Hirdetés
Hirdetés

Az interaktivitás éve – 2013 legjobb külföldi klipjei

qotsa11.jpgUgyan 2013 nem volt annyira erős év külföldi zenés videók esetében, mint 2012, cserébe viszont egyre több előadó igyekezett valami egészen újat alkotni, a megszokott sémákon túl. Összeszedtük az idei év legjobbjait, amik között találunk élő legendákat, nagy visszatérőket és fiatal feltörekvőket is.

20. C2C – Delta

A francia C2C elektronikus zenei formáció animációs klipje egyszerre idézi fel a ’90-es évek végi Cartoon Network-rajzfilmek látványvilágát és spoilerezi el akaratán kívül a Tom Cruise-féle Oblivion mozifilm csattanóját.

19. Eminem – Berzerk

Eminem idei visszatérése nem lett olyan hangos, mint hittük volna, pedig a Berzerk videójában megidézi a hiphop hőskorát, kezdve a Beastie Boystól LL Cool J-ig. Még Rick Rubin is feltűnik a klipben. Már ezzel el lehetne adni az egészet.

18. James Blake – Overgrown

Nabil Elderkin szinte képtelen rossz videoklipet rendezni, és tette ezt úgy James Blake esetében, hogy vére vagy meztelenkedésre sem volt szükség. A hűvös, depresszív dalhoz pont megfelelően nyomasztó kisfilmet hozott össze, amiben sikerült még a dementoroknál is ijesztőbb lényekkel rémisztgetnie a nézőket.

17. Franz Ferdinand – Evil Eye (18+)

A ZS-filmes húzásokkal sokszor nagyot lehet bukni, azonban a Franz Ferdinand klipje tökélyre fejlesztette az ócska horror fogalmát úgy, hogy még Alex Kapranos stricibajszát sem érezzük túlzásnak benne.

16. Deltron 3030 – Melding of the Minds

Tíz évig tartott mire Dan the Automator, Del the Funky Homosapien és Kid Koala kihozza a Deltron 3030 fiktív együttesük második lemezét, és a hosszú várakozásnak sajnos bántó érdektelenség lett az eredménye. Viszont a Zach de la Rocha közreműködésével készült Melding of the Minds animációs klipje annyira cuki, hogy az összes szörnyből plüssállatkát gyártanánk legszívesebben.

15. Action Bronson – Strictly 4 My Jeeps

Kevés szórakoztatóbb rapper van most Action Bronsonnál, talán csak az a Riff Raff, aki ebben a videóban is feltűnik. Kettőjük munkájának egy borzasztóan vicces dagiparádé az eredménye.

14. Violent Soho – Covered in Chrome

Az ausztrál grunge zenekar egy nagyon régi trükköt lőtt el a Cover in Chrome-ba, de ezzel semmi baj nincs, ha ennyire jól csinálják. A lassítás-gyorsítás technika ugyan lejárt lemez, de a Violent Soho olyan energiákat szabadít fel a dalban, hogy nem is lehetett volna jobbat kitalálni hozzá.

13. Yeah Yeah Yeahs – Sacrilege

Az év egyik legjobb kislemeze mindenképpen a Sacrilege, a klip pedig szintén kiemelkedő. A modernkori boszorkányüldözést elevenítették meg, Lily Cole modell lefekszik minden útjába kerülő emberi lénnyel, ezért pedig a település bigottjai szépen máglyára vetik.

12. Kavinsky – Odd Look

Valamiért a francia elektronikus zenei producerek rajonganak a fiktív előadói alteregókért, ilyen például Kavinsky karaktere is. Az Odd Look Kavinsky történetének negyedik felvonása, amiben a zombiként visszatért autóversenyző leszámol pár rosszarcú kocsmatöltelékkel.

11. Dune Rats – Red Light Green Light (16+)

Már azért megérdemli a Dune Rats, hogy az év legjobb klipjei közé kerüljenek, amiért nem hányták szét magukat két és fél perc tömény bongozás után. A videó ugyanis mindössze ennyi, a kétfős zenekar tagjai versenyt tépnek egymással, csak az nem derül ki a végén, hogy mit visz a nyertes. Meg az sem, hogy igazából ki a nyertes.

10. Django Django – WOR

Az mindig nagy bravúr, ha egy jó dalhoz még egy annál is jobb kisfilmet forgat valaki, ez most sikerült a Django Djangónak. Indiába utaztak, hogy videóra vegyék az ottani autós és motoros fenegyerekeket, akik egy hatalmas, kútszerű szerkezetben repesztenek járgányaikkal, mi pedig ettől kis híján lefordulunk a székről.

