Egy ideje nagyon hiszek a virtuális koncertekben. Nem azokban a bénákban, amelyeket a Covid szült, és rossz képminőségben, rossz hanggal, szakadozó internettel közvetítettek, hanem azokban, amelyeket rendesen megterveztek, pénzt és energiát fektettek bele. A Samsung Ibizán mutatta be, hogy mit is tudnak a tévéi a mesterséges intelligencia segítségével, és a nyilvánvaló előnyökön túl az derült ki, hogy a koncertek és zenei események lehetnek a tévézés legújabb főszereplői.
Vegyünk egy sportközvetítést, amit a legtöbb ember a tévén keresztül követ. Nyilván élőben sokkal jobb hangulata van, a feszültség is nagyobb, és eleve baromi jó látni testközelből a sportolókat, de nem egyszerű eljutni mondjuk egy olimpiára vagy egy foci vb-re. Ennek ellenére a közvetítést rengetegen követik, és ugyanez működhetne a zene világában is. Lehet nem jön házhoz Taylor Swift, lehet, hogy esélytelen bejutni a Black Sabbath búcsúkoncertjére, de miért ne lehetne nyomonkövetni akár on demand modellben virtuális jeggyel az eseményt? A válasz általában az, hogy mert rosszul szól, vagy nem olyan látni a kedvencedet, de erre most a Samsung tökéletes megoldást talált.
Filmnézés, gaming és sport új élményekkel
Az emberek 88 százaléka a tévét első sorban mozizásra használja. Azaz filmeket, sorozatokat néz rajta, mindezt változatosan. Néha egy kis akció, néha animációs film, máskor meg valami utazós műsor, vagy egy izgalmas képi világú művészfilm. Ahogy ezek témája, úgy a stílusa is más, egy akciófilmnél a szép színek helyett a gyors mozgáson van a hangsúly, más műsoroknál a részletgazdag képeken. Mégis valószínűleg kevesen állítgatják két műsor között a készülékük beállításait. Pedig szemmel látható a különbség. Ráadásul most már tényleg két gombnyomással és mindenfajta tudás nélkül megoldhatóak az olyan idegesítő problémák, mint hogy a tévé nem tudja beállítani normálisan a hangot, így a beszélgetést nem hallani, a harcjeleneteknél viszont üvölt, vagy hogy egy most készült, de retró hatásokat mutató filmben a kép nem olyan lesz, ahogyan azt megálmondták az alkotók. Sőt, olyan teljesen új érzések kerítenek hatalmába, amire eddig legyintettem, de valójában teljesen mást élményt ad nem csak nézni a filmet, hanem például úgy hallani, mintha a főhős fülein keresztül hallanád a történéseket.
A természetfilmek élénk színei és részletgazdagsága, amikor az oroszlán szőrszálai is látszanak a képernyőn, teljesen más beállítást igényel, mint egy gyors üldözéses jelenet. Aztán ott vannak azok a a nagyon sötét filmek és sorozatok, ahol a jó beállítás nélkül konkrétan a lényegről maradunk le, vagy éppen olyan képi világgal, színárnyalatokkal dolgoznak, amely egyedivé teszi a filmet vagy sorozatot. A mesterséges intelligencia ezeket ma már nem csak elemzi vagy javaslatot tesz, hanem egy pillanat alatt be is állítja és optimalizálja. Az egész ráadásul baromi egyszerűen elérhető, hiszen a gyorsmenüből elérhető, vagyis tulajdonképpen két-három gombnyomással meg is van a látványos eredmény.
Technikus az otthonomban, állandó szolgálatban
Ha valaki szeretne moziélményt otthonra, ahhoz sokáig nem volt elég egy jó tévé egy egy hangrendszer, iszonyatos tudás is kellett hozzá, hogy valóban élmény legyen. Nem mindegy ugye, hogy mit néz az ember, hogy milyen a szoba, és a környezet, milyenek a fényviszonyok. Kicsit olyan ez, mint minden koncert előtt a beállás, optimalizálni kell a környezethez, különben nem lesz jó a hatás. Na ezt is képes megcsinálni helyettünk a mesterséges intelligencia, kifejezetten futurisztikus sci-fi módszerekkel: a tévé szenzorai képesek érzékelni a fényt, vagy hogy hogyan verődnek vissza a hangok, és optimalizál. Ha a Samsung alapvetése a mesterséges intelligencia élményének demokratizálása, és elérhetővé tétele mindenki számára, ez például pont egy olyan megoldás, ami ezen is túlmutat. Az emberek többsége ugyanis képtelen beállítani a tévéjét, ahogyan egy koncertet se tudnék hangosítani, viszont érezhető a különbség egy olyan buli között, ami jól szól, és egy olyan között, aminél a hangosítás nem sikerült.
