Az idei adventi időszakban debütál az Unicum Akusztik, az ikonikus márka különleges zenei projektje. Az Unicum a Bagossy Brothers Company-val forgatott live session videója egyedülálló látvány- és hangzásvilágot bemutatva teremt hiánypótló platformot a hazai zeneipar tehetségei számára. A zenészek a felvétel során élőben, rendhagyó helyszíneken mutathatják meg, hogy mély szakmai tudással, elhivatottsággal és innovatív ötletekkel milyen unikális produktumot hozhatnak létre.
Az Unicum Akusztik első epizódjában a Bagossy Brothers Company, a varázslatos Gerbeaud Cukrászdában játssza el három kiválasztott dalát, mely kivételes alkalmat biztosít arra is, hogy a korábbi kedvencek mellett a közönség a zenekar legfrissebb, Ünnep című dalát is meghallgassa a rendhagyó produkcióban. Az évszázados múltra visszatekintő italmárka, az Unicum Akusztikkal párhuzamot teremt a zenei tehetség és az italkészítés között, hiszen mindkét alkotói folyamat magasfokú szakértelmet és elkötelezettséget igényel. A végeredmény mögött mindenkori érték: a valós teljesítmény áll.
A cukrászdában felcsendül a közönségkedvenc Visszajövök, valamint a Parno Graszt zenekarral közösen szerzett dalukat, a Fújj meg szélt, itt „szólóban” adhatták elő. Ráadásul egyfajta premierként is tekintenek a felvételre, hiszen eljátszották frissen megjelent karácsonyi albumuk címadó dalát, az Ünnepet, amely hűen tolmácsolja a fiúk karácsonyhoz fűződő viszonyát: ebben a család középpontban áll, akárcsak az Unicum márka-értékrendjében. Az Unicum Akusztik live sessionből így olyan különleges felvétel született, amely mostantól bármikor elérhető, és extra művészi tartalmat ad a dalhoz.
Nem klasszikus értelemben vett színpadon, de mégis kamerák előtt léptetek fel újragondolt akusztikus dalokkal: debütált az Unicum Akusztik. Honnan indult a koncepció, mi vonzott a közös munkában?
Norbi: Közel állnak hozzánk azok a – főként – külföldi videók, amelyekben hangulatosan bevilágított, esetleg extrém vagy bohéman hétköznapi helyeken játszanak zenekarok. És egyszer csak egy ilyen lehetőség termett előttünk is. Amikor pedig jön egy ilyen, Magyarországon egyedülálló kezdeményezés, és ráadásul mi lehetünk az elsők, akik megjelenünk benne, az természetesen külön öröm és megtiszteltetés számunkra.
Laci: Hazai szinten hiánypótló az a zenei platform, amit az Unicum létrehozott, hiszen az akusztikus élő formátum alapvetően a koncertezéshez, míg a hangrögzítés a lemezfelvételek folyamatához kapcsolódik. Az Unicum Akusztikban az élő hangkeverés párosul egy pompás helyszínnel és a feladatunk, hogy valami egyedit hozhassunk létre. Ráadásul az Unicum megkerülhetetlen, számunkra egyfajta kabala-ital, biztos, hogy mindig van a backstage-ben koncertjeink során.
Milyen kihívással szembesültetek az Unicum Akusztik felvétel során?
Laci: Mindig is szerettük kicsit a komfortzónákon kívülálló közegbe vinni a dalainkat, a Gerbeaud miliőjén is rögtön azt éreztük, hogy új színt és ízt ad a dalainknak és a mondandónak. Még nekünk is mást jelentenek ebben a formában. Különleges kihívás elhagyni nemcsak az album- hanem a koncertverziót is, és élőben valami egészen frisset alkotni. A legizgalmasabb az élő adás rögzítésében, hogy a klippel ellentétben az eredmény az itt és mostban születik.
Norbi: Mindenképp szerettük volna valahogy különlegessé tenni a három nótát, amiket a Gerbaud-ban játszottunk, ezért picit átalakítottuk őket, Unicum Akusztikra szabva. Az volt a cél, hogy ne csupán a megjelenési forma, de a hangzásvilág is rendhagyó legyen. Az itt és mostnak tényleg van egy külön varázsa: számunkra is egyszeri és megismételhetetlen alkalom volt, hogy a Gerbaud helyszínén adhattuk elő a Visszajövök, a Fújj meg szél és a legújabb, Ünnep című dalunkat.
Az Unicum hívószavai a projekt kapcsán: valódi, mély szakmai tudás. Zenészként mit jelent számotokra profinak lenni a szakmában?
Laci: A zenélés az életünk, a szakmánk, a lételemünk, ez nem hobbi. Komolyan kell venni, számolni vele a mindennapokban, priorizálni. Fontos a fejlődés, és az, hogy megfeleljünk a közönségünknek, de alapvetően a saját, belső elvárásunknak kell megfelelnünk.
Miért ezeket a dalokat adtátok elő?
