Hirdetés

Kettős ügynök a zsebben – Teszten a Samsung Galaxy Z Fold 3 5G

Sokan nem tudják, hogy mire jó a hajtogatható Z Fold, de mi igen. Nem is nevezném feltétlenül mobilnak. Bár a hajtogatható társa, a Z Flip tényleg egy kinyitható telefon, a Z Foldot inkább nevezném összecsukható tabletnek. Ebből érdemes kiindulni, amikor azt nézzük, hogy mire tudnánk használni. Az ár még mindig észbontóan magas, 700 ezer forintért használt autót vagy profi laptopot veszünk, bár a tabletek körében is van példa hasonlóan magas árakra. 

A Samsung ezúttal egész sokat hozzátett a Fold 3-hoz azzal, hogy rajzolni is tudunk a belső nagy kijelzőre. Elkezdhetünk matekozni, hogy a szintén tollal használható Galaxy Note ára általában 400 ezer forint körül indul, és ha ehhez hozzáadjuk egy jó minőségű tablet 100-150 ezer forintos árát, akkor… még mindig csak alulról, nagyon távolról kapirgáljuk a Galaxy Fold 3 árkategóriáját. A maradék különbség az a menőségi felár, hogy ilyen eszközt nem látunk mindenkinek a kezében. 

Mobil mindenkinek kell, a kérdés tehát az, hogy szükségünk van-e egy hozzácsatolt kisméretű tabletre. 

Könnyű átsiklani afölött, hogy két eszközt kapunk ebben a praktikus formában, de az eredeti Fold másfél évig tartó használata alapján elmondhatom, számtalanszor bebizonyosodott a hajtogatás előnye. Amikor laptoppal és bögre kávéval rohangálunk meetingről meetingre, jól jön az összecsukható és azonnal zsebre vágható kialakítás. A Fold belső kijelzője elég nagy a doksik ingázás közbeni szerkesztéséhez, kényelmesen végig tudunk olvasni és kommentelni pár tucat oldalas elemzéseket, a külső kijelző pedig jó minden másra, végtelenségig lapozgathatjuk a közösségi médiát a metrón kapaszkodva. 

Oké, elismerem, ritkán hangzik el egy irodai liftben, hogy “hú, ez milyen vastag”, de amikor elhangzott, akkor éppen összehajtott állapotban nyomkodtam a Foldot. Tényleg vastag. Mégis, kényelmes öltözékben sem az irodai munka, sem a hétvégi biciklizés során nem akadályozott semmiben. Az Apple iPad minivel és a többi kisméretű tablettel viszont azt tapasztaltam, hogy sok kellemetlenséget okoz a fix méretük, mivel nem vághatók gyorsan zsebre. A tabletek az asztalon sem állnak meg úgy, mint amikor a Fold 3-at félig behajtva, laptopszerűen helyezzük el, és pont ránk néz a szelfikamera videókonferenciázás közben.

Ennyire vastag a Samsung Galaxy Fold 3. Fotó: Lángoló

Szórakoztatásban kimondottan erős a Fold, jó rajta olvasni és filmet nézni, főleg azóta, hogy a belső kamerát sikerült többé-kevésbé eltüntetni a kijelző képpontjai mögött. Kicsit látszik, hogy ott van, de nem zavaró. Sokkal többet hozzátesz az élvezethez a kiváló fényerő és a 120 Hz-es képfrissítés, amitől az oldalak görgetése folytonossá válik, nem ugrálnak a pixelek a szemeink előtt. Habár a Samsung továbbfejlesztette a belső hajlékony üvegpanel védelmét, arra azért érdemes odafigyelni, hogy ne ejtsük le az eszközt kijelzővel lefelé. Az egyik mobilnak sem tesz jót.

De nem is önmagában az olvasással vagy a mozizással adja a Galaxy Z Fold 3 a legtöbbet, hanem azzal a képességével, hogy egyszerre elfér a kijelzőn három app. Nekem jobban bejön, amikor csak két app kerül egymás mellé, így marad hely a virtuális billentyűzetnek. Lehet egyszerre két emberrel csevegni, vagy az egyik oldalon nézni egy előadást, a másikon meg jegyzetelni. Azt a hatékonyságot, amit az irodában hoz a Fold 3, a munkaidő után is ki tudjuk használni, például amikor a szálláskereső mellett megnyitott térképen keresünk helyszínt a nyaraláshoz, vagy amikor egymás mellett fut a Spotify és a Genius dalszövegei. Persze mindenkinek azt ajánljuk, hogy zenehallgatás közben a Lángoló Gitárokat olvassa, és így keressen friss dalokat a lejátszási listára.