Főleg, mert ugyanez igaz a hangbeállításokra is, azaz a mesterséges intelligencia optimalizálja a hanghatásokat is, és itt el is érkeztünk az eredeti felvetésemhez. Az eseményen a Bohemian Rhapsody koncertjelenetét néztük meg, a tévéhez soundbar volt kötve, azonban a 360 fokos optimalizált hangzás előnyei leírhatatlanok. Ezt bizonyítja talán az is, hogy velem együtt a többi újságíró is egészen egyszerűen a tévé előtt ragadt és koncertet nézett. Vagyis éppen ez az, hogy egy filmet nézett, színészekkel eljátszott koncertjelenetet, mégis a mesterséges intelligencia hatására a hangzás és a látvány egysége hasonlóan energikus és magával ragadó lett, mint egy élő koncerten. Nyilván mindenki látta már ezt a jelenetet, talán nem is egyszer, azonban ez volt az első alkalom, mikor arra gondoltam, hogy úristen de jó lehetett élőben ott lenni a stadionban azon a bizonyos Live Aid koncerten.
Nyilván ezer olyan koncert van még nap mint nap, amin baromi jó lenne ott lenni, ahogyan olyan meccsek és élő közvetítések is mennek, amiket egészen egyszerűen nincs lehetőség élőben látni, de mégis megnézném. A mesterséges intelligencia és a technológia pedig azon a szinten tart, hogy Ibizán éreztem azt először, hogy atyavilág de jó lenne mondjuk az utolsó Black Sabbath bulit, amire esélyünk sem volt jegyet venni, legalább így látni, olyan hanghatásokkal, olyan képi világgal, ami a lehető legközelebb áll ahhoz, amelyet azok a szerencsések élhetnek át, akik élőben látják. Sőt, otthon legalább olcsóbb a sör, és sokkal jobb a mosdó is.
Jé, a sport lehet kifejezetten szórakoztató
Ha már személyes élmények, gyerekkoromban teniszeztem, ezért nagyon sok teniszközvetítést néztem. Ez visszaemlékezve abból állt, hogy egy nagy pályát, két kis ember kalimpált, merthogy a labdát csak elvétve, legfeljebb egy csík formájában lehetett látni. Ibizán ha nem is ugyanez, de hasonló emlékek elevenedtek fel, aztán két kattintás után a közvetítésen megjelent a teniszmeccsek nem elhanyagolható szereplője: a labda. Nem csík formájában, nem minden ötödik képkockán, hanem állandó módon, a mozgások pedig többé nem szaggattak. A mesterséges intelligencia segít abban is, hogy ha sportot lát, akkor annak megfelelő legyen a képminőség, sőt a focis közvetítéshez áttérve, a hangot úgy javítja, hogy azt is lehet hallani, ahogyan a focisták a labdába rúgnak. Ez pedig teljesen új fényben tűntetheti fel mondjuk a jégkorongmeccseket is, ahol eddig nem sok mindent lehetett látni a korongból, és még számtalan sportközvetítést tehet izgalmasabbá.
A jövő tévéje és a Vision AI nagyon menő
Rendszeresen idegesítem a velem sorozatot vagy filmet nézőket olyan kérdésekkel, mint hogy azt a színészt vajon milyen másik filmben láttam már, vagy hogy mi is az a zene, ami éppen szól. A jövő, vagyis már a jelen tévéje megválaszolja könnyedén ezeket, egy gombnyomással kideríthető minden információ, mintha csak egy türelmes filmes kocka nézné velem a műsort. Szintén idegesítő dolog, hogy a távirányító fél perc alatt tud felszívódni, cserébe már az órámmal is tudom vezérelni a készüléket, és bár még itthon nem, de hamarosan a kommentálást és a meccs vagy bármilyen élő közvetítés közbeni nyilatkozatokat is tudja élőben fordítani.
Gamereknek a Samsung Vision AI olyan fejlesztéseket mutatott be, amellyel például egészen pontosan lehet hallani, hogy milyen irányból jön az ellenfél, a játékmenetre valós időben reagáló funkciókkal azért veszítesz, mert tényleg béna vagy, nem azért, mert szaggat, vagy nem hallod, honnan lőnek rád, esetleg lassan reagál. És ami a lényeg, itt sem kell azzal foglalkozni, hogy minden egyes játéknál vagy játéktípusnál manuálisan szórakozz a beállításokkal, az egészet megcsinálja helyetted a mesterséges intelligencia, ráadásul a címek alapján, vagyis valóban olyan élményben lehet részed, amelyet a fejlesztők megálmodtak.