Hirdetés
Hirdetés

A jobb dolgok mindig magányban születnek – Polar Dear-dalpremier és -interjú

Polar_Dear02.jpg2011 óta létezik Borsos Oleg és Lechner Márk elektropop formációja, a Polar Dear, mégis csak 2012-ben – a Vivának köszönhetően – robbantak be a köztudatba Even If I’m Late című slágerükkel. Legújabb számuk, az Overseas ma elsőként a Lángoló Gitárokon hallgatható meg. Mindezt egy interjúval körítve mutatjuk be alább.

Tudatosan írtátok a külföldi slágerekhez hasonló mintára az Even If I’m Late-et?
Oleg: Végül is igen, de ez nem volt egy olyan szempont, amit görcsösen szem előtt kellett tartanunk. Mindig is külföldi zenék által inspirálódtunk, szóval nekünk teljesen természetes ez a hangzásvilág. Kicsit talán furcsának is tartjuk, hogy sokan azzal bókolnak nekünk, hogy külföldinek hisznek minket, de mindenesetre jól esik. A céljaink teljesen megegyeznek bármelyik más populárisabb együttes céljaival: szeretnénk, hogy a zenénk minél több helyre, minél több emberhez eljusson.

A szám viszonylag később került fel a Vivára, vagy az MR2-be, mint ahogy elkészült. Mitől kapták fel vajon hirtelen ennyire?
Oleg: Én nem is igazán emlékszem a történetre, pedig nem volt olyan régen. Azt tudom, hogy elküldtük egy ismert zenecsatornának, ahonnan aranyosan visszaírtak, hogy tetszik nekik és elkezdik játszani. Mi ennek tökre örültünk. Aztán szerintem megérezhette más is, hogy milyen jó az, amikor mi örülünk és akkor szép lassan minden a helyére került.

Mit hozott nektek ez a masszív rotáció?
Márk: Anyukám elkezdte élénk figyelemmel kísérni a zenei pályafutásomat (már amennyiben pályafutásnak lehet nevezni). Szeretném továbbá azt hinni, hogy vadidegen emberek felismernének otthon, de ebben azért nem vagyok egészen biztos. Az tuti, hogy Kanadába még nem jutott el a hírünk, mert meglehetős közönnyel mennek el mellettem a népek az utcán.
Oleg: Lájkokat, egyéb pozitív visszajelzéseket, jókedvet. Hálásak vagyunk érte!

Jelöltek voltatok Viva Comet díjra, a legjobb új előadó kategóriában. Mennyire érdekelt titeket ez a díj?
Oleg: Örültünk már magának a jelölésnek is, de rögtön tudtuk, hogy a díjat valószínűleg más jellegű előadó viszi majd el. Persze ha az ember ott ül a díjkiosztón, akkor szétfeszül az izgalomtól, de meglepetés végül nem ért az eredménnyel kapcsolatban.
Márk: Engem kimondottan érdekelt a dolog. Persze mindketten tudtuk, hogy komoly esélyünk nincs a győzelemre. Nem vagyok kimondottan képben a zenei díjakat illetően, de a Cometről még én is hallottam, szóval semmiképpen sem rossz, hogy mindenféle erőlködés nélkül, pusztán a rajongók és a csatorna bizalmából jelöltként indulhattunk, nem egészen egy év, és három elkészült szám után.

A Vivás célközönséget lőttétek be magatoknak, vagy inkább más irányba terveztek?
Márk: A mainstream közönség szerintem a legnagyszerűbb közeg, mert minden normális embert is magába foglal. Én nem is nagyon tudnék miről beszélni olyan zene buzival, akinek nem jött be a We Found Love mondjuk, de habzó szájjal képes felsorolni a legobskúrusabb garázs punk együttesek kiadványait a borító domináns színeinek megnevezésével. Amellett, hogy titkon csodálom az elhivatottságukat, el sem merek képzelni rémisztőbb dolgot, mint az ehhez hasonló specialisták csoportjának megélhetés-szinten történő megfelelést.
Oleg: Így van. Tök jó dolog, ha elismer egy bizonyos underground közeg, de ha lényegében popzenét csinálsz, és úgy érzed, hogy akár sok ember kedvelné a számaidat, akkor hülye lennél határokat szabni magadnak a célközönséget illetően. Pár hónapja utaztam egy villamosan és egy 5 -6 év körüli kissrác elkezdte rángatni apukája kezét, majd sugdolózva mutogatott rám feltűnően. Tök jó esett, hogy felismert és kétlem, hogy azért tetszik, vagy éppen nem tetszik neki a zenénk, mert ugyanúgy kihallja, hogy milyen jellegű szintetizátor hangzásokat használunk, mint egy éjjel-nappal eldugott zenei blogokon csüngő  zenerajongó. Nagyon szeretnénk egyaránt élményt nyújtani mindkét végletnek, szerintünk ez csak így működhet.

