November 8-án jelentette meg negyedik albumát a Mantra utódzenekarának is tekinthető, ugyanakkor hosszú évek óta önálló entitásként létező OM. A „Ránk omlott” című lemez fizikai kiadásán a tavaly online megjelentetett „FeldolgozOM” EP dalai is helyet kaptak, ennek apropóján pedig, a zenekar alapító gitárosa, Vijaya Gauranga das, és Lőrincz Zoltán énekes mutatják most be mindkét anyagot dalról dalra a Lángoló olvasóinak.
Általában a lemez(ek)ről
„Az OM negyedik nagylemeze az elmúlt két év munkáját tartalmazza – bónuszként a most korongra került, eddig csak online elérhető ‘FeldolgozOM’ EP-vel együtt – összesen 18 dalt. A zenekar megtartva a korábbi albumok (és a Mantra) zenei világát, tovább is lépett minden téren – és bár a dalok (és a borító) a világ sötét, valóságos oldalát mutatják, de reményt és erőt is adnak. Közreműködők: Vijaya Gauranga Das (OM, ex-Mantra) – gitár, basszusgitár, Lőrincz Zoltán (OM, F.A.Q.) – ének (2,3,4,6,7,9,10,12,14,15,16,17,18), Csató Péter / Nitai (Replika) – ének (5,8,13), Giriraj (Giri) – ének (11), Abhilasa (OM) – ének (18), Ritzel Ani (Dharma) – ének (17), Bereczky Norbert (Step) – szóló (12), Major Róbert (ex-Flúg) szóló (16), Balázs Gergely – vonós hangszerek (18), Steve (OM) – dob”
Samsara
Vijaya Gauranga Das : „Keleti hatású instrumentális darab, amit teljes mértékben én követtem el hangminták használatával. Egyfajta intró a lemezhez, bár annak egy kicsit hosszú.”
Lőrincz Zoltán: „Az egyik legsúlyosabb és legnagyobb horderejű intró, amit valaha hallottam. Amikor Vijaya megmutatta, nálam egyből berúgta az ajtót. Nem hiába, elég erős anyag lett az egész lemez, nem nagyon lehetett finomkodni.”
Eldobva (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Kicsit vacilláltam, hogy ez legyen-e a második dal a lemezen – vagy ha intrónak vesszük a Samsarát, akkor az első -, mert bírom, ha egy album úgy indul, hogy legyalulja az agyadat, de ez egy középtempós szám. A témája viszont olyan súlyos, hogy az üt.”
Disznók elé gyöngyöt (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Az OM-nál (és korábban a Mantránál is) én raktam össze a számsorrendeket. Nem egyszerű feladat, mert annyi mindent kell figyelembe venni. Amikor átküldtem Zolinak a listám, ő szinte teljesen átvariálta, de végül elfogadtam, mert működik így is. Ez a dal nálam később következett volna a meglepő szókimondása miatt, de akkor itt a következő pofon.”
Lönczi: „Zenei téren sosem foglalkoztam közélettel, főleg nem politikával. Szeretek elhatárolódni a dolgoktól, és azt gondolom, hogy a művészetben akár zenében vagy irodalomban is mindenkinek akkor a legjobb, ha teljesen független tud maradni minden tényezőtől, ami színt vagy jelzőt aggat rá. De sajnos egyre nehezebb szó nélkül elmenni egyes dolgok mellett, aminek hatására egyre kevésbé számít az EMBER. Tulajdonképpen az egész lemez hangulatában ott bujkál ez az érzés.”
Ránk omlott (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Itt mondjuk el először, hogy ezt a számot neveztük A Dalra. Nem mintha sokat reméltünk volna ettől, sőt, amikor megnéztük a verseny honlapját, sok kínos kötelező szereplést láttunk, de adtunk neki egy esélyt. Egy rakat papírt kellett kitölteni, de ők egy sor válaszra is lusták voltak.”
Lönczi: „Amikor meghallottam az első skiccet ebből a dalból, egyből lejött róla, hogy itt nem a nyári naplementéről lesz szó. Alapvetően kísérletezgetésnek indult a szám, de egyik nap a kocsiban ülve, ahogy hallgattam a dal kezdeti verzióját, hazafelé tartva a munkából, egyszer csak teljesen a hatása alá kerültem és homlokon csókolt a múzsa. Amikor leültem és elkezdtem a szöveget írni, nem volt kérdés az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos mondanivaló, amikor mindenhonnan ez jön, még akkor is, ha az ember próbál csukott szemmel járni.”
Már megint (Ének: Csató Péter)
VGD: „Ez egy régi szövegem az útkeresésről, amihez régi harcostársamat kértem fel: Csató Petit a Replikából. Sok mindenen átmentünk együtt, még olyan dolgokon is, mint amik a dalban hallhatók.”
Mindenható (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Egy tempósabb darab, amire egy régi barátom írt szöveget. Az ilyen együttműködések nem egyszerűek (lásd például a Dalfutár műsort) az elképzelések összeillesztése miatt, de több ember energiája mindig hoz valami izgalmas, új dolgot, és jó alkalom, hogy ápoljuk a barátságokat, kapcsolatokat.”
Fekete ország – (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Szinte véletlenül futottam bele Babits Mihály versébe, de annyira megtetszett, hogy mindenképpen csinálni akartam belőle valamit. Végül egy fiókban heverő, „kísérleti” dal szövege lett. A versnek nincs refrénje, a dalnak lett.”
Lönczi: „Izgalmas téma volt ezt a verset feldolgozni, pláne egy ilyen művet ilyen zenére. Ez a szimbolista vers szabálytalan tagolású, szövegképe astrófikus, tehát nincsenek versszakok és a szótagszám is változó de Vijaya-nak elég határozott elképzelése volt arról, hogyan is legyen jó. A többi jött magától, és az is lett.”
Megtennéd újra? (Ének: Csató Péter)
VGD: „Egy doomos tétel ismét Csató Petivel a mikrofonnál. A szöveget én követtem el. Sok filmben boncolgatták már ezt a témát: ha visszamennénk az időben, mit tennénk meg és mit nem mai fejünkkel?”
Tűrni, várni, félni, halni (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Az adott zenei alapra teljesen önállóan hozta az éneket és a szöveget Zoli.”
Lönczi: „Itt is irodalmi a téma. József Attila – kedvencem költőm, korszakos zsenink – „Ülni, állni, ölni, halni” című versének az átirata került az asztalra. Középiskolás koromban, amikor erről a versről tanultunk, annyira elkapott, hogy készítettem rá egy átiratot az akkori világszemléletemmel. A szöveg azóta más lett, és nem is tudom, hogy az eredeti hova tűnt, de a feeling nem változott. Szerintem, ha a költő ma élne, valahogy így érezné magát a világban.
10 000 (Ének: Lőrincz Zoltán)
VGD: „Nem nagyon kötnek minket a műfaji határok, sok mindent szeretünk és hallgatunk. Szerencsére Zoli rendkívül sokoldalú hangja is lehetővé teszi, hogy sokfelé kalandozzunk. Ez egy stoneres darab, prózai verzével, húzós refrénnel.”
Menekülj (Ének: Giriraja)
VGD: „Ez egyértelműen egy paraszt HC dal lett, amit egy új gitársound inspirált. Annak idején a Mantrát is próbálták a HC kategóriába begyömöszölni a kinézetünk, megjelenésünk és néhány zenei hatás miatt, de sohasem voltunk azok. Az OM se az, de jó időnként tombolni egyet. Girirajanak mutattam meg, akinek van HC-s múltja, tetszett neki, kidobta az eredetileg ide szánt szöveget, és írt hozzá egy sajátot. Az eredmény magáért beszél.”
Fel (Ének: Lőrincz Zoltán, gitár: Bereczky Norbert)
VGD: „Ebben a számban Bereczky Norbi (Step) tett oda egy szuper szólót. Vicces story, hogy honnan ismerjük egymást: a felesége volt a könyvelője egy alapítványnak, amit én kezeltem. Facebookon döbbentünk rá, hogy ő énekel a férjével, én meg gitározom. Jót röhögtünk rajta, hogy nem néztük ki mindezt egymásból. Most jött el az ideje az együttműködésnek; az éneklés nem jött össze, de a szóló igen.”
Lönczi: „Ez egy Walt Disney-film címadó dala is lehetett volna, ez is volt a munkacíme! A lemez legszentimentálisabb dala, de minden anyagra kell egy ilyen. Amolyan feloldása a lemeznek, mint amikor este a hírekben bemondják a sok „jó” hírt a nagyvilágból, hogy felrobbant, meghalt, eltűnt, vége, és így tovább, majd a végén, hogy albínó zsiráf született a veszprémi állatkertben! ilyenkor mindenki megnyugszik és boldog lesz!”
Kali-yuga (Ének: Csató Péter)
VGD: „Sokat gondolkodtam azon, hogy ez a többezer éves, nem túl vidám jóslat legyen a lemez lezárása. De végül jó keret, egyfajta outrója az albumnak.”
FeldolgozOM
1. Igazi Otthon /Mantra/ – Lőrincz Zoltán (ének)
2. Walking In My Shoes /Depeche Mode/– Lőrincz Zoltán (ének)
3. Gyémánt /Kimnowak/ – Lőrincz Zoltán (ének), Major Róbert (gitár)
4. Would? /Alice in Chains)– Lőrincz Zoltán (ének), Ritzel Ani (ének)
5. Velem vagy (Orchestra) /OM/– Lőrincz Zoltán, Abhilasa (ének), Balázs Gergely (vonós hangszerek)
VGD: „Tavaly jelent meg digitálisan az öt dalt tartalmazó „FeldolgozOM” EP, ami most rákerült erre a kiadványra. Nem volt eredetileg terv a coverekre, csak természetesen jöttek. Volt egy régi vágyam egy szimfonikus darabra, egy Mantra szám megújítására, aztán jöttek a közös kedvencek, és a végén alig bírtunk leállni. Szerintem a jövőben is fogunk ilyeneket csinálni.”
Lönczi: „A feldolgozásokkal nagyon nagy élvezet volt a munka, amolyan jutalomjáték. Számos zenekar dalait énekeltem már én is el életem folyamán, de most volt az első olyan alakalom, hogy ezt fel is vettük. Csupa olyan dalt választottunk, amik ilyen olyan módon meghatározóak voltak mindkettőnk számára. Próbáltuk egy kicsit saját köntösbe bújtatni őket és azt gondolom elég jól sikerült.
Összességében az a legjobb ebben a projektben, hogy teljesen kötetlen már az elejétől fogva. Amikor elkezdtünk együtt dolgozni Vijaya-al néhány éve nagyon gyorsan egymáshoz kapcsolódtunk és jól működik a kémia. Nincsenek plusz elvárások és nem kell senkinek megfelelnünk. Lehet, hogy ez keretek közé szorít minket, de pont ez teszi szabaddá.”
Az album elérhető az összes nagyobb streaming szolgáltatónál, illetve megrendelhető a kiadó weboldalán. További információk az Om Facebookján!