9. Arctic Monkeys – Do I Wanna Know?

Az általunk az év albumának választott Arctic Monkeys-lemezhez mindenképp kellett valami igazán menő videó, a Do I Wanna Know? pedig erre tökéletesen megfelel. A trükkös kis animáció látszólag csak unalmasan mozgolódó hanghullám, ami aztán a legváratlanabb pillanatokban változik át valami egészen mássá.

8. Pharrell Williams – Happy

Már azért kijár a dícséret, ha valaki tényleg csinál egy 24 órás videoklipet, pláne ha azt annyira ügyesen teszi, mint 2013 legnagyobb nyertese a könnyűzenében, Pharrell Williams. Az elképesztően felszabadult Happyben nem történik más, minthogy mindenféle ember táncol az utcán, de egy ilyen dalhoz nem is kell több.

7. Earl Sweatshirt – Hive

Az Odd Future-klán második legfontosabb figurája idén végre tényleg összerakta a Dorist, amin a Hive mindenképpen az egyik legjobb dal a Chum mellett. Ehhez viszont most nem Tyler, The Creator fogatott videót, talán pont ezért lett annyira gyönyörűen nyomasztó és sötét a végeredmény.

6. David Bowie – The Next Day

David Bowie új lemezének címadó dalához annyira erősre sikerült a videoklip, hogy rövid időre még a Youtube is letiltotta. Nem véletlenül, ugyanis Bowie a kereszténység és a vallás szimbolizmusát értelmezte át Marion Cotillard és Gary Oldman színészek segítségével. A témára érzékenyebbek kétszer is gondolják meg, mielőtt a lejátszásra kattintanak.

5. Foals – Late Night (18+)

Ugyan a Foals idei nagylemezétől nem estünk hasra, cserébe viszont az összes videó a Holy Fire-ről megérdemelne egy külön említést. Mi végül a Nabil Elderkin által rendezett, Romániában forgatott Late Nightot választottuk. A helyszín egy füstös lokál, aminek minden szobája rejteget valami titkot, az egyikben a szülnek, a másikban épp felakasztja magát az egyik vendég, közben a Foals szó szerint orrvérzésig játszik a színpadon.

4. Justin Timberlake – Suit & Tie

Ha valaki visszahozta a szexit a popzenébe idén, az mindenképpen Justin Timberlake volt a kétrészes albumával és a Suit & Tie klipjével. Amellett, hogy a dal maga a hanghullámokba bújtatott szeretkezés, a videó is annyira elegánsan laza illetve hangulatos, hogy még Jay-Z halál fölösleges közreműködését is elviseljük benne.

3. Tyler, The Creator – IFHY

Az Odd Future-főnök elég sokszor lenyilatkozta már, hogy hosszú távon a filmezésben képzeli el a karrierje a folytatását, az IFHY (I Fucking Hate You) című dalhoz készült videó szürreális, néhol kifejezetten bizarr Barbie-világa pedig a Wolf Haley néven rendező rapper eddigi legátgondoltabb kisfilmje. Tyler a kötelező infantilizmust egészen új szintre emeli a saját karaktere és a műanyagbaba kapcsolatának bemutatásával. Ráadásul a végére odafért a Jamba című szám részlete is, ami az idei Wolf album egyik csúcspontja.

2. Bob Dylan – Like A Rolling Stone

2013 az interaktív zenés videók éve volt, ezek közül pedig a Like a Rolling Stone klipjét készítő Interlude csapat hozta ki a legtöbbet. Bob Dylan legismertebb dalának szövegét tátogják tizenhat különböző tévécsatornán, köztük a History Channelön és még egy főzőműsorban is. Az interaktív videót ebben a posztunkban lehet kipróbálni, ide csak a félperces Youtube-előzetest rakjuk.

1. Queens of the Stone Age – …Like Clockwork

Ugyan Josh Homme-ék is összedobtak egy interaktív videót az év végére, 2013 csúcsa mégis csak a …Like Clockwork lemezhez készült animációs videók teljes verziója lett. Még egy hosszú elemzést is megihletett a Queens of the Stone Age apokaliptikus világa, aminél semmi sem tudta volna visszaadni az új stúdióalbum kifejezetten sötét, nyomasztó hangulatát.

Advertisement
38,925KedvelőTetszik
3,060KövetőKövetés
3,520FeliratkozóFeliratkozás

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

LÁNGOLÓ PREMIEREK

Hirdetés

DALMEGOSZTÁS

Audiópartnerünk

Friss Lángoló