A McDonald’s Budapest Open Mic Podcast kilencedik epizódjában a hazai hiphop szcéna legifjabb generációjának képviselőjével, az OTL közösségének kiemelkedő tagjával, AKC Misivel beszélget a műsor házigazdája, Bánkuti Dániel. A magyarországi hiphop OG úttörői után ebben a részben a mai, újhullámos rap előadókat vesszük górcső alá, hiszen a világ és a generációk változásával gyökeresen megváltozott a hiphop is. Vagy mégsem? Egy lapon lehetett-e kezelni az új és a régi vonalas hiphopot? Hogyan hatott a Soundcloud a 2010-es években a rap világára?
Mi lehet vonzó egy olyan világban, ami olyan iszonyatosan messze van tőlük társadalmi értelemben, mint az amerikai mumble vagy trap szcéna? Hogyan lett ilyen gyorsan mégis mainstream a mumble és a trap? Azért lettek-e producerek, mert mindig erre vágytak vagy azért, mert a 2010-es években erre az irányra nem volt megfelelő kínálat a hazai zenei színtéren? Hogyan reagált a hazai zeneipar a jelenlétükre a zenei palettán és hogyan tudták magukat validálni? Honnan merítenek inspirációt és az energiát a hatalmas mennyiségű munkához? A lelki problémák elfogadása és nyílt kommunikálása hogyan változtatta meg a mai generáció imidzsét? Lesz-e még felfutása a trap-nek vagy mindenki visszamenekül az old school-ba? Szükséges-e a megújulás a hiphop hangzásban? Honnan várhatók az újabb irányok és mi az, amit ebből itt, Európában integrálni tudunk? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ a McDonald’s Budapest Open Mic Podcast kilencedik epizódjában!
AKC MISI – AKC Misi az elmúlt évek egyik legkarakteresebb újhullámos rappere és producere, a magyar trap zene egyik legmeghatározóbb alakja. 2018 óta öt nagylemezt hozott ki, legutolsó albuma tavaly jelent meg Long Live AKC címmel. A mind az öt lemezre jellemző, hogy a nem csupán dalok egymásutánja, hanem koncepciózusan, rendező elv szerint szerkesztett albumok – ami azért is elképesztő teljesítmény, mert nagyon gyors egymásutánban készültek el. AKC Misi az OTL (On The Low Inc.) kollektíva oszlopos tagja, amire a könnyűzene és a hazai hiphop szcéna új generációjaként szoktak hivatkozni. Az OTL-ről elmondható, hogy nem egy egyszerű kiadó, hanem szinte egy mozgalom, ami mögött egy egész közösség áll. Ennek bizonyítéka a nyáron megrendezett OTL Camp, ahol 3 napon át koncerteken és workshopokon vehettek részt az érdeklődők. Résztvett az Erkel Színház nemrég bemutatott szabadakarat című koncertszínházi előadásban is, folyamatosan koncertezik és aktívan dolgozik újabb zenei projekteken.
McDonald’s Budapest Open Mic Podcast – Hiphop50
A Budapest Open Mic podcastjében a magyar hip-hop történetét meghatározó ikonikus alakokkal beszélget műsorvezetőnk, Bánkuti Dániel, zeneipari szakértő. A formátum célja, hogy epizódonként hasonló tematikai egységek mentén ismerjük meg a magyar raptörténetet a nyolcvanas évek kezdeti, lázadó lelkesedésétől a mai hip-hop alkotók tudatos karrierépítéséig és a kortárs online közegben betöltött szerepükig.
Hogy kell elképzelni egy hip-hop partit a Kádár-rendszerben? Kik voltak az első magyar rapperek? Honnan szereztek a nyolcvanas években mintázható alapokat a producerek? Hogy hatott a rendszerváltás a magyar könnyűzenei kultúrára? Hogyan alakították át a szakmát a zenei televíziók és a kilencvenes évek pop-dömpingje? Hogy győzte le a rapet az alternatív zene, és aztán hogy vette vissza népszerűségét? Mitől lehetett egy hip-hop előadó népszerű régen és mitől ma?
Ilyen és hasonló kérdésekre keressünk választ podcastünkben, melynek nem titkolt célja, hogy a hip-hop történetén keresztül mélyebb, az elmúlt negyven évünket érintő társadalmi, kulturális következtetésekig is eljussunk egy személyes hangvételű mélyinterjún keresztül.
A felvételek helyszínét az Intermuzika Hangszerbolt és Podcast Stúdió biztosította.