Hirdetés
Hirdetés

Nincs az az Isten Háta Mögött – Ilyen a Nagyúr első lemeze

Sokan gyermeki örömmel fogadták, hogy a Nagyúr zenekarban újra együtt látták Bokros Csabát és Pálinkás Tamást. Az évekkel ezelőtt, a népszerűsége (vélt) csúcsán feloszlott Isten Háta Mögött két zenésze nem kettesben csinálja ezt a zenekart. Velük zenél Bakos István basszusgitáros (ex Dereng, de ő éppen most lépett ki) Szabó Kristóf dobos (ex Stonehenge), szóval igazságtalannak tűnik a két először megnevezett zenész előéletén keresztül hallgatni a Szemét című lemez dalait, de mivel a zene magja tőlük jön, ezért muszáj.

Nemrég egy interjúban Pálinkás azt mondta, hogy jól esett neki, amikor egy koncertjükön kifejezetten sokan énekelték együtt a Nagyúr dalait. Talán meg is lepődött, de valójában ez nem meglepetés. A Nagyúr nem pótolja, de valahogy mégis ugyanazt jelenti, mint az Isten Háta Mögött. Sokan a frontembernek tulajdonítják az Isten Háta Mögött jellegzetes zenéjét, de bizony Bokros is sokat tett hozzá, amíg benne volt, így itt sem hazudtolja meg magát. A Nagyúr gitártémáit ugyanis ő írja, Pálinkás maximum csak igazgat rajta, hangszerel, közérthetővé tesz, meg persze szöveget ír. Van például a Szomj című dal, ami az IHM lírikus, monumentális szakaszait idézi fel összetéveszthetetlenül, annyi különbséggel, hogy itt egyszerű rockdalformátum van, nincs sludge riffelés a végén, vagy valami power metal csapkodás.

Ebben a szerkesztettségben, a sok-sok grunge-olásban (Szabó Kristóf Soundgarden tribute-ben is zenél), a szellős hangszerelésben, a popos énekdallamokban (Pálinkás popzenei Atomki és Tej projektjei is hatással vannak a zenére) különbözik a sokak által visszasírt Isten Háta Mögöttől a Nagyúr. A tagság szeretné is különválasztani a két zenekart, ami teljesen érthető. De vannak azok a fránya személyes élmények.

Az első Isten Háta Mögött demók, az első olyan koncert, amikor a közönség együtt üvöltötte a Közelítő Távolítót, és amikor mindenki azt mondta, aki ott volt, hogy baszki, ebből mi lesz, és mégis ilyen zenével, hogy a francban lesz valami, majd aztán jött az egyre nagyobb közönség és a szövegelemzős kultusz, majd a feloszlás 16 éves – és a végére egész jól prosperáló – működés után. Szóval nem nehéz a Nagyúrba valami hasonlót belelátni, különösen, hogy a zene minősége, különlegessége éppen olyan, mint akkor, csak éppen közérthetőbb, szövegileg és zeneileg is.

De aztán a zenészeket ismerve nem lehetetlen, hogy ebbe most megint beleszarnak, belefáradnak, és valójában ez az ő dolguk. Én az Isten Háta Mögött feloszlását is teljesen megértettem, és tökéletesen illett a történetbe. De miért kéne beszélni valaminek a végéről, amikor ez valaminek az eleje? A Nagyúr első lemeze nagyon is ér annyit, hogy még legyen belőle több is, és reméljük lesz, mert a Szemét 2022-ben az egyik legjobb rockzenei dobás volt itthon.

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

38,926KedvelőTetszik
3,059KövetőKövetés
3,460FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés

LÁNGOLÓ PROGRAMOK

LÁNGOLÓ PREMIEREK

DALMEGOSZTÁS

Lemezkritikák

Beszámolók