Hirdetés

Kiugró mértékben nőtt tavaly a zenei streaming bevétele Magyarországon

A MAHASZ (Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége) közzétette a hazai hangfelvételpiac fizikai és digitális értékesítésének 2024-es statisztikáit. Ezzel egy időben a zeneipar nemzetközi szervezete, az IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) – amelynek hazai képviselője a MAHASZ – publikálta jelentését az elmúlt év eredményeivel.


A MAHASZ 2024-es hazai statisztikái

A hazai hangfelvételipar 2024-es bevétele megközelíti a nettó 12,2 milliárd forintot. Ez már a tizenegyedik év, hogy ezen bevétel nominálértéke folyamatos növekedést mutat. Több mint 2,6 milliárd forinttal nőtt a zenei streaming magyarországi bevétele, így a teljes digitális forgalom is: 7,5 milliárd forintról (2023) 10,2 milliárd forintra (2024), vagyis 35,3%-os volt a növekedés.

Az elmúlt évben a zenei streaming által generált bevétel több, mint 10 milliárd forint volt, ebből közel 6,8 milliárd forint az előfizetéses audio streamingből, 761 millió forint a reklám alapú audio streamingből, 2,5 milliárd pedig a video streamingből származott. A magyar zene által generált digitális bevétel ismét nőtt: a teljes digitális zenei forgalom több, mint egyharmada (34%-a), vagyis 3,5 milliárd forint származott a hazai repertoár digitális értékesítéséből, jellemzően a streamingből.

A hazai fizikai hanghordozók értékesítésénél pedig 250 ezer eladott darab után közel félmilliárd forint jött be, ami a teljes fizikai bevétel negyede. 2024-ben 12%-kal több vinyl lemez fogyott (269 ezer darab), és ez ugyancsak 12%-kal több bevételt generált (nettó 1,26 milliárd forint), mint egy évvel azelőtt. Ez a növekvő tendencia összegszerűen ismét kompenzálni tudta a CD-k iránti kereslet csökkenését is. Tavaly 670 ezer darab fizikai hanghordozót értékesítettek Magyarországon, összesen kétmilliárd forintért. Az eladott mennyiség 4%-kal, a kereskedelmi érték 9,8-%-kal nőtt.

Elégedettséggel tekintünk a jelenre, pozitívan a jövőre. A magyar hangfelvételipar fontos mérföldkőhöz érkezett: nettó értéke 2024-ben átlépte a 12 milliárd forintot, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A kiugró bővülés kulcsa továbbra is az előfizetéses zenei streaming (+36%), ám a vinylértékesítés is újabb közel 12%-kal döntötte meg eddigi csúcsát

– értékelte a friss adatokat Szűts László, a MAHASZ elnöke.

A korábbi hangfelvételipari zenit, a 2000-ben mért közel 9,6 milliárd forint egy teljesen más piaci struktúrában volt mérhető, azóta a teljes zeneipar megváltozott, árfolyamok és inflációs értékek gyűrték maguk alá olykor a növekedés éveit is. Most azonban – az elmúlt öt év tükrében – az inflációt is lekörözte a digitális zene térnyerése Magyarországon.

Global Music Report 2025

Az IFPI szerint a globális zenei hangfelvételekből származó bevételek immár a tizedik egymást követő évben nőttek. A közzétett adatokból kiderül, hogy a teljes kereskedelmi bevétel 2024-ben elérte a 29,6 milliárd dollárt, ami a rendkívül versengő piac ellenére is 4,8%-os emelkedést jelent.

Az erősen kompetitív piaci körülmények között dolgozó hangfelvétel-kiadók hosszú távú befektetései művészeik karrierjébe, valamint a rajongók számára fejlesztett és licencelt vonzó és izgalmas lehetőségek a zene megtapasztalására továbbra is a nemzetközi piac növekedésének hajtóerejét jelentik – 2024-ben minden régió bevételnövekedést tapasztalt. A növekedés kulcsa az előfizetéses streaming volt, amely 9,5%-kal nőtt világszerte, míg az előfizetéses fiókok felhasználóinak száma 10,6%-kal, 752 millióra emelkedett világszerte.

