Hirdetés

A Microsoft laptopja az összes kamunak tűnő ígéretét betartja

Teszten járt nálunk a Microsoft Surface Laptop Go 2, ami tulajdonképpen egy vállalati felhasználásra is szánt, könnyen mobilizálható eszköz, és eddig joggal mondja azt az olvasó, hogy nem túl izgalmas, de kiderült, hogy a Laptop Go 2  legnagyobb előnye az, hogy jóval több annál, mint amit a reklámszövegben állítanak róla, és így már rögtön érdekesebbé válik a dolog.


A Surface és a Microsoft

A Surface eszközökről két dolgot szoktak kiemelni, az egyik az az, hogy ez tulajdonképpen a Microsoft válasza az Apple termékekre, illetve, hogy ezek is irgalmatlanul drágák. Az első része ennek az állításnak onnan fakad, hogy ezek az eszközök is baromi jól megdizájnolt, cuccok, és hát annak a prototípusai, hogy hogyan kell működnie a Windowsnak, ha az egy olyan eszközön fut, amit házon belül terveznek. A másik állításban pedig nyilván nem tisztünk igazságot tenni, a 330 ezer forint körül beszerezhető laptopnál persze vannak jóval olcsóbbak is, és azt sem állítjuk, hogy ez egy bárki számára elérhető árkategória, de nem is olyan kiemelkedően magas, hogy azonnal luxuscikknek kiállítsuk ki, mert a piacon hasonló specifikációkkal rendelkező laptopot lehet drágábban találni.

Hurcolászásra tervezve

A Microsoft Surface Laptop Go 2 a hivatalos ismertető szerint egy kecses, könnyű laptop, amellyel bárhol lehet dolgozni. Nagyjából egyébként ezt szokták mondani az összes laptopra a gyártók, csak nem mindig igaz.

A teszthez két utazásra vittük magunkkal a gépet, az egyik az klasszikus munkautazás, abból is a húzósabb fajta, vagyis a berlini IFA, ahol egyik bejelentésről megy az ember a másikra hosszú távokat egész nap, közben viszonylag limitált lehetősége van tölteni a gépet, és az esetek többségében géppel az ölében ülve ír cikkeket. A másik pedig egy félig munka, félig nyaralás, ahol a kikapcsolódásra is jó ha jut idő, de azért online meeting, munka és klasszikus céltalan netezgetés is a program része. Az ígéret szerint tehát pont ezek azok az élethelyzetek, amire ezt az eszközt tervezték.

Vékony, könnyű, és kis helyen elfér. Fotó: Lángoló

Egész nap készen áll

Mikor laptopot visz magával az ember egy utazásra, akkor két buktatója van az egésznek, az egyik az, ha minden helyre magával kell vinni a töltőt is, a másik pedig az ha nagy és ezzel együtt nehéz a gép. Persze ha könnyű, de cserében használhatatlanul kicsi, az sem a legjobb megoldás.

A Surface Laptop Go 2 külsőre kicsinek tűnik. Elfér könnyedén a táskában, és elsőre valóban megijed az ember, hogy mennyire tud majd rajta gépelni, vagy túl kicsi lesz-e a képernyője, de a 12,4 hüvelyk tökéletesnek bizonyult, a billentyűzet pedig úgy is kényelmes, hogy alapvetően itt nem csak e-mailek, hanem cikkek és interjúk gépelése volt a feladat a lehető legkevesebb elütéssel, amit sokszor egy hagyományos méretű billentyűzeten sem sikerül tökéletesen kivitelezni. Vagyis az első akadályt vette, belefér könnyedén a táskába, és tényleg baromi könnyű, tulajdonképpen azt kell, hogy mondjam, hogy a minden hülyeséggel megpakolt pénztárcám vagy a neszesszerem valójában hasonlóan nehéz volt mint a laptop.

A másik sarkalatos pont az akkumulátor, amire nem lehet panasz, ugyanis egy töltéssel bőven kibírta az egész napos munkát, olyannyira hogy mikor jelez a gép, hogy már tölteni kellene, akkor az egy egész konkrét jelzés a felhasználó számára is, hogy most már ideje lenne abbahagyni a munkát, mert túl is futott a nyolc órán.

Csak bedobod a táskába. Fotó: Lángoló

Hatékony munka, önfeledt szórakozás

Az érintőkijelző már nem olyan nagy truváj egy laptop esetében, aki azonban hozzászoktatja magát, annak valóban jóval egyszerűbbé válik például a képernyőkivágások kezelése, de egy Excel file-t is egyszerűbb úgy töltögetni, ha egyik ujjal a megfelelő rubrikára nyomok, másikkal pedig számokat gépelek. Rajzolni nyilván egyszerűbb egy tableten, vagyis jelen esetben a hibrid Surface eszközökön, de például egy online meeting közben mutogatni, bejelölni valamit a megosztott kijelzőn sokkal egyszerűbb és természetesebb. Apropó online meeting, a kamerája és a hangszórója valóban tökéletes ehhez, és ez alatt nem azt értem, hogy jól homályosítja-e el a hátteret, hanem hogy mindenfajta extra fény és hasonló megoldások nélkül sem a szokásos vizihulla-zombi képet láthatják a kollégák, hanem egy sokkal élesebb és természetesebb verziót. És persze itt jön az, hogy a Microsoft a saját eszközét a saját megoldásaira optimalizálja, a Teams értekezleteknél könnyedén lehet a mikrofont némítani.

De olyan apróságok is tökéletes munkagéppé teszik, hogy dokkolóval nagyon egyszerűen megy az, hogy a munkahelyen is ez legyen fő gépünk, miközben egy klasszikus, nagy méretű képernyőt nézünk, vagy hogy a cserélhető SSD is mennyit segít abban, hogy valóban hosszú időre lehet a mindennapok társa. És ha ehhez még ott vannak a felhő alapú szolgáltatások, azzal tényleg azt lehet elérni, hogy a munkahely ne egy földrajzi cím legyen, hanem tulajdonképpen egy laptop.

Aztán ha vége a munkának, jöhet a szórakozás, amit érdemes azzal kezdeni, hogy a kijelzőt kicsit megtiszítjuk az ujjlenyomatoktól. Apropó kijelző, az 1536 x 1024 PixelSense kijelző nem fárasztja a szemet és filmek nézéséhez is tökéletes, és ehhez hozzátesz az is, hogy kifejezetten jól szól. Nyilván nem kell mozihatást várni, de mivel ritka az, hogy egy egész család egy laptopot üljön körbe, és várjon olyan élményt mint egy moziban, ezért ez talán nem is várható el feltétlenül.

Munkában és szórakozásban is segít. Fotó: Lángoló

Kinek és miért?

Két hibája van ennek a laptopnak, az egyik az egy visszatérő Surface-hiba, a magyar billentyűzet hiánya. Igaz az is kiderült, hogy nagyjából egy óra gépelés után ez a hiba már kifejezetten észrevehetetlen, és a saját gépemhez visszatérve is lelkesen nyomogatom az altgr+j kombinációt, hogy előhívjam az í-t. A másik azonban a töltőfej. Nagyon klassz, hogy kicsi, hogy odapattan a mágnesnek köszönhetően, de személy szerint sokkal jobban élvezném ha USB-C lenne, hogy az állandó mászkáláshoz, netalán nyaraláshoz elég legyen csak a laptop töltőjét vinni, és azzal lehelhessek életet a telefonomba is. Ez lenne valójában az igazi előnye a kifejezetten hurcolászásra tervezett és valóban ideális méretű, vékonyságú és súlyú laptopnak. És azoknak is van egy rossz hírünk, akik szeretik a minél több portot, ezen ugyanis -nyilvánvalóan amiatt, hogy a gép vékony maradhasson- csak egy USB-C, USB-A és egy jack port kapott helyett, ami nem biztos, hogy mindenkinek elég.

Mégis az az igazság, hogy a Microsoft Surface Laptop Go 2 tetszik. Azért mert kompakt, mert sikerült megoldani, hogy a mérete ellenére a kijelző nagy tudjon maradni, a gépelés pedig baromi kényelmes, mert a 12-13 órás működési idő baromi kényelmessé teszi, hogy nem kell tölteni nap közben, és egy percig nem éreztem azt, hogy ne lenne elég. Nyilvánvalóan minden Windows-alkalmazás tökéletesen fut rajta, és még amiatt sem omol kardjába, mert minden unszolás, biztatás, fenyegetőzés vagy könyörgés ellenére sem az Edge lett az alapértelmezett böngésző, hanem gyorsan fut rajta a Chrome is.

Nem állítom, hogy aki otthoni netezgetésre keres gépet, annak ez a jó választás, de aki gyakran viszi magával a laptopot, és szeret minél kevesebb dolgot pakolni, és egy helyen kezelné a céges életét és a magán dolgait, esetleg a gyerek is használná az eszközt tanuláshoz, azoknak tökéletes választás lehet, és ennyi használat után is tisztán látszik, hogy ez jóval több annál, minthogy egy kecses és könnyű gép. Ez egy olyan gép, ami valóban elkísér bárhova, miközben baromi jól néz ki, nem hagy cserben a nap közepén ha nincs veled a töltőd, és elég erős is ahhoz, hogy ne érezd úgy, hogy bármit is feláldoztál a könnyű hurcolhatóság oltárán.

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

39,098KedvelőTetszik
3,067KövetőKövetés
4,950FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
https://www.livenation.hu/show/1481523/des-rocs/budapest/2024-10-12/hu

Tesztek