Hirdetés
Hirdetés

Minden, ami a négy őselemből kihozható – Interjú a Napfonat tagjaival

A Napfonat zenekar sokak számára A dal című műsorhoz köthető, ahol 2022-ben léptek fel, de az a capella társulat nevéhez ennél több minden fűződik, és egyre bővül a paletta. A napokban megjelent második lemezük, Harmatcseppben él a világ bennem címmel, aminek június 8-án a Fonó Budai Zeneházban lesz a lemezbemutató koncertje. Bár a zenekarnak ez a második nagylemeze, lemezbemutatóból ez lesz nekik az első, ahol több művésszel kiegészülve fognak valami teljesen újat mutatni a közönségnek. A négy őselem témakörében született lemezről, és a szintén témán belül maradó workshop-sorozatról beszélgettünk Volkova Krisztinával és Szalay Henivel.

Mondhatni rövid időn belül jelent meg az első két nagylemezetek. Mi határozta meg a határidőt?

Krisztina: Rövidnek nem feltétlen nevezhető, mert az első lemezünk 2020-ban lett kész, de ’21-ben adtuk ki és a felvétel óta eltelt 3 év. Annyira nem rövid, csak a megjelenés miatt tűnik kevesebbnek az idő.

Heni: Közben volt ugye a covid, és amiatt vált az első lemez egy picit „fiókos lemezzé”. Azt nem tudtuk méltón megünnepelni, és elmaradt az az igazi, nagy lemezbemutató koncertélmény, mert még éppen jöttünk ki a karanténból akkor. Most ezért is vagyunk különösen hálásak, hogy, ezt a második lemezt szívünk szerint jól meg tudjuk ünnepelni a csütörtöki lemezbemutató koncerten. 

Ahol rengeteg művésszel együtt fogtok fellépni. Hogyan állt össze ez a műsorterv?

Krisztina: Palya Beával már 2019 óta kooperálunk és azóta nagyon jó szakmai és emberi kapcsolat alakult ki közöttünk. A lemezen is szerepel egy közös dalunk, illetve az ő LéleKzet című új lemezén is van két dal, amiben vendégeskedünk. Lantos Zoltánnal, Ölvedi Gáborral, illetve Simon Gyurival pedig úgy jött a közös zenélés, hogy amikor felléptünk 2022-ben A dal című műsorban, akkor meg kellett csinálnunk a Mint a zápor akusztikus verzióját a középdöntőre. Nagyon szeretjük mindhármójukat és őket hívtuk el a műsorba. Annyira gyönyörű lett, amit közösen összehoztunk, hogy bónuszdalként fel is raktuk a lemezre. 

A lemezbemutatóról azt mondtátok, hogy egy nagyon különleges műsornak ígérkezik. Volt már ehhez hasonló koncertetek ez előtt?

Krisztina: Ehhez hasonló nem. Csináltunk már szülinapi koncertet például tahiti táncosokkal kiegészülve, szóval szeretjük, ha ünnepi és különleges az adott alkalom. Nagyon sokat készülünk, rengeteget ötletelünk a dramaturgián, a ruhákon, a felépítésen, a fényeken, mindenen. Belül pedig arra készülünk, hogy mindezt át is tudjuk majd adni a közönségnek.

A Zöld kék élet című dalról, amit Palya Beával közösen vettetek fel, azt írtátok, hogy majd fogtok bővebben is mesélni. 

Heni: Ez egy kicsit kakukktojás a lemezen, mert az egész második lemezünk magyar nyelvű. Az előző lemezünkön feldolgozások és más kulturákból merített dalok szerepeltek, ez a lemez viszont kifejezetten saját szerzeményekből, saját magyar nyelvű szövegekből áll össze, kivéve ezt az egyet. A Sadila Moma, egy macedón népdal, amit Palya Bea tanított meg nekünk pár évvel ezelőtt, és ezt emeltük be a repertoárunkba. A dal nagyon illeszkedett a négy őselem tematikához, és nagyon passzolt a Föld dalokhoz. Éreztük, hogy ezt a népdalt valahogy tovább kéne még fejtegetni, mert van benne egy magával ragadó, elemi erő. Ezért jött az ötlet, hogy a közös dal, amit Beával csinálunk, ez legyen, csak tovább gondolva, úgy, hogy egyszerre legyen napfonatos és Palya Beás. Megkértük Beát, hogy ő is gondolkodjon rajta, hogy lehetne ezt ebbe az irányba elvinni, és ő nagyon gyorsan ráhangolódott, egy este alatt megírta a magyar szövegét ennek a dalnak. Mi pedig kitaláltuk hozzá a szólamokat, együtt összeraktuk, és mostanra egy nagyon szép komplex dallá nőtte ki magát. Az egyik kedvenc a lemezen.

Jó is, hogy belevittél a dalszerzési folyamatba, mert én nagyon kíváncsi lennék, hogy nálatok hogyan születnek meg a dalok?