Norbi: Nagyon rég bennünk van ez a karácsony-életérzés, és már próbálkoztunk is hasonló dalokkal. Megírtuk az Ünnep című nótát, amelyhez egy egész karácsonyi lemez is elkészült, azonos címmel. A Fújj meg szél című nótánkat adtuk még elő a projekt keretében, ami azért különleges, mert a Parno Graszt nélkül még sehol máshol nem hallhata a közönség, és eddig csak élőben játszottuk. Ez most egy olyan live session, amit majd újra és újra megnézhetnek és meghallgathatnak az emberek, és egy picit mást ad hozzá a dalhoz. A jól ismert Visszajövök című dalunknak volt egy olyan akusztik változata, amit pár évvel ezelőtt egy medvelesben vettünk fel, és ezt a változatot próbáltuk a Gerbaud-bamegidézni. Azt gondolom, a dal szuperül illik abba a felemelő atmoszférába, amelyet a videóban láthatunk.
Laci: A Visszajövök egyébként azért is került be, mert téliesre fordult az idő, beköszöntött a hideg, úgyhogy különösen jól esett, hogy egy ilyen téli időszakban adtak nekünk egy kis meleget. Ezt az érzést mindenképp be is szerettük volna csempészni a végeredménybe.
Norbi: Ráadásul mivel az Ünnep a karácsonyi lemezünk címadó dala, így mindenképp premiernek minősül, hogy itt játszottuk először élőben, izgatottak is voltunk. A többi dal benne van a vénánkban, ez pedig mégiscsak egy új nóta számunkra is. Az egész közeg nagyon illett az Ünnephez, így mesés kölcsönhatás valósult meg: az Unicum, a Gerbeaud és a dal nagyon jól álltak egymásnak. Úgyhogy igen, ebből a szempontból ez mindenképp egy premier, számunkra főleg, és majd a közönségnek is az lesz.
Mit ad Nektek értékteremtés szempontjából a projekt?
Laci: A Gerbaud különleges helyszínéből adódóan a végeredménynek lett egy magával ragadó atmoszférája, bensőséges, ugyanakkor nemes hangulata. Szívesen láttuk viszont magunkat ebben a környezetben, úgyhogy külön öröm volt számunkra, hogy ott lehettünk. Abszolút otthonosan éreztük magunkat, ha másért nem, amiatt is, hogy egész évben járjuk az országot, de ide is elkísért a stábunk, a hangosítás, a fénytechnika, a roadok. Így tényleg olyan volt, mintha megérkeztünk volna valamilyen koncerthelyszínre, csak ennek mégis kicsit más a lényege. Tehát ez a produkció nem úgy szólt a közönségről, ahogy egy élő koncert. Itt létrehoztunk egy kicsit befelé fordulóbb, különleges terméket, amit a közönség bármikor visszanézhet majd az interneten. Szóval maradandót tudtunk alkotni ebben az új miliőben.
Norbi: Jó alkalom volt a projekt arra is, hogy tolmácsoljuk a karácsonyhoz fűződő érzéseinket, az Ünnep című dal pontosan át tudja adni az üzenetünket. Nálunk a karácsony alapvetően a családdal fonódik össze, és ebben ugyanazt képviseljük, mint az Unicum. Az Unicum Akusztik Live sessionből így olyan különleges felvétel született, amely extra művészi és érzelmi tartalommal rendelkezik.
A zenekar tízéves fennállását ünnepelve mondhatjuk, hogy bővelkedtek az extra művészi és érzelmi tartalomban. Hogyan ünneplitek a jubileumot?
Laci: Az elmúlt tíz évünket egy albumba foglaltuk, 300 oldalon keresztül 800 fekete-fehér fénykép meséli el a történetünket. A 10 éve úton c. kiadványunkban a fotókat rövid írások fogják össze, és helyezik kontextusba. Jól esett nosztalgiázni a képek válogatásánál, a könyvet lapozva pedig hihetetlen, hogy milyen gyorsan elteltek ezek az évek, mennyi minden történt és milyen gyorsan, ennek kézzel fogható eredményeképp született meg ez a fotókönyv, amit már bárki fellapozhat. Különösen kedves a történetünket újraolvasni, azért is, mert feleségem, Bíró Barbi segített nekünk szavakba önteni az emlékeinket.
És a mozivásznon is megjelentetek…
Norbi: Márciusban az MVM Dome-ban volt a 10 éves jubileumi teltházas nagykoncertünk, ahol a koncertfelvételeket 16 különböző kamerával rögzítettük. Akkor a film ötlete még elég távolinak tűnt, de mindenképp szerettük volna, ha a koncerten készített felvételek jó minőségben fennmaradnak. Ezeknek nagyon jó hasznát vettük a könyvvel azonos nevű 10 éve úton zenei dokumentumfilmünk elkészítésénél. A több mint kétórás filmben kilenc dalunkat hallhatja a néző, ezen kívül rengeteg interjú is belekerült azokkal a személyekkel, akik fontos szerepet játszottak a zenekar életében, az elmúlt 10 évben.
Az egyikük Sáji Róbert, aki operatőrként dolgozott együtt velünk a klipforgatásokon és kísért minket az utazásokon. Neki köszönhetően óriási werkfotó és -videógyűjteményünk van: a kezében szinte mindig forgott a kamera, amellyel megörökítette a fontos pillanatainkat. Izgatottan vártuk a december 8-i bemutatókat és a közönségtalálkozókat, szerencsére nagyon jó visszajelzéseket kaptunk. Ha bárki lemaradt, ne csüggedjen, lesznek még vetítések Magyarországon és a határon túl is.