Hirdetés
Hirdetés

A hetvenes évek bűvöletében – The Qualitons-interjú (+ játék)


Június 25-én lép fel a Qualitons a Művészetek Palotájában a Hey June! Sorozat keretében, ahol némileg áthangszerelve adják elő saját dalaikat és feldolgozásokat. Ebből az alkalomból beszélgettünk Szőke Barnával, a zenekar gitárosával. Az interjú alatt egy játékot is találhat az olvasó, amivel belépőt lehet nyerni az említett koncertre.

Az utóbbi időben egyre kevesebbet bukkan fel a Qualitons neve a koncertajánlókban, miért vettetek vissza?
Teljesen jól látod, valóban nincs tele a naptár. Ennek több oka is van. Egyrészt a zenekar még mindig nem elég „fogyasztható”, és ez elengedhetetlen ahhoz, hogy több helyre hívják, sajnos az instrumentális zenére itthon még mindig kevesebben kíváncsiak, mint külföldön. Másrészt a zenekar alkotókedve is lankadt az év elején, de ez szerencsére mostanra kezd visszajönni. Túl voltunk egy nagyon mozgalmas éven és ezt ki kellett pihenni. Jelenleg készülünk a június 25-i koncertre.

Sokáig együtt dolgoztatok Kovács Katival, miért lett vége a közös koncerteknek?
Hiába érkezett sok felkérés a produkcióra, Kati már nem akart ebben részt venni. Elfáradt, amit teljes mértékben megértek, hisz nem könnyű egy kilenctagú zenekarral turnézni. Minden tiszteletem Katinak, hogy ezt ilyen sokáig bírta. Ennek ellenére eddigi pályafutásom legjobb korszaka volt, jó volt sok embernek nagyobb színpadokon játszani és továbbra is nagy rajongója vagyok Kovács Katinak!

A lemezetek több külföldi lista élére került, gyakran hívnak meg fellépni is?
Többször voltunk külföldön, de abból sosem elég. Egyrészt teljesen más a fogadtatása ennek a stílusnak, mint nálunk. Talán nem mondok nagy újdonságot azzal, hogy Magyarország túl kicsi ahhoz, hogy a rétegzenét fenntartsa. Ami nem mainstream, annak sok idő kell, hogy eljusson az emberekhez, hisz nincs mögötte marketing, és ha nem kitartó a csapat, akkor hamar elkopik a dolog. Szerencsére ellenpélda is van bőven, de nem véletlenül lett a Qualitonsnak német kiadója. Felkérések folyamatosan érkeznek külföldről és bízunk benne, hogy ez így is marad.

Mindig is törekedtetek a 60-as, 70-es évek érzésének visszahozására, nem csak a dalokkal, de a ruháitokkal is és a lemezetek is bakeliten jelent meg, mit jelent neked ez a korszak?
Tudom, hogy kicsit sznob dolog ezt mondani, de valahogy soha nem vonzott a zenében a sterilitás, ezért azt hiszem a hangzás tett rabjává első sorban. De a „60-70 évek érzése”egy igen tág fogalom. Volt ott minden. Nem véletlen, hogy folyton visszanyúlunk a pop kultúra hajnalához, és próbáljuk felidézni mitől is működik egy-egy dal vagy a divat. Nem azt mondom, hogy minden, ami a 60-as évekhez kapcsolható azt feltétel nélkül szeretem, de sok olyan zenei megoldás született már akkor, ami időről időre visszatér, és minden bizonnyal vissza is fog. A ruhákban meg sokkal nagyobb felszabadultságot látok, ami a hatvanas éveket illeti. Kár, hogy nem éltem akkor.

Mindannyian több zenekarban is játszotok, te például korábban a Planet 55 gitárosa voltál, most pedig a Hó Márton és a Jégkorszakban zenélsz. Hogyan férnek el ezek a stílusok egymás mellett?
Most is a Planet55 gitárosa vagyok, csak az jelenleg parkoló pályára került. Bár fölvettünk
egy kislemezt, de ezt még nem hoztuk nyilvánosságra. A Jégkorszakot meg imádom. Szerintem Marci (Horváth Márton) nagyon tehetséges dalszerző és születőben van egy igen jó csapat, télen várható is egy Hó Márton és a Jégkorszak-lemez, ha minden jól megy. Stílusok bőven megférnek egymás mellett, és szerencsére nem kell megerőszakolnom magam egyik formációban is. De a session zenész fogalmától igen távol állok. Próbálok inkább alkotóként részt venni minden zenekarban, mert sajnos az már kiderült, hogy nekem nehezebben megy mások gitározását hűen visszaadni, persze azért arra is van példa, hogy ez sikerül.

