Október 19 és 21 között ismét, immár hetedik alkalommal BUSH – Budapest Showcase Hub! A Közép- és kelet-európai régió legizgalmasabb produkcióit bemutató klubfesztivál a koncerteken túl izgalmas beszélgetésekkel és előadásokkal várja a közönséget, az újdonságokra nyitott zenehallgatók mellett a szakmabelieket is. A három nap során esténként összesen 13 ország 31 előadója ad lép majd színpadra a zenei helyszíneken, napközben pedig változatos, karrierépítés szempontjából rengeteg hasznos tapasztalatot, kapcsolatépítési lehetőséget ígérő szakmai program várja az érdeklődőket, összesen mindegy 20 izgalmas előadás és beszélgetés formájában. A folytatásban néhány fellépőt bővebben is bemutatunk.
IVAN DORN (UA) – október 19., szerda, 20:00 – Magyar Zene Háza
A dalaiban a funk, a hiphop, a dance és az elektronika elemeit bátran keverő ukrán énekes, Ivan Dorn 2011-ben robbant be a köztudatba, miután megjelentette Stytsaman című számát, amely mára több milliós nézettséget ért el a YouTube-on. Dorn az azóta eltelt bő tíz évben több száz koncertet adott világszerte, megjelentetett három teljes stúdióalbumot, tucatnyi kislemezt, EP-t és remixeket tartalmazó kiadványt, melyeken olyan társakkal dolgozott, mint állandó koncertzenekara, a Dornabanda, illetve Seven Davis JR, Roman Bestseller és Vakula. Ivan karrierje bővelkedik fordulatokban, folyamatosan új kreatív kihívásokat keres magának, hiszen volt már televíziós műsorvezető, szinkronhang, Masterskaya nevű lemezkiadójával pedig az ukrán underground legérdekesebb produkcióinak segít abban, hogy minél szélesebb közönséghez jussanak el. Az orosz-ukrán háború kitörése óta #playforUkraine jótékonysági koncertsorozatával gyűjt pénzt országa számára, humanitárius, egészségügyi és kulturális célokra.
Lash & Grey (SK), október 20, csütörtök, 21:00 – Rumbach Zsinagóga
Kristin Lash és Jakob Grey jazz és indie elemeket keverő duója az utóbbi idők egyik legsikeresebb zenei produkciója Szlovákiában. Indulásuk után két év alatt két albumot adtak ki, a debütáló Sleepin With The Lights On és a tavaly szeptemberben megjelent Blossoms Of Your World – melyen olyan művészek közreműködtek, mint Brandon Combs és Bryan „B Dub” White, vagy a Grammy-díjas amerikai mastering hangmérnök, Vlado Meller, aki olyan előadók lemezein dolgozott, mint a Pink Floyd, Michael Jackson, Paul McCartney, vagy a Red Hot Chili Peppers – értékeit pedig a közönség és a szakma egyaránt elismerte. Előbbit a legjobb bemutatkozó lemeznek választották a Radio_Head Awards szavazásán, utóbbi az Andel Cseh Zeneakadémia díjátadón kapta meg az év legjobb szlovák albumának járó díjat, After War című daluk pedig a tavalyi év kislemeze lett hazájukban. A Lash & Grey a hazai sikerek után most a nemzetközi karrier beindításán dolgozik, és a jelek szerint jó úton járnak, hiszen olyan rangos eseményeken léptek fel az utóbbi időben, mint a Wiesen Jazz Fesztivál, a Ravensburgi Jazz Fesztivál, a bécsi Porgy & Bess, a Viva Musica!, vagy a Paris Jazz Marathon V4. Magyarországi koncertjük tehát nemcsak a helyszín miatt ígérkezik kuriózumnak.
