A Fonogram-nap nevű online esemény keretén belül, egy egész napos műsorfolyam során a MAHASZ tegnap kihirdette a Fonogram – Magyar Zenei Díj 2020-as nyerteseit. A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége közel három évtizede minden évben odaítéli a különböző zenei stílusok hazai és nemzetközi legjobbjainak az őket megillető szakmai díjat. 2020 sem kivétel. Részletek és nyertesek a hajtás után.
Az egyes zenei kategóriák győzteseire online videók formájában derült fény. Az online műsorfolyam egész nap a www.fonogram.hu oldalon, illetve a Fonogram – Magyar Zenei Díj közösségimédia-felületein futott. A nyerteseket bemutató kisfilmekben a művészek videóüzenetben reagálhattak a díjra, üzenhettek a zenei szakmának, a közönségüknek.
#azévslágere közönségszavazáson az elmúlt évben népszerűvé vált 40 dalból álló listából a zenekedvelők online választhatták ki kedvencüket. A nyereményjátékkal egybekötött szavazás győztese, a Bagossy Brothers Company „Olyan Ő” című dala kapta „Az év hangfelvétele” Fonogram-díjat.
A szakmai szavazáson zenei szakemberekből, újságírókból és zenészekből álló, összesen 26 tagú szakmai zsűri több mint 800 nevezés közül választotta ki 18 kategória 5-5 jelöltjét (holtverseny esetén 6). Közülük kerültek ki a nyertesek a mainstream pop-rocktól az alternatív/indie-rock, hard rock/heavy metal, rap/hip-hop műfajokon át egészen az olyan speciális kategóriákig, mint a gyerekzene, a nép- és világzene, a szórakoztató stílusok vagy épp a jazz.
A Fonogram-nap zárásaként fény derült a 2020-as év életműdíjasaira: a legendás énekesnő, Kovács Kati videóüzenetben üdvözölte rajongóit és kollégáit, a róla készült kisfilm bemutatta eddigi pályája néhány felejthetetlen pillanatát. A szakmai életműdíjas Gőz László tanár, zenész és a Budapest Music Center (BMC) alapítója, vezetője. Szakmai háttértevékenysége az egész magyar zenei életet meghatározza.
A különböző kategóriák nyerteseinek névsora:
1. Az év hazai klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele: Hobo – Hé, Magyar Joe! (GrundRecords – A lemezről itt írtunk, Hoboval készült interjúinkat itt és itt olvashatod.)
2. Az év külföldi klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele: Bryan Adams – Shine A Light (Universal Music)
3. Az év hazai modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele: Rácz Gergő x Orsovai Reni – Mostantól (Schubert Music Publishing)
4. Az év külföldi modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele: Billie Eilish – When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (Universal Music)
5. Az év hazai alternatív vagy indie-rock albuma vagy hangfelvétele: Mörk – The Resurrection Of Mörk (Schubert Music Publishing – A zenekarral készült interjúnkat itt olvashatod.)
6. Az év külföldi alternatív vagy indie-rock albuma vagy hangfelvétele: Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell! (Universal Music)
7. Az év hazai elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele: Krizso – Boys In The City, Girls From The Woods (szerzői kiadás)
8. Az év külföldi elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele: Armin Van Buuren – Blah Blah Blah (Sony Music)
9. Az év hazai rap vagy hip-hop albuma vagy hangfelvétele: Ganxsta Zolee és a Kartel – Oldskool (MFM Music)
10. Az év külföldi rap vagy hip-hop albuma vagy hangfelvétele: Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Sony Music)
11. Az év hazai hard rock vagy metal albuma vagy hangfelvétele: Leander Kills – Luxusnyomor (Keytracks Hungary), Mudfield – Sárrét (Keytracks Hungary)(megosztott díj – holt verseny)
12. Az év külföldi hard rock vagy metal albuma vagy hangfelvétele: Slipknot – We Are Not Your Kind (Magneoton/Warner Music) (A lemezről itt írtunk.)
13. Az év hazai hagyományos slágerzenei albuma vagy hangfelvétele: Balázs Pali – Majd holnap írok… (szerzői kiadás)
14. Az év hazai kortárs szórakoztatózenei albuma vagy hangfelvétele: Cimbaliband – Iram (Fonó)
15. Az év hazai gyermek albuma vagy hangfelvétele: Veronaki – Mosó Masa mosodája (Universal Music Hungary)
16. Az év hazai jazz albuma vagy hangfelvétele: Sárik Péter Trió – X Bartók (szerzői kiadás)
17. Az év hazai világ- vagy népzenei albuma vagy hangfelvétele: Lajkó Félix & Volosi – Lajkó Félix & Volosi (Fonó)
18. Az év felfedezettje: Carson Coma (Gold Record)
19. Az év hangfelvétele: Bagossy Brothers Company – Olyan Ő (Prime Event Management)
Hallgass még több magyar zenét, #mertkelladal!