Hirdetés
Hirdetés

Isolation Budapest – A sarkvidéken hangmintát gyűjtőktől Elton John kedvencéig

Október 15-én, szombaton különleges klubfesztiválnak ad otthont az Akvárium. A Liszt Ünnep keretében megrendezett Isolation Budapest során délutántól egészen hajnalig napjaink legizgalmasabb könnyűzenei előadóival találkozhat a közönség, köztük olyan nevekkel, mint a Black Country, New Road, akiket a The Times 2021-ben a legizgalmasabb új zenekarnak választott, Westerman, aki első lemezével olyan művészt tett rajongójává, mint Elton John, az egyik leginnovítabb kortárs indie zenekar, a dán Efterklang, vagy Michelle Gurevich, akinek egyszerre sötét és intim balladái hatalmas népszerűségnek örvendenek. A folytatásban bemutatunk néhány produkciót a fellépők közül, és jegyet is nyerhettek a fesztiválra.

Hirdetés

Efterklang – NagyHall, 19:00

A NagyHall műsorát nyitó dán Efterklang nem először látogat Magyarországra. A 2000-ben alakult zenekar közel sem átlagos felállásban és elképzelésekkel dolgozik: a csapat magját 2011 óta Casper Clausen énekes, Rasmus Stolberg basszusgitáros, illetve az elektronikáért felelős Mads Brauer alkotják, ugyanakkor felléptek már szimfonikus zenekarral, élőben pedig állandó közreműködőkkel egészülnek ki. Ilyen minőségben megfordult már náluk közel tucatnyi zenész, köztük Peter Edward Clarke – vagy ahogy többen ismerik, Budgie – is, a Siouxsie and the Banshees egykori dobosa. Hogy milyen szinten kaphatók a formabontásra, annak talán legjobb illusztrációja, ha felelevenítjük a 2012-ben megjelent Piramida című albumuk elkészítésének történetét. A lemez alapjait az az összesen ezres nagyságrendű hangminta és field recording felvétel szolgáltatta, amiket jóval az Északi-sarkkör fölött, a Spitzbergák területén található, Pyramiden nevű, ma engedéllyel látogatható szellemvárosként funkcionáló elhagyott szovjet bányaüzemben rögzítettek. Az indie folk, post rock, synthwave és az elektronikus hatásokból egyaránt táplálkozó zenekar utóbbi néhány évében kifejezetten termékeny időszakot tudhat maga mögött, hiszen a frontember, Casper Clausen tavaly év elején jelentette meg debütáló szólóalbumát Better Way címmel, majd októberben már érkezett is a legutóbbi stúdióalbum, a Windflowers, amit idén júniusban egy újabb EP, a Plexiglass követetett. Szintén említésre érdemes a zenekar másik inkarnációjának tekinthető Liima is, ami az Efterklang alaptrióját takarja, kiegészülve a koncerteken immár jó tíz éve közreműködő Tatu Rönkkö dobossal, ebben a felállásban is kiadtak már két lemezt. Koncertjük nem akármilyen élménynek ígérkezik, nem érdemes kihagyni!

Michelle Gurevich – NagyHall, 20:45

Az orosz zsidó bevándorlók gyermekeként Torontóban született Michele Gurevich zenei világa egyfajta lo-fi art popként jellemezhető, de igazából sokkal közelebb jutunk a valósághoz, ha azt mondjuk, hogy egyes dalait minden további nélkül elképzelhetnénk Maya Deren negyvenes években készült fekete-fehér művészfilmjeinek betétdalaiként, néha meg olyanok, mintha valaki kontraalt hangfekvésre komponált volna sötét hangulatú, minimalista elektronikus zenét a nyolcvanas évek derekán, majd ezt egy időkapszulába zárva elküldte volna napjainkba. Gurevich, aki legfőbb hatásai között olyan művészeket említ, mint Alla Pugacsova, Adriano Celentano, Nino Rota, vagy épp a filmrendező Federico Fellini, tavalyelőtt már hatodik nagylemezét jelentette meg Ecstasy in the Shadow of Ecstasy címmel. Előadása különleges színfoltnak ígérkezik az egyébként sem átlagos előadókat felvonultató rendezvényen.

