Hirdetés
Hirdetés

Nincs vége a melegítős Bëlgának! – interjú Tokyoval és Bauxittal

Nemrég mindenféle felvezetés nélkül jelent meg a Bëlga legújabb lemeze Egyre gondolunk címmel. Az albumon tizenhét dal kapott helyet, melyek közül több is meglehetősen szokatlan helyen debütált. A Ne gyere a seggembe című dallal például a Zsaru Magazin Facebook oldalán lehetett legelőször találkozni, amiről azt is elmesélték a tagok, hogy nem megrendelésre készült. Június első péntekén a Budapest Parkban egyébként több szerzemény is hallható lesz az új lemezről, arról pedig, hogy mégis mennyi és miért, az interjúban bővebben is mesélt Tokyo meg Bauxit, akikkel persze más érdekes témák is szóba kerültek a beszélgetés során.

Hirdetés

Manapság elég szokatlan az a módszer, hogy egy zenekar mindenféle felvezetés nélkül hozzon ki egy új lemezt. Honnan jött az ötlet, hogy meglepetésszerűen jelentetitek meg az új albumot?

Tokyo: Még5 hirtelen ötlete volt, hogy hozzuk ki így a lemezt. Mi amúgy korábban is készültünk rá, igazából tavaly egyszer neki is indultunk, hogy befejezzük, és akkor elkezdtünk a felvezető kampányon is gondolkozni. Az utolsó pár hónapban döntöttünk úgy, hogy kényelmesebb lesz utólag kampányolni, mint előtte.

Bauxit: Rengeteget dolgoztunk a lemezen és a végére se kapacitás, se ember, se agy nem maradt már, úgy voltunk vele, hogy hátha ez bejön. Időközben szerencsére elkezdtünk közösen dolgozni Nagy Szabolccsal, és vele nagyon jól sült el a dolog. Szerintem nem is feltétlenül az a fontos, hogy előre be van-e promózva, hanem, hogy virálisan megtapadjon a hálón. Ha ezt sikerül elérni, akkor szinte mindegy, hogy előre meg volt-e hirdetve, vagy sem.

Tokyo: Úgy gondoltuk, hogyha előre mondjuk, akkor úgyis elfelejtik, hogy mit kell megjegyezni. Nem kell felírni, hogy hanyadika, majd szólunk, ha már kint van.

Bauxit: Az emberek fejében is nagy a zaj, sokkal egyszerűbb azt mondani, hogy na most!

Említettétek, hogy tavaly is megjelenhetett volna a lemez, amin összesen tizenhét dal szerepel. Mióta dolgoztatok ezen az abumon?

Tokyo: Gyakori, hogy egy-egy album munkálatai során lemaradnak dalok a végleges lemezről, viszont a most megjelent Egyre gondolunk lemez anyagait az ezt megelőző Karnevál után kezdtük el összerakni.

Bauxit: Az elmúlt egy évben volt pár sessionünk, amit követően januárban álltunk neki komolyabban a munkának. Ennek az eredménye az lett, hogy túl is termeltük magunkat, a végén úgy kellett leválogatni a dalokat erre a tizenhétre.

Ami megmaradt, az már a következő lemez alapját képezi?

Bauxit: Vannak elrakva dalok, amiket még érlelünk, ilyen volt anno a Rendőrmunka is. Már 10 évvel ezelőtt megvolt a demója, de nem ment át rajtunk, aztán hirtelen megérkezett. A Lakógyűléssel is 10-12 évet próbálkoztunk.

Tokyo: Ennek ellenére, csak ennyit tudtunk kihozni belőle.

Bauxit: De érdemes volt várni rá! Nem egyszerű témák ezek. Van hogy 10 évig dolgozol rajtuk.

A most megjelenő Egyre gondolunk lemez alig másfél évvel követi az előző, metálosított Fém of Belga önfeldolgozás albumot. Gondoltatok rá, hogy még több metált írjatok?

Tokyo: Jó lenne még egy lemeznyi metál élmény, meg pár koncert, de nincs mögötte menedzsment. A Fémes projektről elmondható, hogy nem egy önfenntartó projekt, és szükség lenne rá, hogy valaki azzal külön is foglalkozzon.

Bauxit: Az abszolút hobbi ebből a szempontból.

Tokyo: Meg páran meg is ijedtek, hogy a melegítős Bëlgának vége, és akkor mi lesz ezután?

Bauxit: Volt belőle egy pár buli, csak ha ezt rentábilissá szeretnénk tenni, akkor évekig építeni kell, kis klubokkal, megtalálni ezt a közösséget, aki bëlgás is, meg a metált is bírja, és nem választja el egyiket a másiktól túlságosan. Viszont ma elkezdeni egy ilyen projekttel klubkoncertezni, szuperveszteséges.

Tokyo: Gazdag szülők kellenek hozzá, csak közben már mi vagyunk szülők, viszont önmagunk gazdag szülei nem lehetünk.

Valahol létezik az a forgatókönyv, hogy a Bëlga belevág egy metálturnéba?

Tokyo: Ha van rá igény, akkor persze. Ha megtelnek a klubok, akkor mindenképpen, viszont ahhoz teljesen meg kell telniük, mert az alatt nem lehet elindulni sajnos.

Bauxit: Elég vegyes a visszajelzés. Azt látjuk, hogy a metálzenekarok tagjainak, akik fesztiválokon is fellépnek meg turnéznak, az átlagéletkora 25-30 év. Nagyon más fülek meg emberek járnak a koncertjeikre, és oda beékelődni, az elég vegyes megítélésű. Sajnos nem voltunk még metálfesztiválon, pedig nagyon szerettünk volna, egyszer kipróbálnánk.

A mostani lemezről elmondható, hogy a dühítő dolgok kerülnek előtérbe, és azokat zenésítettétek meg, amik a mindennapi életben a legtöbb embernek frusztrációt okoznak?

Bauxit: Ez a lemez egy eredménye az ittlétnek, amit abban a kulturális környezetben töltöttünk, amiben élünk. Szerintem minden Bëlga-lemezen van egy-két szövegkieresztős dal, egyfajta, nagyon jó értelemben vett társadalmi szerepvállalás, ami nem is szándékos. A kultúrának van egy fontos tulajdonsága, hogy elmennek az emberek koncertre, étterembe, színházba meg moziba és ott levezetik a feszkót, és ezért nem voltak sokáig háborúk szerintem Európában, mert el tudtak menni a fesztiválokra, meg Metallica-koncertre. Rengeteg tanulmány van arról, hogy tényleg kimutathatóan csökkentik a társadalmi feszültséget.

Tokyo: A viccesség alapján szoktunk témát keresni, hogy mi az amiből viccet lehet csinálni.

Bauxit: Nem szeretünk elrugaszkodni a valóságtól. Sőt, minél mélyebbre kell menni abban.

Keresni kell benne valahol a társadalomkritikát, vagy egyáltalán nem annak szántátok?

Tokyo: Nem akarunk megváltoztatni semmit, és nem is tudnánk. Ami rossz, azt zenével nem lehet megváltoztatni.

Bauxit: Régen mindig mondták ránk, hogy polgárpukkasztók vagyunk, amit mi kikértük magunknak, és mindig mondtuk, hogy polgárvigasztalók vagyunk.

A lemez több dala is elég szokatlan platformon premierezett, a Ne gyere a seggembe például a Zsaru Magazin Facebook oldalán. Hogyan kezdődtek a szokatlan kollaborációk?

Tokyo: Nagyon gyorsan zajlottak az események. Gyakorlatilag egy-két nap leforgása alatt megvolt minden. Leültünk a sajtósunkkal, Nagy Szabival ötletelni, szóba került több médium meg szervezet, hogy melyik számot hova lehetne küldeni és hárman: a Gazdabolt, az Oázis Kertészet meg a Zsaru Magazin volt az, akik beleálltak azonnal.

Bauxit: Abból indultunk ki, hogy mivel konkrét témák vannak, világi helyzetek, mi lenne, ha ezeknek a gócpontjait megtalálnánk a hálókon, és ott premiereznének a dalok? Nem gondoltuk volna, hogy akár egy is beakad, de szerencsére több helyen is nyitottak voltak erre.

A tavaly karácsonyi bulitok után a mai koncertnek a neve TÉNYLEG PARK. Mit takar, hogy tényleg?

Tokyo: Teljesen szó szerint kell érteni. Nem tudtuk a karácsonyt megfejelni.

Bauxit: Én amúgy akartam egy karácsony kettőt.

Tokyo: Jó lett volna, ha hagyomány lesz belőle, és minden évben májusban szervezünk egy karácsonyt, de most park lesz, természetközeliség, kikapcsolódás. Próbálunk tényleg parkot csinálni, még a színpadon is.

A Budapest Parkban ugyan fel fog csendülni az új lemez néhány dala, mégsem lesz kifejezett lemezbemutató koncert. Számíthat ilyenre is a közönség? 