Krisztina: Főként próbákon vagy több napra elvonulva szoktunk alkotni. Ez utóbbi működik a legjobban nálunk, mert akkor koncentráltan együtt vagyunk, egymásra hangolódunk még inkább, kint vagyunk a természetben, sokat kirándulunk, beszélgetünk, főzünk, sokat improvizálunk és ha valaki bedob egy dalt, azt szétszedjük, újraértelmezzük közösen. A második lemezünk egyik különlegessége, hogy az egyéni dalszerzői mivoltunk is erőteljesen megmutatkozik.

Heni: A mostani lemezre mindannyian írtunk egy-egy dalt, amit megmutattunk egymásnak és utána együtt napfonatosítottuk, de van egy-két dal, amit együtt alkottunk meg a legelejétől. A lemez másik különlegessége pedig, hogy a négy őselem köré épül. Mindegyik elem egy olyan blokkal indul, ami egy közös improvizációból született. Bementünk a stúdióba, beszélgettünk az adott elemről, a hozzá való kapcsolatunkról, a különféle minőségeiről, és utána felvettünk egy közös improvizációs hangutazást. Nagyon izgalmas folyamat volt, sosem csináltunk még ilyet korábban. 

Mi miatt nyúltatok ehhez a témához?

Heni: Párhuzamosan gondolkodtunk az új lemezen, hogy mi legyen annak az anyaga, illetve azon, hogy hogyan építsünk fel egy többalkalmas összefüggő ének workshop sorozatot, mert azt is tematikusra szerettük volna csinálni. 2019 óta tartunk rendszeresen énekhang felszabadító workshopokat, és annak is szerettünk volna egy tematikát adni, és a kettő közötti párhuzamos gondolkodásból született meg, hogy valami természetközelit akartunk összehozni. A hangunk és a természet közti kapcsolódást! Ebből született a négy őselem ötlete, ami a lemez és a workshop témája is lett, és valójában az egész elmúlt egy évünket ez a tematika szőtte át, beleértve a privát életünket is.

Krisztina: Még a lánybúcsúmat is.

Tehát a workshop az külön is működik a lemeztől? Pont emiatt, amit mondotok, én arra gondoltam, hogy ezt a workshopot a lemez keltette életre, vagy épp fordítva.

Heni: Igen, külön is működik, de az egésznek a hátterében egy közösségépítő mozgalom áll. Általában, akik részt vesznek a Napfonat workshopokon, azok később Napfonat-hallgatókká válnak, visszajáró résztvevőkké, vagy fordítva, olyan is van, aki azért jön workshopra, mert szereti a zenénket, vagy mert megérintődött egy koncertünk alkalmával. De a kettő, mármint a lemez és a workshop, működik egymástól függetlenül is, de az egyik erősíti a másikat, a közös téma miatt. 

Mi lehet még az a témakör, amit körbe szeretnétek járni?

Heni: Valószínűleg organikusan fog kialakulni. A jelenlegi téma is egyszer csak belépett az életünkbe, és elkezdett foglalkoztatni minket. Most még nem tudjuk, mit hoz a jövő, mert egyelőre még nagyon benne vagyunk az új lemezben, ami pár napja jött ki a nyomdából, és most tudtuk először élőben is megnézni a gyönyörű CD-t. Én személy szerint még nem tudom, mi lesz a következő irány, de valami olyat szeretnék, ami ennek az anyagnak a folytatása, és viszi tovább ezt a természeti vonalat, hogy hogyan kapcsolódjak valami olyanhoz, ami értéket teremt ebben a világban. A hangon keresztül hogyan tudok mélyebb szinteken kapcsolódni magamhoz, embertársaimhoz, környezetemhez, a világhoz. Ez a workshopok fő célját, küldetését is lefedi egyben. 

Most pedig, hogy már kézzel fogható formában is megérkezett a lemez, mindenki, aki megveszi, a hanganyagon túl, egy pici festménygyűjteményt is megvásárol. Makhult Gabriella festményei támogatják meg az első és a második lemezeteket is vizuállal. Miért döntöttetek anno a festmények mellett, és miért tartotok ki most is?

Krisztina: Gabi Heninek az ismerőse, és amikor anno 2018-ban összeverbuválódott a csapat, akkor mondta, hogy csinálna nekünk egy logót, és annyira tetszett nekünk, amit festett, hogy egyértelművé vált, hogy az első lemeznél együtt szeretnénk vele dolgozni. És a mostani lemeznél is csodásat alkotott. Gabi nagyon harmonizál a mi lelkületünkkel, ezért nem is kell őt nagyon instruálni, hanem elmondjuk a témát és megszületnek hozzá a festmények. 

Heni: Nem volt kérdés, hogy a második lemeznél is őt kérjük fel. Tegnap, ahogy egymás mellé tettem a két lemezt, nagyon szépen kirajzolódik, hogy milyen gyönyörű ívet követ a kettő. Az előkészületek kapcsán beszéltem Gabival arról, hogyan születnek az ő tervei, és mesélte, hogy akkor, amikor a nyers hanganyagokat elküldtem neki, akkor kiült a tengerpartra, fülessel meghallgatta a dalokat, és hagyta magát vinni az anyaggal, és arra festett. A mostani lemeznél csak annyit mondtunk neki, hogy a négy őselem témán belül minden elemhez szeretnénk festményt. Minden más az ő fantáziájából való. 