Westerman – KisHall, 21:45

Nem sokan mondhatják el magukról, hogy debütáló albumukat olyan legenda magasztalja, mint Elton John, az angol énekes-dalszerző Westerman azonban egy ezen kevesek közül. 2020-ban megjelent Your Hero is Not Dead című anyagával kapcsolatban ugyanis Sir Elton azt nyilatkozta akkortájt, hogy bár nagyon büszke az 1969-ben Empty Sky címmel megjelent saját bemutatkozására is, Westerman első albuma szerinte sokkal jobb annál, olyannyira, hogy egyenesen az aktuális kedvencének is nevezte az idézett Instagram-posztban. Ízlésben nincs igazság, az viszont biztos, hogy az albumon hallható zene a maga nemében egészen egyedülálló: mintha egy huszonegyedik századi, diszkréten elektronikával flörtölő változatát hallanánk a nyolcvanas évek olyan előadóinak, mint a Talk Talk, vagy akár az Alan Parsons Project. A vizuális körítéssel együtt egy teljes privát univerzum tárul fel mindazok előtt, akik fogékonyak erre a zenei világra, és bizonyára élőben is hasonló hangulatra számíthatunk majd október harmadik szombatján.

Black Country, New Road – NagyHall, 23:00

A 2018-ban alakult Black Country, New Road sem lóg ki az Isolation Budapest fellépőinek sorából kísérletezőkedv és változatos műfaji hatások tekintetében. A Cambridgeshire városából származó zenekar – Tyler Hyde – ének, basszusgitár, Lewis Evans – ének, fuvola, szaxofon, May Kershaw – ének, billentyűs hangszerek, Georgia Ellery – ének, hegedű, Charlie Wayne – dobok, és Luke Mark – gitár – a pár éve felfutott brit posztrock színtér egyik jeles képviselője olyan zenekarok mellett, mint a Black Midi, a Reflektor Fesztiválon nemrég hazánkban járt Squid, a Dry Cleaning, a Shame, vagy a Yard Act. Zenéjükben rock, punk, klezmer, kortárs komolyzene és free jazz hatások egyaránt felütik a fejüket, két eddigi albumuk – For The First Time (2021), Ants from Up There (2022) – alapján abszolút indokoltnak tűnik, miért esett rájuk a The Times választása tavaly a legizgalmasabb új zenekar megnevezésekor. Melankolikus, izgalmasan hangszerelt dalaik nem valók minden alkalomra, megfelelő hangulatban viszont nagyon könnyen utat találhatnak bárkihez. A koncert már csak amiatt is különlegesnek ígérkezik, mert az idén januárban, négy nappal a második lemez megjelenése előtt mentális problémái miatt távozó Isaac Wood énekes-gitárossal készült anyagok dalait a korábbi frontember iránt érzett tisztelet okán élőben azóta nem játsszák, és zenekar jelenleg új anyaggal turnézik – azaz borítékolható néhány meglepetés még azok számára is, akik ismerik eddigi munkásságukat.

Persze ez még bőven nem minden, hiszen az Isolation Budapesten a most bemutatott fellépők mellett olyan további izgalmas eladók lépnek majd színpadra, mint a THE GOA EXPRESS, Willie J Healey, Night Beats, Superflake, Bárány Judit, Lituma, Ben Narcis, Charlotte Cornfield, Sister Ray és Jimi Somewhere. Ha pedig valaki úgy érzi, itt az ideje, hogy felfedezzen néhány izgalmas kortárs popzenei produkciót, annak érdemes tovább olvasnia, hiszen a most induló nyereményjátékban egy páros belépőt sorsolunk ki azok között, akik válaszolnak három egyszerű kérdésünkre.

Természetesen nem kötelező, de megköszönjük, ha valamilyen formában segítségünkre vagytok a koncert promóciójában. Megoszthatjátok a cikk linkjét az idővonalatokon, kommentben ajánlhatjátok a játékot, vagy magát a kiadványt ismerőseiteknek. A jelentkezési határidő október 10., hétfő éjfél. Rákövetkező napon sorsolunk, a nyertest e-mailben értesítjük. A játék során beérkezett adatokat a sorsolás után töröljük az adatbázisunkból.

További információk az Isolation Budapest weboldalán, valamint a kapcsolódó Facebook-eseményen!

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

38,933KedvelőTetszik
3,064KövetőKövetés
3,660FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

LÁNGOLÓ PROGRAMOK

LÁNGOLÓ PREMIEREK

DALMEGOSZTÁS

Lemezkritikák

Beszámolók