Hirdetés

Tízből kilenc ember szerint új telefont venni pénzkidobás

Kétezer brit megkérdezésével zajlott az a kutatás, aminek eredménye szerint az emberek 90 százaléka szerint pénzkidobás a legújabb telefont megvenni.

A megkérdezettek többsége beleunt abba, hogy lépést tartson a technológiával, és az is kiderül, hogy az emberek többségének elege van abból, hogy egy vagyont költsön új készülékekre. Az eredmények szerint

a megkérdezettek harmada tervezi, hogy jóval kevesebbet költ a következő két évben telefonra és kütyükre.

Az emberek jelentős része mindezt úgy tervezi, hogy olcsóbb vagy régebbi modellt preferálna a vásárláskor, de sokan vannak azok is, akik a használt telefonok piacán néznének szét. Ez már csak azért is izgalmas, mert a MusicMagpie elemzése szerint sok modell a piacra kerülés után fél évvel már az eredeti árnál 20-40 százalékkal olcsóbban is beszerezhető, vagyis sok esetben az is spórolást jelent, ha nem azonnal, csak egy kicsit később szerzi be valaki az új készüléket, amikor már megjelennek az első akciók.

Muszáj megvenni

68 százaléka a válaszadóknak úgy érezte, mintha nem lenne más választása, minthogy megvegye a legújabb modellt, ebben egyébként közrejátszik az is, hogy az új készülékektől hosszabb élettartamot várnak, vagyis ha már kifizetnek érte annyit, akkor nem csak azt várják, hogy az évekig hiba nélkül működjön, de például azt is, hogy folyamatosan érkezzenek rá a nagyobb frissítések is. 72 százalék viszont tart attól, hogy az újabb modellek, főleg azok első szériája sokkal bugosabb lehet, így szerintük már csak azért is érdemes várni, hogy az esetleges hibákat kijavítsák.

Az emberek négyötöde pedig azt mondta, hogy egyáltalán nem érez olyan hatalmas különbséget egy legújabb és egy az előtti modell között.

Sokan pedig nem akarnak új funkciókhoz hozzászokni. Egyébként valóban érdemes megnézni, hogy például a Samsung S10+ készülékekhez most milyen áron lehet hozzájutni, hogy az új Apple telefonok bemutatása után mennyibe kerülnek majd a korábbi modellek, vagy hogy a Huawei és Honor korábbi csúcstelefonjaihoz mennyiért lehet most hozzájutni.

Fotó: Priscilla Du Perez / Unsplash

Mi van a frissítéssel?

2019-ben a Counterpoint azt nézte meg, hogy mikor kijön egy újabb Android frissítés, arra milyen gyorsan reagálnak a gyártók. Ebből az derült ki, hogy a portfólióját a leggyorsabban és legszélesebb körben a HMD frissíti, azaz a Nokia telefonokra érkeznek. Az akkori adatok alapján 2018 harmadik negyedéve óta eladott készülékeik 96 százalékán már Android Pie futott, vagy legalábbis kiadták már rá a frissítést. A Samsung, Xiaomi és Huawei sem áll rosszul eben a tekintetben a 80 százalékos eredményeikkel, a Lenovo és az Oppo nagyjából 50 százalékot ért el, míg az LG és a Vivo 20 százalékot vagy annál kevesebbet.

Egyre többen figyelnek oda arra is, hogy a környezetet ne terheljék, és a felmérések szerint ez is közrejátszik abban, hogy sokan a használt telefonok piacán keresgélnek. Arról nem is beszélve, hogy a fejlődő országokban kifejezetten virágzik a készülékek másodlagos és harmadlagos piaca. Egy átlagos telefon életciklusa úgy néz ki, hogy miután megveszi valaki, azt sok esetben összetöri, a biztosító pedig ad neki egy már használt, de felújított készüléket, és az ő meghibásodott készülékét is felújítják, vagyis az már rögtön a második gazdájánál landol. Aztán mikor jön egy újabb modell, sokan a régi telefon beszámítását választják, a leadott telefont pedig újraértékesíthetik. Sok készülék pedig a fejlődő országokban köt ki, ahol nem hogy az 5G-re nem pörögtek rá az emberek, hanem örülnek annak, ha egy 4G képes telefonjuk van. Az ilyen piacokon nem ritka, hogy a szolgáltatók is használt, de felújított és garanciás iPhone vagy Samsung telefonokat árulnak – mondta el Sean Cleland, a telefonok másodlagos piacával foglalkozó B-Stock vezetője.

LángOS - Lángoló Original Stories

Exkluzív tartalmakért, heti újdonságokért iratkozz fel a Lángoló hírlevelére!

38,927KedvelőTetszik
3,060KövetőKövetés
3,510FeliratkozóFeliratkozás
Hirdetés
Hirdetés

Tesztek

Audiópartnerünk