Tokyo: Olyan koncertre, ahol az egész lemez elhangzik, nem, de a Parkban is lehet majd hallani 6-8 dalt. Úgy látjuk, hogy nem jön ki jól, ha a megjelenéshez közel már játsszuk a dalokat koncerten. Kell pár hónap, amíg nem csak ácsorognak rá az emberek, hanem már élvezni is tudják.

Bauxit: Kell érnie fél évet, akármilyen is a lemez, mire megékeznek a finomabb dalok is. Nagyot mentek a premieresek, de azért vannak más számok is, amik lehet, hogy már ősszel felzárkóznak.

Tokyo: Nehéz eldönteni, melyik dalokat játsszuk, mert nem fér bele sok. Általában, mikor kijön egy lemez, egy vagy két új számot tudunk belerakni a koncertműsorba.

Bauxit: Illetve a szezon is meghatározza. A fesztiválok olyan bulik, ahol az emberek szeretnék kvázi lehallgatni a pénzüket, amit befizettek, és ha nincs az Egy-Két-Há’, akkor nem tudták lehallgatni a jegyüket. A bulis meg a kötelező számok mellett, – amit mindenki szeretne és hiányérzete lenne, ha kimaradna – elég kevés hely van, amiket még fel tudunk tölteni új dalokkal. A klubkoncertek alkalmasabbak arra, hogy többet vehessünk be a setlistbe a kuriózumokból is.

Lehet látni megjelenés előtt, hogy milyen számok lesznek a közönség kedvencei?

Tokyo: Mindenkinek van megérzése valamelyik dallal kapcsolatban. A Ne gyere a seggembe a top 5-ben mindenképpen benne van.

Bauxit: Tegnap a Tescoban találkoztam egy ismerőssel és mondta, hogy szerinte nagyon nagy dolog, hogy a rendőrség megrendelte tőlünk ezt a számot, amit mi végül rendelésre el is készítettünk. A végén már rá is kontráztam, hogy „Igen, és az alezredes fel is hívott, hogy kevés benne a köcsög, kéne még nyolc köcsög bele, mert csak tíz van!” Most már inkább rádobok egy lapáttal, mert annyira elképzelhetetlen lenne, hogy megrendelik és aztán még le is okézzák.

Habár most kiderült, hogy nem megrendelésre készült, én mindig kíváncsi voltam rá, hogy nálatok hogy néz ki egy alkotási folyamat?

Bauxit: Mi hárman nagyon sokat találkozunk egymással, megyünk koncertezni, mindig beszélgetünk, és közben máshol is érnek minket hatások. Lehet, hogy van egy téma, amiről beszéltünk két éve és most valami miatt újra felbukkan, pont amikor éppen szöveget írunk. Én például tavaly házat kerestem és ennek apropóján felvetettem az Ingatlanos című dalnak az ötletét.

Tokyo: Lehetnek konkrétumok az alapötletek, de lehet, hogy pont nem történt meg valami, amit megírtunk. Beszélgetünk, együtt vagyunk, valaki feldobja, hogy ezt megírhatnánk, elkezdjük dobálni az ötleteket, és írunk. Örök kérdés, hogy még mindig ugyanannyi téma van, amennyit már csináltunk, vagy fogynak? Biztos van még ugyanannyi, habár már négyszáz számot megcsináltunk, nem tudom, lehetne-e még ennyit?

Bauxit: Meglepően sok a street téma meg a konkrét dolog ezen a lemezen, azt hittük, hogy ezekből már kifogytunk.

Tokyo: Én szívesen csinálnék egy olyan lemezt, amin alternatívabb témák vannak. Egy olyat, amin legalább annyira ködös számok lennének, mint amennyire konkrétak ezen a lemezen vannak. Néhány ilyen jellegű dal le is maradt erről az anyagról, ami koncepcióban pont beleillene az elképzelt világba.

Bauxit: Szóval lehet, hogy lesz egy ködös lemezünk, hogy helyrebillenjen az egyensúly.

A Bëlga ma esti Budapest Parkos koncertjére, ahol Gently Da Spittah’ és a Rühös Foxi társaságában fognak fellépni jegyek még kaphatók. Részletek a zenekar és a Budapest Park oldalán, valamint az eseménynél érhetők el. 

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

39,151KedvelőTetszik
3,159KövetőKövetés
7,270FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

LÁNGOLÓ PROGRAMOK

LÁNGOLÓ PREMIEREK

DALMEGOSZTÁS

Lemezkritikák

Beszámolók