Daniel Levi (EE) – október 20, csütörtök, 21:00 – Magyar Zene Háza
Daniel Levi észt/amerikai énekes és dalszerző, akinek zenéjében egyaránt felfedezhetjük a pop, az r&b, a funk és a soul hatását. Hazájában egyike a legismertebb előadóknak, rendszeresen szerepel az országos televízók és rádiók műsoraiban, de nemzetközi szinten is egyre nagyobb figyelem övezi munkáját állandó zenekarával adott, magas energiaszintű és zenei színvonalú koncertjei okán. Az énekes nemrég hatalmas feltűnést keltett az elektronikus popzenei színtéren, On & On című, mára már YouTube-on és Spotify-on összesen több mint 690 millió lejátszásnál tartó számával, amit a helyi EDM színtér egyik jeles képviselőjével, a háromtagú, producerként is aktív Cartoonnal közösen rögzítettek, emellett nemrégiben az év popzenei előadójának is jelölték a 2022-es Estonian Music Awards-on.
Zimbru (RO) – október 20., csütörtök, 23:20 – Gödör
A Zimbru egy kolozsvári indie/art-rock zenekar, akiknek a hangzását a néha kifejezetten elektronikus, máskor éteri atmoszférát keltő billentyűsök határozzák meg, helyenként erőteljes gitárriffekkel, kísérletezős ütemekkel és ütős szólamokkal, kifejező, nem mindig magától értetődő énekdallamokkal. A Teodora Retegan, Paul Bucovesan, Andrei Bobiș és Oana Pop által alkotott négyes a nem mindennapi megközelítésű zenét személyes hangulatú dalszövegekkel ötvözi, amelyek ugyanúgy szólhatnak elveszett háziállatokkal, a szerelem bármilyen vállfajáról, sosem volt korok iránti nosztalgiáról. és soha nem tapasztalt elmúlt évtizedek iránti nosztalgiával tetézve. 2019-ben megjelent első albumuk, a Dog Heaven kitűnő hallgatnivaló azok számára, akik műfajoktól függetlenül vevők a kísérletező, egyéni zenei világú előadókra, koncertjük szintén különleges élménynek ígérkezik.
BUSH nappal
A Budapest Showcase Hub persze nem csak a koncertekről szól, hiszen ahogy a bevezetőben is említettük, napközben rengeteg érdekes előadás és beszélgetés vár majd szakmabeliekre – zenészekre, menedzserekre, produkciós csapatban dolgozókra – és érdeklődő zenehallgatókra egyaránt. A három nap során a zenei élet meghatározó nemzetközi szakemberei látogatnak el a rendezvényre, hogy megosszák tapasztalataikat a szakmai programok közönségével. A következőkben két ilyen programot ajánlunk, de bármelyiket választhattuk volna a húsz közül.
Független művész: A harcosok útja vagy az egyetlen lehehetőség? – október 20., csütörtök 13:00 – Fészek Művészklub
Mi kell a függetlenséghez a mai zeneiparban? Lehet-e valaki igazán független? Milyen eszközök és szolgáltatások használhatók önfejlesztéshez és önreklámozáshoz? Az előadás során bemutatkozik a TuneCore, valamint valós tapasztalatokat ismerhetünk meg első kézből (Ask-Me-Anything beszélgetés egy TuneCore előadóval). Előadó: Ivan Ivanov, a TuneCore kelet-európai, FÁK és Törökország vezetője
A zene, mint várostervezési tényező – október 21., péntek, 10:00 – Fészek Művészklub
A Center for Music Ecosystems egy zenei ökoszisztémákkal foglalkozó, globális kutató-fejlesztő szervezet. Shain Shapiro, a Központ alapítója és ügyvezető igazgatója egyben az IQ Magazinban megjelent tematikus cikksorozat szerzője, melyben olyan témákkal foglalkozik, mint például hogyan befolyásolja a zene korunk várostervezését, mi a szerepe a városi közösségek életében, vagy akár a döntés- és politikaalkotásban? Az előadás során a közönség megismerhet számos tanulságos történetet, bevált gyakorlatot jelentős európai városokból, és az is szóba kerül majd, hogyan fejleszthetők a közép-kelet-európai városi települések ebből a szempontból. A beszélgetés moderátora Süli András lesz.
Ha a BUSH további fellépőiről olvasnál, kattints a rendezvénysorozattal kapcsolatos korábbi cikkeinkre! A klubfesztivált ezúttal is a Liszt Ünnep keretében rendezik meg, a kedvezményes bérletek és a napijegyek még elérhetők a fesztivál weboldalán! További információk a BUSH weboldalán és Facebookján!