Nem örültem neki, amikor annak idején a Google úgy döntött, hogy Magyarországra nem hozza be a Pixel szériát. Előtte több, szintén a Google által gyártott Nexus mobilom is volt, és imádtam a felület fapadosságát. Gyakorlatilag a Nexus volt az a telefon, ami a tiszta Androidot kínálta úgy, ahogy azt a Google megálmodta. Nem voltak előre telepített feleséges vagy duplikált alkalmazások, csak a tiszta Android, amire úgy és azt tettem fel, amit akartam. Aztán ennek vége szakadt, a Pixelek már nem kerültek az országba hivatalosan, így többek között emiatt én is átnyergeltem másra, ami mára stabilan beállt a Samsung Galaxy S plus sorozatára.
Miss You Nexus!
Az elején annyira hiányzott a Google felülete, hogy amint vettem egy új telefont, azonnal ment rá a Nova Launcher, amit talán a legjobban lehetett olyanná alakítani, amiből kijött egy pure Android érzés. Viszont az utóbbi években a Samsung már olyan jó munkát végzett a One UI felületével, hogy már nem kellett rá a Nova, jobbra húzva már natívan ott van a Google hírfolyam, és pont annyira személyre lehet szabni, hogy az nekem elég. A Pixelről már nem is álmodoztam, és csak kicsit szédültem meg, amikor év elején a Google kaliforniai központjában vehettem volna elég olcsón egyet a 8-as szériából. Ebbe a nyugalomba csapott most bele a csodák csodájára Magyarországon is hivatalos fogalmazásba kerülő Google Pixel 9 széria, aminek a sima, vagyis kisebbik Pro változata jutott el hozzám, és be kell vallanom, hogy ez most kicsit megzavart.
A Google Pixel 9 Pro ugyanis nagyon jó telefon, és egy pillanat alatt visszahozta azt a pure Android érzést, amit évekig hiányoltam a Nexus eltűnése után. Baromi jó volt újra úgy elindítani egy telefont, hogy szinte csak a szükséges dolgok vannak rajta, azokból is csak egy (tehát egy üzenetküldő, egy böngésző stb.), mindent úgy telepítek, ahogy akarok, AI-ból is csak egy van, és még jól is néz ki a készülék. Sőt, a Google megcsinálta, hogy az akkumulátort leszámítva teljesen ugyan az a hardver van a Pixel 9 Pro XL-ben, mint a sima 9 Pro-ban, és én ezt hiányolom évek óta például a Samsung S szériájánál, mert azonnal a legkisebb S-t venném, ha nem lenne hardverileg hátrányban a pluszhoz képest.
Lényeg a szoftver
A Pixel 9 Pro hardvere egyébként nincs a legerősebbek között, ami kicsit furcsa egy csúcstelefonnál, de a Google úgy volt vele, hogy nem a mérések a lényegek, hanem az, hogy a hardver hogyan dolgozik együtt a szoftverrel, vagyis igazából, hogyan dolgozik együtt a mesterséges intelligenciával. Mert ahogy a Samsung az éve elején elkezdte ezt az MI dolgot, úgy ugrál fel minden gyártó a vonatra. A Google-nél amúgy ez azért másabb kicsit, mert a Samsunggal együtt már ők is ott voltak a vonaton félig, hónapokig ugyanis csak az Galaxy S szériában voltak exkluzívan elérhetők bizonyos Google AI funkicók is. Most viszont már külön mennek, illetve pontosítsunk: a Google AI várhatóan ott lesz minden hardverileg megfelelő Samsungon, ellenben a Samsung AI nem lesz ott a Pixeleken.
Szóval a Google-nek csak a Gemini van (ami ugye előny is lehet, ha valaki letisztultságot akar, vagy összezavar a két AI), és ugye a Gemini az egyik legfontosabb versenyző a piacon, ha mesterséges intelligenciáról van szó, a Pixel 9 pedig az a telefon, ami azt hivatott bemutatni, mit is tud ez az MI. Az eredmény egyelőre felemás, hiszen bevallottan nincs még teljesen kiforrva a technológia, de már most látszik, hogy a Google eddigi nem AI asszisztensét valami jóval erőteljesebb váltja le teljes egészében hamarosan.
Most akkor lehet a legtöbbet kihozni ezekből a készülékekből, ha valaki angolul használja őket, illetve az USA-ban él. Van persze remény/ígéret arra, hogy jön rá a magyarul értés (néha ki lehet belőle csiholni magyar mondatot is, sőt, ha asszisztens nélkül használnánk az MI-t, ott a magyar nyelv), én pedig eléggé reménykedtem, hogy ez a Pixel 9-cel jön is, de mivel még angolul sem teljes, így nyugodtan várok rá tovább. Érdekes kérdés amúgy, hogy vajon melyik AI lesz az, ami először támogatja majd teljes értékűen a magyar nyelvet. Egyelőre mindenki csak ígérget.
Van egyébként, amiket már ki lehet használni, ezek pedig a képes funkciók. Például egy csoportképnél kvázi azonnal rá tudja montírozni magát az is, aki a képet készítette. Vagy a képek hátterét is meg lehet változtatni bármire. Aztán az MI ott van a telefon személyre szabásában, gyakorlatilag olyan hátteret csináltathatunk magunknak, amilyet akarunk. A karikázással keresés nem újdonság, mert a Samsung korai exkluzivitása után ez már a Pixeleken is ott van, és természetesen az objektumokat is ide-oda pakolgathatjuk a képeken utólag.
A kép és a képernyő is remek
A Pixel 9 és a Pixel 9 Pro között az egyik legnagyobb különbség, hogy az utóbbi három hátlapi kamerával, egy továbbfejlesztett, 42 MP-es előlapi kamerával érkezett. A 9 Prókal a nagy felbontású zoom is rendelkezésre áll a videókban, és a videóoptimalizálás segítségével 8K-ra növelhető a videók felbontása. Általános felhasználásra ez is bőven elég, de komolyabb fotósoknak is megfelelhet. És persze a kijelzőre sem lehet panasz, egyrészt vakító napfényben is jól látszik minden, másrészt a képfrissítés is 1-120 hz-ig terjed, mikor mire van szükség éppen. Ez amúgy a sima Pixel 9-nél 60-120 hz.
Amivel még csábítana a Pixel, az a hét Android főverzió támogatás (gyakorlatilag kötelező volt, miután már a Samsung is megcsinálta), illetve a Pro verzióknál most egy évig ingyen jár a Gemini Advanced (azaz a fizetős Google AI), ami amúgy több mint 8000 forint lenne havonta. És ha már ár, a Pixel 9 telefonok drágák. Mint ahogy gyakorlatilag az új csúcstelefonok mindegyike, szóval kár ezen rágódni, ha valaki a legjobbat akarja, mélyen a zsebbe kell nyúlni bármelyik gyártónál.
A hiányzó ez-az
És hogy miért csak kicsit zavart bele a Galaxy S-es nyugalmamba? Mert azért a Samsung One UI-ja tud olyan dolgokat, amik hiányoznak. Hiányzik például a névjegy oldalra húzásával tárcsázás, hiányzik az Edge panel, hiányzik, hogy programozzam a bekapcsoló gomb kétszeri megnyomását, hiányzik, hogy a modulokat paklikba rendezhetem és hasonlók. Igen, tudom, ezekre lehet megoldás a Play Store-ban, de az mégsem, olyan, mintha az UI alapból tudná.
Viszont a tényleg kiválóra sikerült Pixel 9 meg ugye mégiscsak az Android pőrén, a maga valójában, ahogy azt a Google megálmodta. És ez mindig izgalmas lesz.