Kihirdette első pályázatát a Budapest International Film Festival (BIFF) által létrehozott Cine-Collegium Budapest (CCB). A program célja, hogy – a filmszakmai összefogásnak és közösségi támogatásnak köszönhetően – támogassa egy függetlenül létrejött nagyjátékfilm elkészülését.
A CCB filmfinanszírozási programot az elmúlt időszak független filmes sikerei hívták életre. Működési modellje az elmúlt években megvalósuló független filmek tapasztalataiból inspirálódott, ahol olyan mértékű szolidaritás mutatkozott meg a magyar filmesek között, ami egyértelművé tette, hogy ez nem csak egy üzletág vagy foglalkozás, hanem hivatás és közösség is, amiben óriási erő rejlik. Ezek a filmek nem kaptak állami támogatást, a lehetetlen körülmények ellenére hivatástudatból, rengeteg ingyen munkával, önfeláldozó emberek segítségével jöttek létre és végül néhányuk nemzetközi sikereket és óriási nézőszámot produkált.
A CCB így az utóbbi évtizedek egyik – ha nem a legnagyobb – filmszakmai összefogása, amely során a program lebonyolítói a befolyt támogatások alapján hirdetnek meg pályázatot fiatal filmesek számára. A program és a szabad magyar filmművészet fenntarthatóságához a nézők is hozzájárulhatnak, az erre létrehozott adományozói felületen egyszeri vagy havi rendszeres támogatási lehetőségek közül választhatnak.
A programra első vagy második nagyjátékfilmjüket tervező rendezők pályázhatnak producerükkel, a pályázat nyertesét egy minden évben cserélődő öttagú szakmai bizottság választja ki. Az első évben a döntőbizottságot Enyedi Ildikó filmrendező vezeti, további tagjai Iványi Petra producer, Lichter Péter kísérleti filmrendező, egyetemi tanár, Orsós László Jakab forgatókönyvíró és Pohárnok Gergely operatőr.
Az idei, február végén kiírt felhíváson 25 millió forintos közvetlen pénzbeli támogatásra és emellett rengeteg, ingyenes filmszakmai szolgáltatásra lehet pályázni. A különböző filmes cégektől érkező felajánlások között van kellék- és bútorraktár hozzáférés, kamera-, lámpa- és stúdióbérlet, utómunka szolgáltatások és sok más egyéb is.
Az alkotók számára felbecsülhetetlen segítséget jelenthetnek az ingyenesen felajánlott szolgáltatások — ezek nemcsak anyagi terhet vesznek le a produkció válláról, hanem magas színvonalú, professzionális eszközökhöz és felhalmozódott szakmai tudáshoz biztosítanak plusz hozzáférést. Az, hogy a szakma ennyire példátlan összefogással áll egy új generáció mellé, nemcsak a projekt sikerét alapozza meg, hanem inspiráló üzenet az egész közösség számára.
– mondta Iványi Petra producer, a Döntőbizottság tagja.
A magánemberek mellett az adományozók listáján egyébként már olyan vállalkozások is szerepelnek, mint az Artikel, az Astra Filmland és Virtual, a Boddah, a Central Médiacsoport, a CineSuper, a Concorde Zrt, a DLA Piper Hungary, a Focusfox, a Good Kids, a Hero Squared, a JazzFilm, a Laokoon Filmgroup, a Lions Production, a Ludwig Camera Budapest, a Lupa Pictures, a Moviebar, a Mozinet, az Origo Filmgroup, a Proton Cinema, a Special Grip Hungary, a Summerfilms vagy a Vantage Vision.
Az elmúlt években hozzá kellett szokni, hogy a filmkészítés nemcsak a filmkészítésről szól, hanem találékonyságról, rugalmasságról, erőről, erőnlétről – és méltóságról. Kíváncsian és nagy figyelemmel fogom olvasni a forgatókönyveket, hogy pontosan értsem, ki mit gondol a történetekkel ebben az univerzálisan önmagába gabalyodó tükörvilágban.
– tette hozzá Orsós László Jakab.
A program hosszútávú tervei között szerepel, hogy amennyiben magasabb összegű támogatás érkezik, úgy akár további nagyjátékfilmek, rövidfilmek és dokumentumfilmek megvalósulásához is hozzájáruljon, továbbá, hogy évente legalább egy fiatal magyar filmesnek megtérítse az általa választott magyar filmes egyetem tandíját a teljes képzési időszakra.
A program szervezői Szimler Bálint (filmrendező, Fekete pont), Szalai Tamás (üzletember), Kiss Viki Réka (producer) és Horváth Kristóf (BIFF fesztiváligazgató) hangsúlyozzák, hogy ez egyrészt nem az ideális megoldás a magyar filmművészet finanszírozására és hosszútávú fenntartására, hanem a jelen helyzetben szükségszerű kényszer és menekülő útvonal. Másrészt a most összegyűlt támogatás még mindig messze van egy nagyjátékfilm teljes, valódi költségvetésétől, így arra buzdítják a magyar film és a szabad filmművészet iránt elkötelezett kultúra fogyasztókat, hogy ők is támogassák a mozgalmat.
Részletes információk és a pályázati kiírás megtalálható a Cine-Collegium Budapest weboldalán.