Ha nagyon őszinte szeretnék lenni, akkor elmondhatom, hogy én aztán tényleg optimistán állok a mesterséges intelligencia forradalma elé, és bár tudom, hogy rossz kezekben veszélyes, tudom, hogy gyökeresen átalakítja majd az én munkám is, de közben elképesztően sok lehetőség van benne. Amiben általában szkeptikus szoktam lenni, hogy tényleg szükség van-e arra, hogy minden eszközben dirigáljon egy algoritmus. Ha valaki gyors választ szeretne a címben feltett kérdésre, annak azt tudom mondani, hogy igen is, meg nem is. Nem kell mindenbe, de ahogyan azt a Samsung Bespoke AI csinálja, úgy lehet, hogy mégiscsak. Ezt most zavarosnak tűnik, nekem is az volt, amíg végre normálisan el nem magyarázták.
Minden mindennel összefügg
Egy hasonló alkalom alatt világosodtam meg arról, hogy milyen jó is az, ha az ember okosotthonban él. Nem azért, mert a telefonról lehet irányítani a rolót, hanem mert az egymással kommunikáló háztartási eszközökben nagyon sok a lehetőség. Felmerülhet a kérdés, hogy mégis kit érdekel, ha a mosógép megbeszéli a porszívóval, hogy mi van a hűtőben, de ennél azért jóval izgalmasabb ez a dolog. És most eljött az a pont, hogy a Samsung bemutatta a Bespoke AI-t, amiből kiderült, hogy a mesterséges intelligencia milyen szerephez juthat a háztartási gépekben. Kezdve azzal, hogy ezek azok az eszközök, amelyeknek eddig maximum a küllemét lehetett valamelyest személyre szabni, miközben ezek azok a gépek is, amelyek tényleg minden háztartásban más és más igényeket szolgálnak ki.
Generatív mesterséges intelligencia a lakásodban?
Ha néhány évvel ezelőtt azt mondják, hogy a lakásoddal beszélgetsz majd, valószínűleg hülyének néznek. Most azonban eljött az az idő, hogy ez működőképes forgatókönyv legyen. A generatív ai ugye az a megoldás, hogy te felvázolsz egy problémát (egy kérdést vagy feladatot a Chat GPT-nek, egy képet, amit szeretnél látni a Midjourney-nek stb) és az ad rá valamilyen választ. Ez az okosotthonodban úgy működik majd, hogy elkezd Bixby helyetted gondolkodni. “Kapcsold ki a tévét! A villanyt is” – ez két egyszerű mondat, de eddig nem értették az okosotthonok. Melyik tévét? Mit csináljak a villannyal? Ezen például már tud a generatív mesterséges intelligencia változtatni. “Iszonyú melegem van, szétizzadtam a pólóm Bixby!” – eddig maximum sajnálkozni tudott egy ilyen bejelentés felett a rendszer, de most megpróbál segíteni. Indítsa el a légkondit? Esetleg a légtisztító párátlanító funkcióját? Indítson el egy mosást a pólóval? Emlékeztessen, hogy van jégkrém a hűtőben? A lakás hamarosan partnerré válik, hogy valóban téged szolgáljon.
Hé mosógép, spórolni akarok!
De nem csak a mindennapi problémákban tud segíteni, hanem mint kiderült, hosszú távon is támogat. Például megmutatja, hogy mennyit tudsz spórolni, ha hagyod, hogy az energiagazdálkodásban hozzá fordulsz, és mondjuk megtanulja, hogyan nyitogatod a hűtőd, vagy ha nagyban gondolkodik, hogyan tesz javaslatot arra vonatkozóan, hogy akkor üzemeltessen különböző háztartási eszközöket, amikor színtiszta napenergiával tudnak működni. De ha már mosógép és spórolás, pontosan ez segít abban, hogy a korábbinál 70 százalékkal kevesebb energiát fogyasszon a mosógép, vagy hogy az új mosógép hogyan használ 20 százalékkal kevesebb vizet, és kíméli minden eddiginél jobban a ruhákat a BubbleShot technológia, amivel a mosószeres vizet a ruhák tetejére spricceli.
De ott az új extra széles alulfagyasztós hűtőszekrény, ami az AI Inverteres kompresszornak és a technio köszönhetően hosszabb ideig tartja a teljesítményt, csendesebb, és a mesterséges intelligencia segít abban is, hogy 15 százalékkal kevesebb energiát fogyasszon. Sőt, a mesterséges intelligencia segít a mosógép 40 százalékkal kevesebb energiát használjon, mint az A energiabesorolás kritériuma.
Egy applikáció mindenek felett
Minél több az összekapcsolható eszköz, annál több automatizációra lehet lehetőség a Smart Things alkalmazásban. Ez egyébként sokkal egyszerűbb, mint gondolná az ember, és sokkal szórakoztatóbb is. Tulajdonképpen állandóan ismétlődő rutinokat lehet összeállítani, akár egészen összetett elképzelésekben is. Mondjuk ha bekapcsol a sütő, és nincs nyitva az ablak, akkor kapcsoljon be automatikusan a légtisztító berendezés is. Vagy ha a telefon reggel nyolc és tíz között elhagyja a lakást, akkor induljon el az étkezőasztal alatt a robotporszívó. Na ebbe visz most egy csavart a mesterséges intelligencia, ami például már azt is tudja kezelni, hogy mikor elhagyod a lakást, bekapcsolja az energiatakarékos módot, de a robotporszívónál csak akkor, mikor elvégezte a feladatát. Vagy mondjuk szól, ha valahol a lakásban a megszokottnál nagyobb energiafogyasztást tapasztal.
Minden mindenhol egyszerre
Az új Bespoke AI termékcsalád egyik legizgalmasabb újdonsága az volt, hogy egyre több eszközön lesz majd kis kijelző látható. Még a főzőlapon is, ami például végiggondolva azért logikus, mert egyrészt azon is lehet nézni a receptet, másrészt lehet irányítani más eszközöket. De akár a hűtőről el lehet indítani a sütőt, vagy a tévét nézve meg lehet tudni, hogy mindjárt megég a sütőben valami. A hűtőben a kamera segít nyomon követni, hogy milyen ételek vannak, így kevesebb landol a kukában, a mosógép pedig nem csak azt tudja pontosan meghatározni, hogy milyen anyagú a ruha, amit betettél, és azt hány fokon lehet kíméletesen mosni, hanem azt is, hogy ehhez mennyi vízre, mosószerre és időre van szükség, mert valószínűleg az esetek többségében feleslegesen járatod másfél órán át.
Na jó, de porszívó már tényleg durva, nem?
Ha valami, akkor a porszívó az egy viszonylag egyszerű szerkezet. Egy elvárás van vele szembe, hogy szívja fel a port. Esetleg, hogy ne legyen túl nehéz végigvonszolni a lakáson, és az már csak plusz, ha a szomszédot nem idegesíti. Na most ebbe a képletbe szól bele a mesterséges intelligencia. Nem csak azt ismeri fel automatikusan, hogy milyen talajon közlekedik, és igazítja ehhez a szívóerőt és a keféket, de azt is tudja, hogy valami olyan elé ért, amit fel kell szívnia, vagy ugyan megtehetné, hogy a földön hagyott töltőkábellel elbánik, de nem teszi. Vagy éppen nem idegesíti halálra a macskát, mert felismeri, cserébe viszont térképet készít a lakásról, hogy aztán a Smart Things szolgáltatásban pontosan el tudjuk helyezni a különböző okoseszközeinket.