem (Szubart Kortárs Művészeti és Szubkultúrákat Támogató Egyesület) is. Mikor Budapestre költöztem, gyakorlatilag csak az undergroundból voltak ismerőseim, ide jártam velük találkozni. És persze megverni őket csocsóban. A bezárásos tüntetésen is voltam, bár akkor nem sokat számított a tiltakozásom. Az emlékhét célja, – azon túl, hogy összehozza a régi arcokat – hogy rámutassunk, mennyire fontosak a mainstream árnyékában lévő szubkultúrák. Az akkori itt működő szervezetek, előadók ma már széles körben elismertek, sokan, akik akkor idejártak most meghatározó szereplői a hazai kulturális életnek. Ezért fontos kiemelni, milyen veszteség, ha nem kap teret az underground, a kísérletezés, a fiatalság.
További információk, részletes programbontás a Re-KultiFESZT Facebook-eseményén!
Fotó: Stépán Virág