December lévén valószínűleg már mindenki bőven túladagolta magát a hangmintázott száncsengőkkel, melyek állandó kísérői az ilyenkor mindenhonnan ömlő karácsonyi slágereknek. Amik elől jószerivel elmenekülni sem lehet, hiszen a sarki vegyesboltban bármikor orvul ránk támadhat a személyzet által hallgatott rádióból Mariah Carey, hogy elénekelje, csak a hallgatót akarja karácsonyra. Nahiszen! Meg persze ott van a Wham! és a Last Christmas, ami a szó szoros értelmében nem is a karácsonyról szól. Bizonyos szempontból ez is egy olyan, széles körben félreértett szerzemény, mint a The Police-tól az Every Breath You Take, amiről rengetegen gondolják, hogy egy kedves szerelmesdal, miközben sokkal inkább a birtoklásról, a féltékenységről szól. Tanulságos: ha megkapargatjuk a felszínt, még az unalomig hallott világslágerek is érdekesek lehetnek. Mint amikor felfedezünk néhány új részletet az amúgy ezerszer látott Mona Lisa hátterében. Mivel úgyis szezonja van, és a Last Christmas indította el ezt a gondolatmenetet, vegyük sorra, mit érdemes tudnunk róla, hátha legközelebb ezek is eszünkbe jutnak!
1. A dal George Michael gyerekszobájában született
A Last Christmas 1984-ben íródott egy olyan napon, amikor George Michael és a Wham! másik fele, a gitáros-vokálos Andrew Ridgeley meglátogatta az énekes szüleit. Miközben tévét néztek, Michael egyszercsak felrohant az emeletre, korábbi gyerekszobájába, és körülbelül egy óra alatt megírta a dalt. Ridgeley később úgy nyilatkozott, hogy társa zenei alkimistaként a karácsony lényegét desztillálta zenévé, az elárult szerelemről írt szöveget pedig mesteri húzásnak nevezte, mivel sokan tudtak vele azonosulni.
2. Igazából nem is a karácsonyról szól
Bár ezt a poént már lelőttük a bevezetőben, érdemes bővebben is kifejteni. A Last Christmas szövegében szó sincs Mikulásról, rénszarvasokról, száncsengőről, hóról, meg úgy általában semmiről, ami a karácsonyhoz társítunk képzeletben. Az ünnep mindössze díszletként szolgál egy beteljesületlen szerelem történetéhez, ami történetesen december 25-én kezdődött, amikor a szerző, ahogy a dalban fogalmaz, odaadta a szívét valakinek, aki másnap el is ajándékozta azt.
3. A dalban minden hangszeren George Michael játszik
A Wham! 1984 augusztusában, tehát közel sem stílszerű időpontban rögzítette a Last Christmas-t. A londoni Advision Studios felvételi helyiségében George Michaelen kívül, aki egyben a produceri feladatokat is ellátta, csak Chris Porter hangmérnök és két asszisztens, Paul Gommersal és Richard Moakes tartózkodott ekkor. Az, hogy a szerzeményt teljes egészében az énekes írta, nem volt újdonság, hiszen egészen a Wham! kezdeti időszakától elfogadott tény volt, hogy a duó két tagja közül ő rendelkezik jobb dalírói vénával – Ridgeley lemezenként egy-két dalban volt csak társszerző. Az viszont kevésbé volt gyakori, hogy minden hangszert ő kezeljen. A fő szólamokat egy LinnDrum dobgép és egy Roland Juno-60 szintetizátor szolgáltatta, előbbit Michael maga programozta, utóbbin pedig, annak ellenére, hogy akkoriban távolról sem volt zongorafenoménnek nevezhető, szintén ő játszotta fel az összes sávot, két-három ujjal lepötyögve a dallamokat. A megfelelő hangulatról némi karácsonyi dekorációval gondoskodott, aminek beszerzése nyár végén azért még Angliában is mókás feladat lehetett.
4. Csak 2021-ben lett listavezető Angliában
Ahogy az Igazából szerelem című filmből is kiderül, a karácsonyi slágerlista vezető helyének megszerzése nagy elismerésnek számít az Egyesült Királyságban. Megjelenésekor a Last Christmas csak a 2. helyig jutott, és több mint 35 éven át volt ez a dal minden idők legnagyobb példányszámban eladott brit kislemeze, ami nem jutott fel a lista élére. Ugyanakkor megjelenése óta stabilan felbukkan a listákon karácsony táján, és 2021. január 1-jén, az eredeti megjelenés után 36 évvel az eredeti megjelenés után végül összejött az első hely, majd rákövetkező évben duplázott is. Sajnálatos módon a szerző, George Michael ezt már nem érhette meg.