Emlékszel arra, hogy mi miatt kezdtél el gitározni? Kiktől tanultál a legtöbbet?
15 évesen vettem először gitárt a kezembe. Egy olyan formától vásároltam akkori Csehszlovák gyártmányú gyerek méretű gitárom, aki kiköpött mása volt Slash-nek, csak nem tudott gitározni, ezért eladta nekem. Sem behangolni, sem játszani nem tudtam rajta, de azért elkezdtem pengetni. Egy évre rá már annyira rajta voltam, hogy meggyőztem anyukámat, fizessen be magántanárhoz. Mivel már gimnazista voltam eszem ágában sem volt zene tagozatra menni, és amúgy is csak a rock zene érdekelt. Ez megtörtént, de csalódnom kellett, mert Marosvásárhely egyetlen magán gitártanára akkoriban egy egyetemista fiú volt, aki inkább klasszikus zenét próbált belém verni. Aztán átköltöztünk Magyarországra, itt elmentem Székesfehérvárra zeneiskolába kb. fél évet, meguntam, majd magántanárként Mohai Tamást választottam, aki remek gitáros, de engem egy lusta kis senkiházinak tartott ezért az Ő szárnyai alól is kikoptam . Eleinte nem volt tudatos, hogy zenész pályára lépjek, történelem szakra jártam, mindenki óvott ettől, mert ez nehéz, meg nem tisztességes munka. De aztán mégis gitáros lettem és bár tisztességes munkának tartom, valóban nehéz. Cserébe szabad ember vagyok. Tehát, a legtöbbet magamtól tanultam, és tanulok most is, azt sosem szabad abbahagyni. Igyekszem folyamatosan új dolgokat tanulni, meg kísérletezni azzal ami már megvan.

kk qualitons 12
Tavaly a Szigeten még Kovács Katival (Fotók: Nagy Attila)

Miben lesz más a koncertetek a Művészetek Palotájában?
Mivel sok vendég zenész lesz, a műsor összerakása a legnehezebb feladat. Kitalálni a felépítését egy ilyen estének, nagy kihívás. Nekünk ez egy rendkívüli feladat, ettől függetlenül nagy a nyugalom. Végül is imádjuk ezt csinálni, úgyhogy semmiben nem lesz ez más, mint egy jobb klubkoncert. Persze látványosabb lesz, meg színesebb, de végül ez is csak egy koncert.

Mivel készültök még ebből az alkalomból?
Az est tematikája egy zenetörténeti utazás, különböző korok zenei stílusát mutatjuk be a 70-es évek közepéig bezárólag. Természetesen mindezt a Qualitons előadásmódjával. Lesz klasszikus zenei megközelítés, indiai klasszikus zene, afrobeat, beat, funk, és korai rock-zene. Velünk lesz Andy Hefler aki énekel több számban is, továbbá a szokásos The Qualitons fúvós szekció: Bede Péter tenor és alt szaxofonon , Élő Márton pozanon, Meggyes Ádám trombitán, Weisz Gábor bariton és tenor szaxofonon. Továbbá Tóth Szabolcs szitáron és Mótyán Tibor tablán, Szarvas Dávid perkán. Ezen kívül egy nagyon látványos vetítés lesz, amely direkt erre az alkalomra készült és Vicsek Tibor tervezte. Meg egy nehéz szó: pszichedélia.

Hol lehet veletek találkozni a nyáron?
A budapesti koncert után majd augusztusban a Bánkitó Fesztiválon és augusztus 20-án az A38 teraszon. Aki pedig kíváncsi a másik formációmra, a Hó Márton és a Jégkorszak június 21-én a Millenárison lép fel, július 13-16-ig utcazenélünk a Veszprémi utcazene fesztiválon, de játszunk majd augusztus 4-én a Fehérvári Zenei Napokon is.

JÁTÉK!

Egy darab kétszemélyes belépő talál gazdára a június 25-i koncertre azok között, akik mondanak legalább három előadót, akiket a Qualitons fel szokott dolgozni. A megfejtéseket az info@langologitarok.hu címre kell beküldeni, a tárgyhoz pedig azt kell írni, hogy Qualitons – Müpa – Lángoló.

Advertisement
38,934KedvelőTetszik
3,064KövetőKövetés
3,670FeliratkozóFeliratkozás

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

LÁNGOLÓ PREMIEREK

Hirdetés

DALMEGOSZTÁS

Audiópartnerünk

Friss Lángoló