Gyakorlatilag képet kaptatok arról, hogy másokból mit hoz ki a ti művészetetek. Nektek mi segít a ráhangolódásban egy-egy koncert előtt?

Heni: Mielőtt a színpadra mennénk, körbe állunk, átkaroljuk egymást és fókuszálunk. Néha van, hogy bemelegítünk egy dallal, de minden esetben úgy megyünk fel a színpadra, akármilyen körülmények is vannak, hogy ezt a pár másodperc nyugodt figyelmet és összerendeződést megadjuk magunknak és egymásnak. 

Mennyire lehetséges ezt a bensőséges hangulatot megtartani a színpadon? 

Heni: Nagyon igyekszünk ezt újra és újra megteremteni. Hol sikerül, hol pedig nem. Vannak technikai helyzetek, amikor nem halljuk elég jól egymást, vagy bármi közbeszól, amitől nem lesz minden ideális, és ilyenkor már nehezebb ezt a bensőséges hangulatot tényleg megteremteni és megélni. 

Krisztina: Egy a capella koncertbe az is könnyen be tud zavarni, ha nagyon fúj a szél vagy egy fesztiválon épp áthallatszik egy másik színpad produkciója. Olyankor nehezebb az intimitást megtartani, de felvesszük a szemkontaktust és kapaszkodunk egymásba.

Heni: Igen, ez sokszor kihívás, de most, hogy már öt évesek vagyunk nagyon sokat változtunk és fejlődtünk. Még mindig megtörténik az, hogy úgy jövünk le a színpadról, hogy azt érezzük, ezt most nem sikerült annyira összerántani. Ez egy energetikai dolog is, mert lehet érzékelni azt, hogy ha együtt vagyunk a színpadon az olyan, mintha egy „gömbbe” tudnánk bekerülni, ami megtart minket. Annak a koncertnek át fog jönni az ereje, még akkor is, ha nem feltétlenül a legkomfortosabban éreztük magunkat a színpadon. 

Mennyire befolyásoló tényező ebben a közönség?

Heni: Változó. Függ attól, hogy hol és kiknek játszunk. Oda-vissza hatásról beszélünk, mert ez ránk is hat, hogy hol, kiknek, milyen szándékkal énekelünk, hogy az ottani emberek csak becsöppentek a koncertre, vagy alapból oda indultak. De visszafelé is igaz ez. Én bízom abban, hogy mi is nagy hatással vagyunk a közönségre, mivel sokszor a szabadtéri koncerteknél a járókelőket is beszippantjuk, és nagyon hamar egy igazi tömeg alakul ki, olyan emberekből, akik nem is Napfonat-koncertre indultak eredetileg. 

Idén is tele vagytok fesztiválokkal?

Heni: Annyira nem. A tavalyi az tényleg nagyon zsúfolt volt, sok helyre mentünk fellépni, nagyon imádtuk, de idén azt éreztük, hogy sokkal nehezebben indult az év minden szempontból, és szerintem a fesztiválok is küzdenek. Az idei nem egy könnyű helyzet, se fellépőként, se szervezőként. Idén is lehet majd velünk találkozni fesztiválokon, mint például a Művészetek Völgyében, de annyira nem lesz zsúfolt a nyarunk, mint tavaly.

Az első lemezbemutató koncertetek előtt, de már a második megjelent lemezetek után álltok, és a Föld daláról mondtátok, hogy ezzel meg tudjátok mutatni az új arcotokat. Másabb lett a világhoz való hozzáállásotok a második lemez óta? Vagy miben nyilvánul meg ez az új arculat?

Krisztina: Szerintem zeneileg érettebbek lettünk. Biztosan változtunk, meg a világ is folyamatosan változik körülöttünk és erre reagálunk. A zenei érés egyénenként és zenekarilag is egyaránt megfigyelhető. Ezt egy új stációnak tartjuk az első lemezhez képest. Törékenyebb, csiszolatlanabb, keresgélőbb a Szól a világ lemez, egy szép lenyomata az akkori Napfonatnak, a mostani pedig már egy összecsiszolódott, érettebb, tudatosabb erőt képvisel. Az elmúlt másfél év tele volt nehézséggekkel. Az egyéni életünk is és a zenekari is, és az nagyon megerősített minket, hogy egymás támaszai voltunk ebben. Mertünk konfrontálódni, meg tudtuk ezeket beszélni, tartottuk egymást, tartottunk szükséges pihenőket, amikor kellett. Az, hogy ez a lemez megjelent, azt is mutatja, hogy a legnehezebb időszakokból is ki tudunk jönni együtt. 

A lemezbemutató koncertre jegyek még kaphatók. A június 10-ei 4 elem ének workshop-sorozat utolsó alkalmára szabad helyek még elérhetők!

A teljes lemez:

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

38,927KedvelőTetszik
3,060KövetőKövetés
3,510FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés

LÁNGOLÓ PROGRAMOK

LÁNGOLÓ PREMIEREK

DALMEGOSZTÁS

Lemezkritikák

Beszámolók