Hangerővel nem hagy minket cserben a Z Fold 3, sztereóban rezgeti a levegőt, és halovány nyomokban mély hangok is megjelennek. Ha a kertben akarunk egy kis háttérzenét, nem kell külső bluetooth hangszóróval bajlódni. Jackdugó nincs, fülesből is érdemes inkább a bluetooth felé mozdulni, mert az usb-c adapterek csak arra jók, hogy időnként elveszítsük. Most már az sem gond, ha a kerti parti közepén bekapcsol az automata öntözőrendszer, mert a Fold 3 már bírja a vizet. Ez volt talán a legfontosabb idei előrelépés, mégiscsak az a helyzet, hogy kinyitott állapotban a Fold felületét kétszer több esőcsepp éri, mint egy átlagos méretű mobilét. Eddig legfeljebb abban bízhattunk, ami a vízállóságot illeti, hogy a szélesre széttárt Fold megakad a vécé lefolyójában, mielőtt nedvesség érné.

Kötelező minimumok a kamerafronton

Kicsivel többet vártam a Fold kameráitól, és ahogy sejteni lehetett, a pixelekkel kitakart szelfikamera elég gyatrán fotóz. Videós beszélgetéshez megteszi, de ha magunkról szeretnénk egy szép képet, érdemes inkább becsukni a tabletet és a külső előlapi kamerát használni. Vagy a hátlapit, hiszen a Fold 3 is tudja azt a trükköt, hogy amikor kinyitott állapotban a hátlapi kamerával próbálunk fotózni, bekapcsolhatjuk közben a külső kijelzőt, és abba nézve szelfizhetünk (pro tipp: érdemes rátenni pár másodperc késleltetést és a hangerőállító gombbal exponálni). Így a lehető legjobb minőséget érjük el a telefonnal, és a széles látószögű lencsével elég nagy társaság ráfér a fotóra. Ennyit tud felmutatni a Fold 3 kárpótlásul, amiért nincs se periszkópos zoom, se 8K és/vagy 100+ megapixeles képfelbontás, mint a Samsung más csúcsmobiljaiban. A hátlapi kamerák megállnak 12 megapixelnél és 4K videóknál.

Sajnos a Fold akkumulátorának a kapacitása kicsit csökkent a tavalyi modellhez képest. Nem tragikus a 4400 mAh-s kapacitás, de ha gyakran használjuk a belső kijelzőt, esetleg videojátékokkal is játszunk, egy nap alatt lemeríthetjük a mobilt. Nem kell félelemben élni, de azért jól járunk, ha a reggeli készülődés közben feltesszük egy kicsit a konnektorra. Cserébe a Fold 3 erős csipeket kapott, aligha lesz gondunk abból, ha a háttérben fut pár tucat megnyitott app, és a tárhely is bőséges. 

Fotó: Lángoló

Még nem volt szó a Samsung-féle Dex módról, amivel a telefont tévére vagy monitorra kötjük, és elkezd számítógépként viselkedni, Windows-szerű kezelőfelülettel, amit akár egérrel és billentyűzettel is tudunk kezelni. Jó pár éve fejleszti a dél-koreai gyártó, de még mindig vannak kisebb kényelmetlenségei. Hozzá lehet szokni, főleg ezen a friss és erős hardveren, a Fold 3 pörgősen futtatja az appokat nagy felbontásban. A kezelőfelület mellett a Samsungnak a szoftverfejlesztő partneri kör bővítésére kéne még energiát fordítania, hogy több profi app legyen, ne az Apple iPad-re érkezzen meg minden először. 

A Dex mód elsősorban azoknak lehet vonzó, akik nem akarnak csupán a böngészéshez és az online csevegéshez még egy számítógépet is tartani otthon, de megnéznék a képeiket és a videóikat nagyobb kijelzőn, esetleg doksikat is szerkesztenének néha. Egy ideje már kábel sem feltétlenül kell ehhez, wifin is ki tudjuk küldeni a telefon képét, de azért vezetékkel érezhetően jobb a monitorok reakcióideje.

Már nemcsak kényelmesen elérhető a telefon oldalán az ujjlenyomat-olvasó, de elég megbízhatóan és gyorsan működik, ami fontos szempont, ha esetleg telefonnal szeretünk fizetni a bolti kártyás terminálnál, amihez feloldott kijelző kell. Tudunk a mobira eSIM kártyákat telepíteni a nanoSIM mellé, a Bixby hangvezérelt asszisztens továbbra is korlátozott utasításkészlettel működik és angolul, és viszonylag új még az UWB támogatása, amire egyre több izgalmas alkalmazás épül, mint a gyors közvetlen fájlátvitel két eszköz között.

És most jöjjön ugyanez számokban:

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G
Ár 700 000 forint
Kijelző mérete 6,2 hüvelyk és 7,6 hüvelyk
Kijelző 1768 x 2208 pixel
Processzor Snapdragon 888
5G Igen
Kamera 1 12 MP f/1.8 (26 mm)
Kamera 2 12 MP f/2.4 (52 mm tele)
Kamera 3 12 MP f/2.2 (12 mm széles)
Külső szelfikamera 10 MP f/2.2 (26 mm)
Belső szelfikamera 4 MP f/1.8 kijelző alatti
Akkumulátor 4400 mAh
Memória 12 GB/256 GB vagy 12GB/512 GB
Szoftver Android 11 alapú OneUI 3.1.1

 

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

38,925KedvelőTetszik
3,060KövetőKövetés
3,520FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés

Tesztek

Audiópartnerünk