Victoria Oakley, az IFPI ügyvezetője elmondta:

A zene életünk oly sok területén betöltött alapvető szerepét bizonyítja a globális iparág folyamatos növekedése. Nagyon izgalmas, hogy még mindig rengeteg lehetőség van a további fejlődésre az innováció, az új technológiák, valamint a művészekbe és a növekvő nemzetközi zenei ökoszisztéma fejlődő ágaiba történő befektetések révén.

Ezek a pozitív fejlemények nem véletlenül történnek, hanem a művészek és dalszerzők briliáns kreativitását, vízióit és kemény munkáját tükrözik világszerte, melyet részben a hangfelvétel-kiadók és csapataik munkája, befektetései és szenvedélye hajt. kiadók esetében a visszatérő bevételek lehetővé teszik számukra, hogy türelmes, hosszú távú, következetes befektetői legyenek az alkotóknak, az innovációnak és a kultúrának.

Az egyik legfontosabb kérdés, amelyet ebben a jelentésben vizsgáltunk, a mesterséges intelligencia szerepe a zenében. A hangfelvétel-kiadók elkezdték kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket a művészek kreativitásának fokozása és az új, izgalmas rajongói élmények kialakítása érdekében. Ugyanakkor teljesen egyértelmű, hogy azon generatív AI-rendszerek fejlesztői, akik szerzői jogvédelem alatt álló zenét használnak fel, hogy aztán a jogtulajdonosok engedélye nélkül képezzék modelljeiket, nagyon is valós és jelen levő fenyegetést jelentenek az emberi művészetre.

Arra kérjük a döntéshozókat, hogy védjék meg a zenét és a művészetet. A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket az emberi kreativitás támogatására és felerősítésére kell felhasználnunk, nem pedig annak kiváltására.

Hangfelvételek által generált nemzetközi bevételek

A streaming-bevételek most először lépték át a 20 milliárd dollárt (20,4 milliárd dollár), és a teljes zenei hangfelvétel-bevétel 69%-át tették ki. Összehasonlításképp ez az összeg nagyobb, mint a 2003-2020 közötti időszakban a teljes hangfelvételipar összbevétele.

Az előfizetéses streaming-bevételek 9,5%-kal nőttek 2024-ben, míg a hirdetésekkel támogatott streaming formátumok szerényebb, 1,2%-os növekedést mutattak. A fizikai formátumoknak nehezebb évük volt, a bevételek 3,1%-kal csökkentek, ez azonban szemben állt a 2023-as év erős teljesítményével, amikor 14,5%-kal emelkedtek. A vinyl lemezből származó bevételek immár a tizennyolcadik egymást követő évben növekedtek, ezúttal 4,6%-kal. A nyilvános előadásból származó jogdíjbevételek 2024-ben elérték a 2,9 milliárd dollárt, és 5,9%-kal nőttek – ez a negyedik egymást követő esztendő, amikor emelkedést mutattak.

A hangfelvételkiadók munkája és befektetései hozzájárultak ahhoz, hogy 2024-ben minden régióban bevételnövekedés legyen tapasztalható. A világ hét régiója közül háromban – Közel-Kelet és Észak-Afrika, Szubszaharai Afrika, Latin-Amerika – kétszámjegyű volt a növekedés. A Közel-Kelet és Észak-Afrika (MENA) volt a leggyorsabban növekvő régió 22,8%-kal. A globális bevételek több mint egynegyedét (29,5%) képviselő Európa a 8,3%-os bevételnövekedés után 2024-ben is a világ második legnagyobb régiója lett a hangfelvételekből származó bevételek tekintetében. A régió három legnagyobb piacának mindegyike bevételnövekedést produkált 2024-ben: Egyesült Királyság (+4,9%), Németország (+4,1%) és Franciaország (+7,5%).

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

39,142KedvelőTetszik
3,137KövetőKövetés
7,150FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tesztek