5. Az a bizonyos „másik” karácsonyi dal
A sláger, ami megjelenésekor megelőzte a Last Christmast a listán, a későbbi Live Aidet is szervező Bob Geldof által összehozott Band Aid Do They Know It’s Christmas című, az etiópiai éhezők megsegítésére kiadott jótékonysági kislemeze volt, melyben szerepelt az akkori brit popzenei élet többtucatnyi előadója – Bono, Sting, Phil Collins, Boy George, a Duran Duran és a Spandau Ballett tagjai, és még nagyon sokan mások -, beleértve magát George Michaelt is. Amellett, hogy közreműködött a Do They Know It’s Christmas-ben, az énekes a Last Christmas-ből származó bevételeit is az afrikai ország javára ajánlotta fel.
6. A videó
A Last Christmas klipjét a svájci Alpokban, egy Saas-Fee nevű helységben forgatták. A kisváros 1800 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, és összesen tizenhárom 4000 méter feletti hegycsúcs található a környékén, nem csoda, hogy a téli sportok kedvelői „az Alpok gyöngye” néven is emlegetik a helyet. A rendező Andrew Moharan volt, akinek a nevéhez a Hegylakó nem túl emlékezetes 3. része és számos reklámfilm mellett RENGETEG klasszikus videóklip fűződik, pályafutása során egy rakás A-listás előadóval és zenekarral dolgozott ebben a minőségében. Csak néhány név a portfólióból: AC/DC, a-ha, Bobby McFerrin, Cyndi Lauper, Extreme, Guns N’ Roses, Michael Jackson, Ozzy Osbourne, Pet Shop Boys, Tina Turner, Van Halen, és megint csak nagyon sokan mások.
7. Véletlen hasonlóság vagy plágium?
A kislemez megjelenése után, a nyolcvanas évek közepén a Dick James Music kiadóvállalat beperelte George Michaelt a Can’t Smile Without You című, többek között a The Carpenters és Barry Manilow által is felvett szerelmesdal szerzői, Christian Arnold, David Martin és Geoff Morrow nevében, akik valószínűleg az elfogadhatónál több hasonlóságot fedeztek fel a két szerzemény között. Chris Porter, a Last Christmas hangmérnöke később úgy nyilatkozott, a vádakat ejtették, miután egy szakértő a tárgyalás során körülbelül 60 olyan dalt mutatott be a bíróság előtt, amelyek hasonló akkordmenetre és dallamra épülnek. Mi semmi esetre sem szeretnénk bármire célozgatni utólag, de mindenképpen érdemes és érdekes meghallgatni a két számot egymás után. (És ha azzal megvagyunk, elindíthatjuk Szikora Róbert és az R-GO „Szép karácsonyt!” című felvételét, ami szintén ott lehetett volna a több mint 60 között, kár, hogy hat évvel később jelent meg az Áll még a vár című lemezen, de bizonyára ez is véletlen, a videóklippel együtt.)
8. Több mint 20 feldolgozása ismert
A dalt rengetegen felvették megjelenése óta, összesen 21 feldolgozása ismert, a teljesség igénye nélkül olyan eladóktól, mint Ariana Grande, a Backstreet Boys, Hilary Duff, Good Charlotte, a Ariana Grande, Gwen Stefani, vagy Taylor Swift.
9. Múlt karácsony
2019 novemberében mutatták be Paul Feig Last Christmas, magyar változatban Múlt karácsony című filmjét, a dal által ihletett romantikus vígjátékot, melynek főszerepét a Trónok harcából ismert Emilia Clarke játszotta. George Michael még élt, amikor David Livingstone producer előállt a film ötletével, és az énekes áldását is adta a projektre, egy feltétellel: Michael kikötötte, hogy az Oscar-díjas színész, író és producer, Emma Thompson is vállaljon szerepet vállaljon a film elkészítésében. Thompson társszerzője volt a forgatókönyvnek, és végül a filmben is szerepelt, akárcsak Andrew Ridgeley, aki szintén feltűnik egy kameószerepben.
10. Whamageddon Warriors
A dalt, mondjuk úgy, kevésbé kedvelők közül néhányan egy Whamageddon nevű internetes játékot indítottak, melynek lényege, hogy a résztvevőknek minden év december 1. és 24.-e között el kell kerülniük, hogy meghallják és felismerjék a dalt. A játékszabályok pofonegyszerűek: ha bármilyen körülmények között meghallgatod a Last Christmas eredeti Wham! verzióját, vesztettél. A remixek és feldolgozások nem számítanak. Miután kiestél, a közösségi oldaladon a #Whamageddon hashtaggel be kell ismerned, hogy kudarcot vallottál, és persze várhatod, hogy a játékra jelentkező ismerőseid is ugyanerre a sorsra jussanak. A szabályok tiltják, hogy szándékosan a Whamhallába küldd a barátaidat, tehát nem tehetsz olyat, hogy mondjuk egy előkarácsonyi buli csúcspontján YouTube DJ-ként elindítod a videót, hogy tömeges Whamageddont idézz elő. Mi szóltunk.
Források: Mental Floss, Wikipedia.org, Songfacts.com