Nem érzitek nevetségesnek, hogy még egyetlen élő fellépésetek sem volt?
Márk: Az előadók többségét, akiket Oleggel nagy szeretettel hallgatunk, még nem láttuk élőben fellépni. Mivel főként elektronikus zenékről van szó, talán nem is vesztettünk sokat, hiszen legtöbbjük egy szál notebookkal álldogálna valami pult mögött és néhány midi vezérlővel indítaná be a mintákra szedett számaikat, miközben tekerget valami filtert, vagy ráad picivel több zengetőt. Mi természetesen ennél sokkal többet nyújtanánk, hiszen mindjárt két notebookkal állnánk fenn valami színpadon és összesen négy kézzel tekergetnénk a szűrőket. Nekem legalább akkora öröm volna a tudat, hogy a számaink bármilyen házi- vagy egyéb buliban lemennek, és emberek még táncolnak is rá. Ettől függetlenül nagyon jó lenne végre élőben is fellépni, mert a fenti jópofa indoklás ellenére, tényleg jól csinálnánk, és tudnánk valami pluszt nyújtani koncerteken. Ha ez az egész a jelenlegi vonalon halad tovább, nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy valamilyen szinten megélhetést biztosítson a számunkra, és egy kontinensen élve minden energiánkat a számírásra és az élő fellépésekre fordíthatjuk.
Oleg: Mindent egybevetve nagyon reméljük, hogy idén már tudunk adni néhány jó koncertet

Márk Kanadában él, te pedig Magyarországon, hogyan megy a közös munka ilyen távolságból?
Oleg: Sokan azt hinnék, hogy a legnagyobb problémát a Magyarország és Kanada közötti 6 órás
időeltolódás jelenti, de mivel szerencsére én a legkedvezőbb körülmények között sem tudok elaludni hajnali kettő előtt, így ez a körülmény nem is vészes. Általában megnézünk pár filmet, megbeszéljük, hogy mennyire voltak jók- vagy rosszak, aztán elkezdünk “pingpongozni” egy szám kezdeménnyel, szóval részeredményeket küldözgetünk egymásnak. Egyébként nálunk szerintem nem is menne az, hogy 0-24-ben összeüljünk egy helyen és tudatosítsuk magunkban, hogy “itt mi most zenélünk és el nem megyünk amíg nincs kész”. A jobb dolgok nálunk mindig magányban születtek, amikor volt hozzá kedvünk.
Márk: A most bemutatásra kerülő számunk a legjobb példa a jelenlegi felállásra: egyik este (Olegnek hajnal) megbeszéltük, hogy nullából felépítünk egy új dalt. Mivel a zeneírásra összerakott rendszereink körülbelül ugyanúgy vannak felépítve a laptopjainkon, az egyikünk lefektetett egy dob sávot, amivel adott volt a tempó és a szám alap dinamikája. Ezt a pár kilobyte-os projekt file-t dobáltuk egymásnak, miközben felváltva adtunk hozzá részeket, amíg össze nem ált egy verse és egy refrén. Ez körülbelül 5-6 küldözgetés után történt meg, utána skype-on átbeszéltük a további teendőket. Egyikünk a hangszereléssel foglalkozott, másikunk a szövegírással, aztán átnéztük egymás eredményeit, és közös nevezőre hoztuk őket. Az egész folyamatot egy reggelig tartó masterelés zárta le.  

overseas.jpg

Ha már szóba került, mit kell tudni a most debütáló számról?
Márk: Eredetileg deep house jellegű számnak indult, aztán ahogy a fúvósok és az éneksávok is a helyükre kerültek, átment egy fasza elektropop slágerbe egy tök jó refrénnel meg jó dinamikus verse-kel. Jó lenne hallani valami nagyteljesítményű hangcuccon, mondjuk az A38-on, mert tökre érdekel, milyen lehet a basszus irgalmatlan hangerőn.
Oleg: Nincs mit mondani. Ahelyett, hogy strandolnánk, ilyeneket rakunk össze a meleg lakásban.

Terveztek klasszikus, sok számos lemezt vagy a trackek kiadásában látjátok a több lehetőséget?
Márk: Én tényleg nem vagyok benne biztos, de azt hiszem a zenei szakma még mindig album formátumban gondolkozik, tehát ez egy olyan keretrendszer, amihez nekünk is érdemes volna illeszkedni a kiadványainkkal. Amit én elképzelhetőnek tartok, egy album, ami egy idősávot összegez, amin belül a számok készültek és van valamiféle kohézió köztük. Tehát egy átfogó kiadvány keretein belül jelennek meg, de nem egy időpontban. Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy már valószínűleg egy éve az albumunkon dolgozunk, csak még nem jelent meg minden szám róla.

Mit terveztek még erre az évre?
Oleg: Nyaralást már tuti nem. Viszont lehet, hogy lesz egy harmadik klipünk ősz elején. Azt mindenki szeretni fogja. Egyébként számokat fogunk írni, és ha minden jól megy, koncertek is lesznek.
Márk: Mire ez az interjú megjelenik, valószínűleg már mindketten láttuk az új Batmant, szóval nagy tervek utána nincsenek igazán.

Advertisement
38,925KedvelőTetszik
3,060KövetőKövetés
3,520FeliratkozóFeliratkozás

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

LÁNGOLÓ PREMIEREK

Hirdetés

DALMEGOSZTÁS

Audiópartnerünk

Friss Lángoló