A Tidal 2021 novemberében vezette be Direct Artist Payouts funkcióját, ami egy merész lépés volt egy felhasználóközpontúbb jogdíjkifizetési rendszer felé. A program során minden Tidal HiFi Plus-hallgató havi előfizetésének 10 százalékát átirányították az adott felhasználó által legtöbbet streamelt előadó felé. Tehát ha mondjuk én Stevie Wondert hallgattam az adott hónapban nagyon sokat, akkor a 2999 forintom tíz százaléka nála landolt, a többi pedig a Tidal felosztási szabályzata szerint került az előadókhoz.
A Tidal viszont április egytől leállította ezt a funkciót, amire Jesse Dorogusker vezérigazgató azt a magyarázatot adta, hogy 70 ezer művész vett részt a programban, köztük 500 ezer dollárt osztottak szét, és ez messze elmarad a cég által meghatározott céltól. Dorogusker elmondta, hogy emiatt le is állították a programot, viszont szeretnének valami jobbat, aminek tényleg van hatása a művészekre. A vezérigazgató szerint a Direct Artist Payouts csak a felhasználó első számú előadójára összpontosított, ami sokkal, de sokkal kevesebb teret hagyott a feltörekvő művészek fizetésére.
Dorogusker azt mondta, hogy a Tidal emiatt a feltörekvő művészeknek szóló Tidal Rising programjára helyezi a hangsúlyt azáltal, hogy több mint tízszeresét fekteti be annak, amit a Direct Artist Payoutson keresztül fizettek nekik. Ez nem feltétlen pénzt jelent, hanem oktatást, egyéni promóciót, de Dorogusker jövőbeli direkt módon finanszírozásról is beszélt, nem részletezve a dolgot.
Ennek hátterében a Universal Music Grouppal kötött partnerség lehet, aminek a célja, hogy együtt dolgozzanak egy olyan innovatív, új gazdasági modellen a zenei streamelés terén, amely jobban jutalmazza a művészek által nyújtott értéket, és jobban tükrözi a Tidal előfizetőinek elkötelezettségét az általuk legjobban szeretett előadók felé.
Ez utóbbi lehet az, amiről Dorogusker mint jövőbeli direkt módon finanszírozásról beszélt, tehát valamilyen módon továbbra is lenne amolyan kedvenceknek való többet fizetés, de egyelőre nem tudni hogyan.
Szóval most egyelőre visszaállt a régi rend a Tidal-előfizetéseknél, és a Hifi Plus csupán hangminőségben ad többet, mint az olcsóbbik testvére.