Hirdetés
Hirdetés

Liszttel játszani


Ahogy azt már itt a Lángoló Gitárokon írtuk, Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából május 26-án négy különböző zenei stílust képviselő együttes vállalkozik arra, hogy a Red Bull Liszt Remix keretén belül újraértelmezze Liszt egy-egy darabját, illetve a Lisztre jellemző zenei elemek beépítésével egy saját szerzeményüket újragondolják. A négy közreműködő zenekar a Pannonia Allstars Ska Orchestra, a Carbonfools, a Compact Disco és a Balkan Fanatic lesz. Őket kérdeztük ki az eseményről.

Mire gondoltatok mikor megkerestek ezzel az ötlettel?

Benkő Dávid (PASO): Nagyon örültünk, mert szerintem minden ilyen kihívás a zenekar javát szolgálja. Azonnal éreztük, hogy vannak buktatói, viszont ha ezeket ki tudjuk kerülni, akkor egy olyan dolog születhet, ami talán nem csak nekünk új és érdekes.

Mit jelentenek nektek Liszt művei?

Pál Gábor (Compact Disco): Liszt már kora gyermekkoromtól fogva a klasszikus zeneszerzőim közé tartozott, a melódiáival már nagyon korán találkoztam mindenféle formában. Azóta is csodálom, hiszen egyszerre "slágeres" (ha nem szentségtörés ilyet mondani) és rendkívül nehéz, virtuóz darabokról van szó.
Titusz: (The Carbonfools): Kultúrát, komolyságot és elmélyültségét.
Lepe (The Balkan Fanatik): Egy letűnt életérzést, a romantikát ébreszti fel bennem, amikor hallgatom. Ezt ma a XXI. században már nem engedhetjük meg magunknak, bár néha jól esne elmenekülni jelenlegi világunktól és elrévedezni ebben a hangulatban. Ekkor érdemes Liszt vagy Chopin műveit hallgatni. Mindenkinek ajánlom az MR3 Bartók Rádiót. Ott sűrűn lehet hallani. Az MR2-n pedig egy kis gázolással tőlünk, amit erre a RedBull bulira feldolgoztunk.
Benkő Dávid (PASO): Régebben rengeteget hallgattam Liszt transzcendens zongora-etűdjeit, melyeken a kompromisszumok nélküli zeneszerzés és zenélés, illetve zongorázás érződik, legalábbis, ami a technikai akadályok totális hiányát illeti. Rendkívül érzelem gazdag, igazi romantikus zenék ezek, monumentális témákkal és rengeteg kreativitással.

Mi az első emléketek Liszt Ferenccel kapcsolatban?

Titusz (The Carbonfools): Emlékszem rémisztőnek találtam a bibircsókjai miatt, persze amióta megismertem Lemmyt az ilyesmi nem zavar.
Lepe (The Balkan Fanatik): Mivel az 1970-es évek elején voltam kisgyermek (kb.2-3 éves), így legelőször az akkoriban igen népszerű Koós János által énekelt Kislány a zongoránál kezdetű táncdalban hallottam a Liszt rapszódiáról. Fogalmam sem volt mi az vagy ki az. Később mivel komolyzenei tanulmányokat folytattam különböző szinteken, természetesen megismerkedtem a XIX. század nagy magyar romantikusának, Liszt Ferencnek a munkásságával.

Milyen műveket dolgoztatok át és mennyire volt nehéz átültetni ezeket a darabokat a saját stílustokra?

