Hogyan zajlott pontosan a Titanic katasztrófája? – Jön a National Geographic új dokumentumfilmje

Eddig soha nem látott részletességgel, víz alatti szkennelési technológiával tárja fel a Titanicot a National Geographic új, Digitális újjászületés című dokumentumfilmje.

Hirdetés

Április 14-én lesz a Titanic elsüllyedésének 113. évfordulója – egy olyan esemény, amely több, mint egy évszázadon át foglalkoztatta a világot. Ennek apropóján a National Geographic bemutatja a Titanic: Digitális újjászületés című 90 perces dokumentumfilmet, amely a történelem leghírhedtebb tengeri katasztrófáját tárja fel. A legmodernebb víz alatti szkennelési technológiával, beleértve 715 000 digitálisan rögzített képet, a különkiadás a Titanic valaha készült legpontosabb modelljét mutatja be: egy életnagyságú digitális ikerpéldányt, amely a szegecsekig menő pontossággal készült. A BAFTA-díjas Atlantic Productions által készített dokumentumfilm premierje április 12-én, 21 órakor lesz a National Geographic csatornán, a Disney+-on pedig május 16-tól lesz elérhető.

Anthony Geffen és csapata, a díjnyertes és úttörő filmrendező, 2022-ben a Magellannal együtt a maga nemében a legnagyobb 3D-s víz alatti szkennelési projektre vállalkozott és feltérképezték a Titanic roncsát 12 500 láb mélyen az Atlanti-óceán északi részén. Három héten át dolgoztak éjjel-nappal, és tizenhat terabájtnyi adatot, 715 000 állóképet és 4K-s felvételeket készítettek, páratlan részletességgel örökítve meg a hajót. A közel két évig tartó elemzés után vezető történészek, mérnökök és törvényszéki szakértők – köztük Parks Stephenson Titanic-elemző, Jennifer Hooper kohász és Chris Hearn tengerészkapitány – csapata összeállt és rekonstruálta a hajó utolsó pillanatait, megkérdőjelezve egyes régóta fennálló feltételezéseket és új betekintést nyújtva az 1912-es év egyik legvégzetesebb éjszakájának történéseibe.

Stephenson, Hooper és Hearn az eredetinek megfelelő nagyságú roncsot járják körbe egészen közelről egy olyan hatalmas, LED kijelzőkből épített falon, ami 3D-s élményt ad. A kazánháztól, ahol a mérnökök hősiesen dolgoztak, hogy a fényeket a végsőkig égve tartsák, egészen az első osztályú kabinokig, ahol a hajó kettészakadt, így a pásztázás során pontosan látják, hogy a hajó melyik részén történt a tragédia.

Néhány fontos felismerést, amire rámutat a dokumentumfilm

Egy nyitott gőzszelep

A csapat felfedez egy nyitott állásban lévő gőzszelepet. Ez megerősíti a szemtanúk beszámolóit is, miszerint a hajó mérnökei a becsapódás után több mint két órán át a kettes kazánházban maradtak a helyükön, ezzel fenntartva az áramellátást és lehetővé téve a vezeték nélküli vészjelzések küldését. A harmincöt férfi több száz ember életét menthette meg, miközben a sajátjukat is feláldozták.

A hajótest darabjai

A csapat a roncs helyszínén szétszóródott hajótestdarabokat kirakós játékokhoz hasonlóan rekonstruálja, megdöbbentő betekintést nyújtva ezzel az óceánjáró utolsó pillanataiba. A Titanic nem tisztán, egy éles vonal mentén szakadt ketté, óriási erő tépte szét. Ez áthasította az első osztályú kabinokat is, ahol olyan utasok kereshettek menedéket, mint J. J. Astor és Benjamin Guggenheim.

William Murdoch első tiszt

Murdoch első tisztet sokáig azzal vádolták, hogy elhagyta a posztját. A digitális szkennelések további elemzése azonban tovább gyarapítja a bizonyítékokat, amelyek felmentik őt. Ugyanis a mentőcsónak-emelőberendezésének helyzete, amely az új, nagy felbontású részleteknek köszönhetően látható, arra utal, hogy a legénysége a mentőcsónak vízre bocsátását készítette elő pillanatokkal azelőtt, hogy a hajó jobb oldala elnyelte volna. Ez a felfedezés alátámasztja Charles Lightoller másodtiszt vallomását is, miszerint Murdochot elsodorta a tenger.

A 90 perces különkiadás lenyűgöző részletességgel vizsgálja meg a 15 négyzetmérföldes roncsmezőt is, amely több száz személyes tárgyi emlékkel, köztük zsebórákkal, pénztárcákkal, aranyérmékkel, fésűkkel, cipőkkel és egy cápafog medállal gazdagodott, és megható képet fest az elvesztett életekről. Yasmin Khan történész és csapata dolgoznak azon, hogy összekapcsolják ezeket a tárgyakat eredeti tulajdonosaikkal.

A szkennelések azt is feltárják, hogy a roncs állapota vészesen romlik, egyes ikonikus részei már összeomlanak. Digitális ikertestvérének köszönhetően azonban a Titanic tökéletes részletességgel megmarad úgy, ahogyan 2022-ben kinézett, ezzel biztosítva helyét a történelemben az elkövetkező generációk számára, és új korszakot nyitva a víz alatti régészetben.

A Titanic: Digitális újjászületés (Titanic: The Digital Resurrection) című filmet az Atlantic Productions készítette a National Geographic számára. Az Atlantic részéről Anthony Geffen producerként, Lina Zilinskaite vezető producerként és Fergus Colville rendezőként működött közre. A National Geographic részéről Simon Raikes és Chad Cohen voltak az executive producerek.

A BAFTA-díjas dokumentumfilm április 12-én, 21 órakor lesz a National Geographic csatornán, a Disney+-on pedig május 16-tól lesz elérhető.

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

39,142KedvelőTetszik
3,137KövetőKövetés
7,150FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés