A tavalyi évben már írtunk hosszabban a Sziget zöld törekvéseiről, aminek egyik pontja volt az egyedülálló módon működő repohár rendszer, amibe már tavaly beleakadtunk a buli végén, de annyira lesokkolt, hogy nem írtunk róla. Na de majd most!
A repohár ugye egy elviselhető helyettesítése az egyszer használatos műanyagpoharaknak, és ha jól belegondolunk, akkor a pohárhasználati díj, azaz jelen esetben a 400 Ft vissza nem igényelhető összeg is, ami minden pohárvásárlást követő visszaváltás után a fogyasztót terheli, valahol elfogadható. Ezáltal értékesebbé válnak a poharak, és az eredetileg is tervezett célt hivatottak beteljesíteni; mérséklik a műanyagpoharak felhalmozását és eldobálását, azzal is hogy ösztönzik az embereket, hogy minél kevesebbet vásároljanak belőle. Ez első évben sokak számára meghökkentő volt, hiszen eddig még nagyon kevés rendezvényen, vagy egyáltalán nem is találkoztunk vele.
Szóval a rendszer lényege, hogy mikor kikérjük az első italunkat, amit vagy három-, vagy ötdecis pohárban adnak, akkor a pohárra nyolcszáz forintot számolnak, ebből viszont csak négyszáz forintot tudunk visszakapni, de azt se olyan egyszerűen.
Szintén a tavalyi cikkben említettük meg a Green Sziget pontokat, ahol visszaválthatjuk a poharainkat, és visszautalják a négyszáz forintot, ha sérülésmentesen adjuk le a repoharat vagy rekorsót. Bonyolítja azonban a rendszert, hogy a poharak visszaválthatók tokenekre, azonban a tokenek közvetlenül nem válthatók pénzre. Amennyiben kiürült a poharunk, és nem szeretnénk cipelni, a pultoknál becserélik nekünk tokenre őket, aminek szintén van külön szabálya. Egy repohárért vagy rekorsóért egy token jár, de ha visszaváltható felespoharat veszünk, aminek darabjának négyszáz forint a betétdíja, abból már kettőre van szükségünk, hogy ki tudjunk váltani egy tokent. Viszont korábbi évben szintén a Szigeten vásárolt poharat nem lehet ideire váltani, ennek értelmében tokenre sem, illetve a máshol visszakapott tokenek sem cserélhetők pohárra a helyszínen.
És mint már említettem, a token nem váltható pénzre, tehát ha tokenek vannak nálunk, azt előbb ez italos pultnál poharakra kell cserélni, majd visszamenni a Green Sziget pontokhoz, ahol pedig pénzre váltják, de még ebben is van egy csavar, mivel a visszaváltó pontokon egyszerre csak kettő pohár árát térítik vissza.
A rendszernek a működését egyébként pontról pontra, átláthatóan leírják minden Green Sziget Point plakátjára, valamint a Sziget Útlevélben is megtalálható, hogy mi a módja annak, hogy visszatérítsék az összeget nekünk. Viszont a környezetbarát törekvések és az időmegtakarítás egyik érthetetlen pontja volt számomra, hogy miért csak két poharat lehet egyszerre becserélni a Sziget Green Pointokon, erre pedig azt a nemes egyszerű választ kaptam az egyik helyszínen, hogy mert ez a szabály.