Pál Gábor (Compact Disco): A Liebesträume No. 3 (S.541)-at kötelező gyakorlatként kaptuk, ezt egybeszőttük a mi Feel The Rain c. számunkkal. A másik, a Magyar rapszódia No. 2 (S.244/2), amelynek a második felében található ismert melódiáit compactdiscósítottuk. Az általunk játszott harmadik dal pedig egy fordított művelet, a mi Without You c. számunknak a "reLisztje", szimfonikus hangszerelésű változata.
Titusz (The Carbonfools): A legújabb, Carbonsoul című lemezünk, Sunset című dalát szedtük szét.  Az operabetétjét kicseréltük egy kevésbé ismert, de üdítő hangulatú Liszt zongoraszólóra. Előadja az eredeti dalban is brillírozó Fehér András Arany Bika-díjas operafizikus. Aztán a Magyar Rapszodia, ami gitárosunk Isti választása és érdeme. Egy tucat  témát nyávog végig paraszonikus gitárjával, a többiek  pedig a 60-as évek pszichedelikus hangzását idézve teszik alá a biztonságot jelentő alapot és a sajátos hang és színárnyalatokat, a Vakpalit is játsszuk egy speckó verzióban.
Lepe (The Balkan Fanatik): A The Balkan Fanatik a La campanellát és a Liebestraumot pécézte ki magának feldolgozásra. Igazodtunk a művek "negédes depressziójához" és dubstep valamint drum and bass borotválással vágtunk rendet a sorok között. Ez soha nem okoz nekünk nehézséget.
Benkő Dávid (PASO): A Liebestraum (Szerelmi Álmok) igen kézenfekvő volt, hiszen egyrészt ez az egyik legismertebb Liszt darab, másrészt a harmóniamenete azonnal rocksteady feldolgozásért kiáltott. Egy kicsit kellett szöszmötölni az alappal, a hangszereléssel, de alapvetően elég simán ment, még az ének is hamar meglett rá, ami szerintem az egyik legnagyobb hozzáadott érték a számban. A Mazeppa már egy bátrabb vállalkozásnak indult, hiszen egy szimfonikus költemény dub-ba ültetését tűztük célul. Itt kiélhettük azokat a vágyainkat és megvalósíthattuk azokat az ötleteket, amik a saját számokba a zenekar stílusából és jellegéből adódóan ritkán férnek bele. Ezzel a számmal sokkal több munka volt és zenei szempontból is egy jóval egyedibb megoldás született, reméljük tetszeni fog a közönségnek is.

Milyen jellemző elemeket emelnétek ki Liszt Ferenc életművéből?

Pál Gábor (Compact Disco): Ez nehéz kérdés, de talán a zseniális, virtuóz zongoradarabjait és összetett, ám mégis rendkívül könnyen befogadható kompozícióit, amelyet létrehozni talán a legnehezebb dolog, ma is, nem csak akkor.
Titusz (The Carbonfools): Talán azt, hogy fiatal korában ő is sokat turnézott szerte Európában akár egy mai rockzenész, valószínűleg ő már akkor sejthette, mi is a rock and roll.
Lepe (The Balkan Fanatik): Elsősorban a kozmopolitaságát vagy európaiságát emelném ki. Többen a magunkénak valljuk Liszt Ferencet (itt most nemzetekre gondolok, osztrák, magyar, szlovák), de ő valójában ahogy a zene maga is, mindannyiunké. Büszkék lehetünk rá. Rettenetesen termékeny alkotó volt és igen hosszú ideig tette mindezt. A műveit nem kezdem felsorolni, mert nem férne bele az interjúba.
Benkő Dávid (PASO): Hallgatóként a transzcendens etűdök voltak a meghatározó Liszt-élményeim, igaz zongoristaként más, főleg egyszerűbb Liszt-darabot is volt szerencsém játszani. A zongoradarabokon kívül szerintem a szimfonikus költeményekben mutatkozik meg leginkább a monumentális liszti koncepció. Általánosságban az a tapasztalatom, hogy Liszt művei stílusukból adódóan könnyebben érthetőek és élvezhetőek az átlag zenehallgató számára, mint mondjuk Bartók modernebb, tapasztaltabb füleket kívánó kompozíciói. Feltétlenül érdemes szerintem ezért minél több klasszikus zenét meghallgatni és megtapasztalni, mennyi ötlet és kreativitás, érzelem és hangulat van a romantikus Liszt, Chopin, de akár Bach, Mozart, vagy éppen Bartók zenéjében.

Advertisement
39,105KedvelőTetszik
3,072KövetőKövetés
4,980FeliratkozóFeliratkozás

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

LÁNGOLÓ PREMIEREK

Hirdetés

DALMEGOSZTÁS

Audiópartnerünk

Friss Lángoló